Válku ne, vzkázali Bushovi demonstranti

  17:11aktualizováno  17:11
Dnes svět protestuje proti válce s Irákem. Stranou nezůstali ani Češi. Demonstranti prošli Ostravou, Brnem i Prahou. V Praze vpodvečer skončil už druhý protest. Několik set účastníků došlo k americké ambasádě na Malé Straně. Tři z nich zkolabovali. Záchranka je musela dopravit do nemocnice.

"Dva bezmála osmdesátiletí muži skončili v pokolapsovém stavu na interně v nemocnici Na Františku," upřesnil pro iDNES mluvčí pražské záchranky Jan Škoula.

"Třetího, pětapadesátiletého, pacienta jsme odvezli na neurologii na Vinohrady," doplnil.

Proti válce!
glosa Martina Komárka

Škoula upozornil, že komunisté si pro svou akci nezajistili zdravotnickou asistenci. Podle něj je to u tak velké akce poměrně riskantní. Pražská záchranka tak musela zasahovat z běžného provozu.

Komunisté se sešli v 15 hodin na Václavském náměstí. Asi po hodině se vydali na pochod k velvyslanectví USA na Malou Stranu. Za policejní asistence předali ve vyhrazeném prostoru svůj protest, zazpívali Internacionálu a pomalu se začali rozcházet.

Předtím demonstrovalo na pražském Palachově náměstí na 200 lidí. Poklidný protest sledovala zhruba dvacítka policistů. Ani muže pro Bushe, ať si tam sám nakluše, vykřikovali účastníci. Nato se vydali k budově Úřadu vlády, kde předali protiválečnou petici.

Také oni pak došli až k budově americké ambasády. Přečetli tady svůj protest a předali ho pracovníkům velvyslanectví. Divokým aplausem reagovali na zprávy o počtu demonstrujících proti válce s Irákem ve světě. Pak se v klidu rozešli.

Po desáté hodině se na ostravském Jiráskově náměstí sešly zhruba dvě stovky převážně postarších příznivců KSČM, naopak asi stovka mladých lidí pochodovala Brnem. Oba protesty byly klidné.

S hesly Bush = Hitler či Česká republika, lokaj amerického imperialismu se sešlo na ostravském Jiráskově náměstí několik stovek zejména postarších příznivců KSČM.

O protestech ve světě

Strach z války vyhnal lidi do ulic

V mrazivém dopoledni se na improvizovaném pódiu vystřídali poslanci a senátor KSČM za Moravskoslezský kraj a při odsuzování připravenosti amerického prezidenta zaútočit na Irák napadli také české politiky.

"Česká republika se stane vysláním vojska do Kuvajtu a Afghánistánu agresorem a hrozí jí za to teroristické útoky," zaznělo na demonstraci.

Ostravští komunisté vyčetli například USA, že při válce v Zálivu nechali Saddáma Husajna naživu a ten mohl po celou dobu tyranizovat irácký lid.

"Nejsme tady proto, abychom velebili diktátora Husajna, ale proto, abychom vyjádřili solidaritu s iráckým lidem, kterému hrozí agrese USA," řekl senátor Eduard Matykiewicz lidem, kteří mrazivé počasí zaháněli horkou kávou, kterou jim komunisté přivezli ve várnici.

Poslanec za KSČM Karel Vymětal pak například napadl USA za to, že zajaté příslušníky teroristické organizace Al-Kajda, která má na svědomí útoky z 11. září roku 2001, vězní dnes jako opice v klecích.

"A bude George Bush také bojovat s Francií, Belgií a Německem, které nesouhlasí s jeho válkou?," hřímal komunistický poslanec.

Moderátor demonstrace připomněl, že na berlínském filmovém festivalu se proti válce postavili i hvězdy jako je Richard Gere a Dustin Hoffman.

Shromážděným komunistům také zazpíval tři písničky Statis Prusalis, člen v sedmdesátých letech populární skupiny Atény. Tento dnešní podnikatel a majitel porubského zámku zazpíval dvě tklivé písně. Jednu věnoval poslednímu padlému vojákovi a píseň Stesk složil tento milionář pro nezaměstnané.

"Napsal jsem ji pro ty tisíce lidí v České republice, kteří nemohou ani svým dětem koupit jídlo," řekl Statis Prusalis.

Komunisté ukončili demonstraci přečtením protestní rezoluce, kterou zašlou americkému velvyslanectví v Praze.

O hodinu později se odpůrci války začali trousit i na náměstí Svobody v Brně. Organizátoři protestu, Hnutí přímou demokracii a Nesehnutí, přistavili dodávku a nabízeli petici. Pod tu se nakonec podepsalo na dvě stě lidí. "NE válce" a "Politici pohrdají občany", zněla jejich hesla.

Zhruba stovka mladých lidí se pak vydala na pochod městem. Na klidný protest dohlíželo zhruba pětadvacet policistů. Demonstrati při chůzi provolávali hesla proti válce.

Sobota je ve znamení protiválečných demonstrací na celém světě. V Austrálii, na Novém Zélandě a v řadě asijských zemí už vyšly do ulic desítky tisíc lidí.

Během dne jsou očekávány velké demonstrace v mnoha evropských zemích a také ve Spojených státech.

Protest komunistů v Ostravě proti válce s Irákem. (15. února 2003)

Protest komunistů v Ostravě proti válce s Irákem. (15. února 2003)

Protest komunistů v Ostravě proti válce s Irákem. (15. února 2003)

Protest komunistů v Ostravě proti válce s Irákem. (15. února 2003)

Účastník demonstrace proti válce v Iráku na pražském Palachově náměstí, 15. února 2003

Účastníci jedné z pražských protiválečných demonstrací míří k budově americké ambasády, aby přečetli svůj protest a předali ho pracovníkům velvyslanectví, 15. února 2003

Proti válce v Iráku se demonstrovalo i v ulicích Prahy, 15. února 2003

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Tropické teploty s třicítkami vydrží do pátku, o víkendu se ochladí

Letní teploty vylákaly k vodě obyvatele Tábora. (3. června 2019)

Česko v následujících dnech čekají další tropické dny. Až do pátku budou teploty místy atakovat třicítku, až 32 stupňů...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Najdete na iDNES.cz