Byl první den míru a na česká města přesto padaly bomby. Sovětské

  20:01aktualizováno  20:01
Byl první den míru, 9. května 1945. Na česká města ale i v tuto dobu padaly bomby. Dlouho se tvrdilo, že byly německé. Šlo však o pumy Rudé armády, která se snažila zastavit nepřátelské jednotky nerespektující kapitulaci. Bombardování přineslo na 1 800 obětí - tedy víc, než se dosud uvádělo.

Náměstí v Roudnici nad Labem krátce po skončení náletu 9. května 1945. | foto: Sbírka Státního okresního archivu Litoměřice.

Češi a s nimi celá Evropa slavili konec nejbrutálnější války v lidských dějinách. Bylo 9. května 1945, pár hodin od okamžiku, kdy vstoupila v platnost kapitulace nacistického Německa.

Zaslouženě slavili i letci Rudé armády. Přežili. Na 140 tisíc jejich druhů-vojáků takové štěstí při osvobozování Československa nemělo. Veselí se protáhlo. Někteří piloti se na ubikaci vrátili až ve čtyři hodiny ráno. Jenže náhle přišel rozkaz. Do strojů!

Když dorazila skutečná válka

Na potemnělé nebe nad českým územím vzlétlo z letišť na jižní Moravě, horním Slezsku a Sasku celkem 1 123 sovětských letadel.

První noc a první den míru si část země naplno prožila, co obnáší skutečná válečná vřava. Sověti bombardovali ustupující jednotky nepřátel, které se dle kapitulačních podmínek měly již před půlnocí zastavit. Nezastavily. Snažily se dostat k demarkační linii, kde už stáli Američané. A rudoarmějci jim chtěli odříznout cestu. Cílem náletů byla hlavně města, důležité železniční i silniční křižovatky, mosty. Všude se kupily trosky a v nich umírali lidé.

Fotogalerie

Dlouhá desetiletí oficiální vysvětlení svalovala vinu na německé dělostřelectvo a luftwaffe, ve skutečnosti zabíjely sovětské pumy. Ústřední archiv ministerstva obrany Ruské federace eviduje o náletech obrovské množství dokumentů. Pro Rudou armádu zkrátka válka neskončila.

„Dodnes se některé události druhé světové války politicky a propagandisticky zneužívají. Vlastně se ani není čemu divit. V květnu 1945 bylo pouze malé části obyvatel protektorátu jasné, že to byla letadla Rudé armády, ostatní byli přesvědčeni, že to byly německé stroje, protože nikdo nedokázal pochopit, proč by nás na úplném konci války, a dokonce po ní bombardovali Sověti,“ říká kurátor letecké sbírky Národního technického muzea Michal Plavec.

Obětí o čtvrtinu víc

Před pár lety experti spočítali, že sovětské pumy v samém závěru bojů 8. a 9. května 1945 stály život zhruba 1 300 lidí. Nepřátelských vojáků, ale zejména civilistů – ať slavících Čechů, nebo německých uprchlíků. Plavec nyní číslo zpřesnil. Obětí náletů bylo prokazatelně o mnoho víc, nejméně 1 800.

V sutiny se měnily domy v obcích ležících na Labi, na Jizeře, na jižní a střední Moravě, na Vysočině i jinde.

Nejtvrdší úder si prožilo Mělnicko, Mladoboleslavsko, Litoměřicko, Českolipsko, Havlíčkobrodsko, Jihlavsko, Liberecko, Znojemsko, Prostějovsko, Blanensko nebo Děčínsko.

„Pátrající zraky spatřily na temné modři oblohy několik stříbrných ocelových ptáků a najednou se to stalo: divoce houkaje padal jejich smrtonosný náklad dolů, dopadl s temným výbuchem mezi lidi před nádražím,“ vzpomínal na nálet v Děčíně jeden z německých starousedlíků.

Všude tady se tlačila ustupující vojska třetí říše a jejích spojenců. „Zajetí Rudou armádou se obávali a měli proč. Část z nich neměla čisté svědomí,“ vysvětluje Michal Plavec důvody, proč nacisté nerespektovali dohody kapitulace.

