Válková odvolala šéfa věznic Dohnala. Neplnil úkoly, tvrdí ministryně

  13:10aktualizováno  13:57
Ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Jako důvod uvedla neplnění úkolů a špatné hospodaření. Řízením pověřila ředitele věznice Rapotice Pavla Ondráška. Válková zahájila řízení už v únoru, vadil jí Dohnalův údajný špatný přístup k nařízené kontrole.

Odvolaný ředitel vězeňské služby Petr Dohnal | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kontrola hospodaření vězeňské služby, kterou Válková nařídila po svém jmenování, podle ministerstva zjistila závažné nedostatky v oblasti zadávání veřejných zakázek, čerpání prostředků z fondů Evropské unie a nakládání se svěřeným majetkem.

Dohnal údajně také nesplnil úkol decentralizovat činnost věznic, nepřipravil návrh, jak zredukovat počet míst v generálním ředitelství Vězeňské služby a podle Válkové má jeho přístup negativní dopad na hospodaření s majetkem státu.

Věznice v ČR

Vězeňská služba spravuje 35 věznic, z toho deset vazebních a dva detenční ústavy. Aktuálně si v nich odpykává trest 15 tisíc lidí, dalších více než 2 tisíce osob je ve vazbě a 38 v detenčním zařízení. Celkem ve věznicích pracuje přes 10 tisíc lidí, roční rozpočet vězeňské služby je zhruba 8 miliard korun.

"Ministryně spravedlnosti ztratila důvěru ve schopnost Petra Dohnala řádně vykonávat svěřenou funkci, jakož i navrhnout a uskutečňovat nezbytnou reformu vězeňství," uvedlo ministerstvo.

Válková v České televizi (ČT) řekla, že se přesvědčila, že s Dohnalem by nebylo možné vězeňství reformovat. "Vězeňská reforma bude trošku bolet, musíme udělat kroky i v oblasti personální," uvedla ministryně.

Ondrášek převzal vedení vězeňské služby s okamžitou platností. Serveru iDNES.cz to potvrdil i mluvčí rapotické věznice Jan Doležal. "Pokládám za svůj prvořadý úkol stabilizovat situaci ve Vězeňské službě ČR," uvedl Ondrášek.

Dohnal pochybení odmítá, za zjištěné nedostatky podle něj nenese vinu. "Je to jeden veliký údiv nad tím, že takto nezákonně se může postupovat," uvedl v ČT odvolaný ředitel s tím, že se snažil s ministryní najít společnou řeč.

Je to porušení dohody, říká šéf bezpečnostního výboru

Předseda poslaneckého výboru pro bezpečnost Roman Váňa krok ministryně kritizuje s tím, že porušila dohodu. "Je to přinejmenším porušení dohody z výboru pro bezpečnost, kdy jsme se dohodli, že počkáme na výsledky kontroly," řekl ČT. Přístup Válkové komentoval slovy, že "to není dobrý signál".

Váňa doplnil, že pokud by Dohnal rozhodnutí Válkové napadl u soudu, zcela jistě by jej vyhrál. "Rozhodnutí o jeho odvolání je nesprávné, právně vadné. Odvolání generálního ředitele se řídí zákonem o služebním poměru. Tam jsou dány případy, kdy lze ředitele odvolat. Ty nebyly naplněny," doplnil v rozhovoru pro ČT.

Válková řízení k odvolání Dohnala zahájila už v únoru. Vadil jí jeho údajně špatný přístup k nařízené kontrole. Dohnal to v té době označil za zástupný důvod. Postavili se za něj i ředitelé jednotlivých věznic (více čtěte zde).

Dohnal vedl Vězeňskou službu od 1. prosince 2012. Pracuje pro ni 22 let. V minulosti vedl vazební věznici v Praze na Pankráci, od roku 2008 byl prvním náměstkem generálního ředitele.

Ondrášek působí ve Vězeňské službě stejně dlouho jako Dohnal. Kromě Rapotic na Třebíčsku řídil i věznici ve Všehrdech u Chomutova, libereckou vazební věznici a byl ředitelem odboru vězeňské a justiční stráže na generálním ředitelství Vězeňské služby.

Dohnal odmítl pochybení (14. února):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz