Fotbalová asociace se opět může hlásit o dotace, rozhodla Valachová

  12:50aktualizováno  12:50
Fotbalová asociace ČR pravděpodobně dostane od ministerstva školství dotace, které potřebuje pro svůj chod. Kvůli vyšetřování jejího šéfa Miroslava Pelty, který se podle policie snažil rozdělování dotací ovlivňovat, ministryně Kateřina Valachová dala fotbalistům nedávno stopku. Po čtvrtečním jednání Národní rady pro sport však oznámila, že se FAČR znovu může o dotace ucházet.

Ministryně školství Kateřina Valachová | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Fotbalová asociace České republiky se může přihlásit do nové výzvy, kterou pro sportovní svazy vyhlásíme 31. května. Bude posouzena v rámci těchto dotací stejně jako ostatní žadatelé,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci Valachová. „S ohledem na presumpci neviny a právní analýzy MŠMT jí budou vyplaceny finanční prostředky z dotací, které ministerstvo školství spravuje,“ dodala.

Stejně jako Fotbalová asociace České republiky (FAČR), dostanou i ostatní sportovní svazy možnost ucházet se o zmíněné dotace, které budou vyhlášené na konci měsíce.

„Nejpozději do konce června obdrží všechny sportovní svazy stoprocentní částky svých dotací,“ prohlásila Valachová s tím, že se snaží postupovat rychle, aby byla krize českého sportu brzy zažehnána.

„Nová výzva je konkrétnější, jsou tam všechny podrobné podmínky a samozřejmě obsahuje i všechny dotační podmínky, tak jak jsem je ohlásila od prvního ledna 2017,“ upřesnila ministryně.

Neodvolávejte Valachovou, žádají Sobotku senátoři

Senátní podvýbor pro sport ve čtvrtek vyzval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD),aby nepřijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Podle senátorů by měla zůstat kvůli řešení dalšího financování českého sportu.

"Valachová je podle nás natolik obeznámena se situací, že by bylo nejlepší, aby v úřadě zůstala. Nikdo jiný se podle našeho názoru nemůže ve složitém resortu školství a zejména problematice sportu narychlo zorientovat," uvedl předseda podvýboru Jaroslav Zeman (ODS). Výzva podle něj byla přijata jednomyslně.

Podobnou výzvu už před dvěma týdny vyslala k předsedovi vlády Národní rada pro sport." Myslíme si, že by bylo velmi dobře, aby paní ministryně svoji misi dokončila," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Také významné sportovní akce jako například nadcházející mistrovství světa v kanoistice, které se bude konat v Račicích, budou podle Valachové znovu posouzeny. „Je dostatek finančních prostředků a není třeba se obávat, že sportovní akce, které byly pravidelně podporovány, by v tuto chvíli podporu ztratily,“ řekla ministryně s tím, že po čtvrtečním rozhodnutí Národní rady pro sport prý pokládá situaci ve financování českého sportu za stabilizovanou.

S FAČR prý chce Valachová ještě krátce jednat kvůli výrokům jejích představitelů, že je ohroženo financování fotbalové reprezentace a dětského fotbalu. „Samozřejmě naše reprezentace ani talentovaná mládež nemůže být ohrožena. Programy pro sportovní reprezentaci i talentovanou mládež byly vyplaceny. Chci se FAČR ptát, proč tímto způsobem informovala veřejnost,“ řekla Valachová.

Skandál v českém sportu se rozhořel začátkem května, když díky policejním odposlechům vyplulo na povrch, že se Pelta společně s náměstkyní Valachové Simonou Kratochvílovou podle vyšetřovatelů snažili rozdělování státních peněz na sport ovlivňovat a „přihrávat“ je svým známým (více o kauze čtěte zde).

V době, kdy skandál propukl, ještě žádné dotace sportovním svazům reálně vyplaceny nebyly. Valachová toky pro jistotu dočasně zcela zastavila, starou dotační výzvu zrušila, a sportovní svazy tak zůstaly bez peněz. Pelta s Kratochvílovou jsou v současné době ve vazbě, Valachová v reakci na kauzu oznámila svoji rezignaci k 31. květnu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

České občanství pro děti a vnuky emigrantů. Parlament jim usnadnil cestu

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z Československa, mají šanci, že budou moci snadněji získat české občanství....

Je to verbež. Zastřelit, reagují na webu k sexuálnímu násilníkovi z ciziny

Ilustrační snímek

V severních Čechách znásilnil v úterý cizinec šestnáctiletou dívku. Událost sdílel na svém Facebooku i předseda SPD...

Najdete na iDNES.cz