„Bombardovali ustupující vojska a techniku nepřítele, která neplnila podmínky aktu o kapitulaci a snažila se odejít za řeku Labe,“ píše se k 9. květnu v operační svodce 6. gardového bombardovacího leteckého sboru, který byl součástí 2. letecké armády 1. ukrajinského frontu.

„Tento letecký sbor spolupracoval s útvary 52. a 28. armády, která pronásledovala a ničila vojska nepřítele v prostoru Liberec, a jižně, která neplnila podmínky protokolu o vojenské kapitulaci,“ zmiňuje u stejného data svodka 3. bitevního leteckého sboru.

Jakákoliv protiletadlová obrana již nefungovala. A zpravidla nefungovala ani hlásná služba, protože všichni už slavili konec války a možnému náletu se nevěnovala pozornost. Zkrátka to nikdo nečekal.

„Civilisté se chodili koukat na dlouhé, masivní kolony ustupujících německých vojáků a utíkajících uprchlíků. Ulice měst byly přeplněné vojskem a technikou a podél silnic stáli civilisté, pro něž to divadlo bylo velké zadostiučinění,“ popisuje Plavec.

I proto bylo 8. a 9. května 1945 civilních obětí tolik.

Namátkou, Ždírec nad Doubravou: 23 mrtvých, ze 163 domů 30 zničeno a 70 poškozeno. Nedaleký Krucemburk: 26 mrtvých, 32 domů zničeno a 152 poškozeno. Frýdlant: 26 obětí. Mimoň: asi čtyři desítky mrtvých. Chlumec u Ústí nad Labem: až 80 obětí. Mladá Boleslav 146 mrtvých.

„Nálet na Boleslav z 8. května si vyžádal nejvyšší počet obětí. Známe počet mezi českými civilisty, ale postrádáme údaje, kolik zahynulo německých vojáků a jejich spojenců, například Estonců z 20. divize SS – Estonské č. 1. Pravděpodobně bude toto číslo až dvojnásobné,“ odhaduje Plavec.

Nálety Rudé armády? Tabu

Právě 8. května operovalo nad českým územím dokonce 1 844 sovětských letadel. Bombardéry Petljakov Pe-2 a Douglas A-20G Boston, bitevníky Iljušin Il-2 či stíhací letouny typu Jakovlev a Lavočkin.

Pro srovnání: necelé tři měsíce předtím, 14. února 1945, zaútočilo kvůli navigační chybě na Prahu pouze padesát letounů B-17 Flying Fortress. Přesto si americký nálet vyžádal obrovský počet obětí – kolem 700.

Fronta se tehdy táhla územím dnešního Polska, Rudá armáda vytlačovala nepřítele z oblasti Jelenie Góry přes historické hranice severních Čech. Ustupující jednotky mířily až k důležité křižovatce právě v Mladé Boleslavi a dál k Mělníku. Situaci jim komplikovalo povstání v Praze, a tak využívaly přechody přes řeky severně od metropole.

Dle ruských zdrojů svrhl první den míru jen 4. bombardovací letecký sbor – který útočil v oblasti Mladá Boleslav, Mělník a Česká Lípa – 68 tun pum. 1. gardová bombardovací letecká divize – jež se zaměřila na sídla podél Labe, na Litoměřicko a Českolipsko – pak shodila 57 tun bomb.

Poslední sovětský nálet prožila zřejmě Mladá Boleslav nebo Mělnicko 9. května v odpoledních hodinách. „Zpravidla se tušilo, že pumy byly ruské. Můj tatínek viděl, jak přilétají. Vlastně dvakrát. Snažili se trefit most. Táta věděl, kdo provedl nálet, ale v Mělníku se o tom nikdy nemluvilo,“ popsal před časem MF DNES pamětník Jan Tůma. Aureola osvoboditelů byla nedotknutelná. A choulostivým tématem je bombardování z května 1945 dodnes..

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz