Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Bez schválení jsou čínské a ruské vakcíny u nás nemyslitelné, říká Chlíbek

  20:19
Vakcíny proti covid-19 nakupujme i v Číně a Rusku. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa o to usiluje německá kancléřka Merkelová, premiér Babiš to ale popřel. Ani jedna z jejich vakcín ještě není v Evropě schválená. „Bez toho je diskuze o jejich použití bezpředmětná,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek z Univerzity obrany.

Profesor epidemiologie Roman Chlíbek je členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény (28. května 2020) | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Česku se očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Německá kancléřka bude usilovat o to, aby EU nakoupila ruské a čínské vakcíny. Je to podle vás správná cesta? Ruské ani čínské vakcíny nejsou přeci ještě registrované.
To nejsou, což je problém. Nejsou registrované Evropskou lékovou agenturou a to znamená, že je nepředstavitelné, aby evropský nebo český lékař aplikoval vakcínu, která nemá evropskou registraci. Na druhou stranu pokud se vakcínám takovou registraci podaří získat, tak není důvod k tomu, proč by se používat nemohly.

Takže jako jediný zásadní problém je pro vás prozatímní neschválení? V samotných vakcínách problém nevidíte?
Ono těch informací o nich moc není. O čínských už vůbec ne. O Sputniku zatím víme, že účinnost vakcíny se pohybuje kolem 91 procent a dokonce proti závažným formám uvádějí až stoprocentní účinnost. Podobně jako jiné vakcíny je dvoudávková, lépe se skladuje (při teplotách 2 až 8 stupňů Celsia, pozn. red.) a je v lyofilizované formě, takže se musí před použitím rozpustit.

A samotná konstrukce vakcíny?
Ta vychází z desítky let známého a vyzkoušeného modelu, kdy adenovirus slouží jako transportní zařízení, do kterého se vkládá kódující gen pro povrchový protein koronaviru. Po aplikaci se pak dostává do lidských buněk, kde na to reaguje imunitní systém. Takže je to ověřená konstrukce, Rusové s ní mají dlouhé zkušenosti. V tom bych problém neviděl, ale musí předložit dostatečná data a víme, jak to začalo.

Myslíte tím, že Sputnik byl v Rusku zaregistrovaný i přesto, že obešel pravidla pro schválení vakcíny.
Přesně tak a to je jediné, čeho bych se bál - aby tady nebyla snaha obcházet pravidla. Ale pokud bude vakcína u Evropské lékové agentury se stejnými kritérii a požadavky, jako to mu má být u každé vakcíny, problém v tom nevidím a pak může být používána.

A obcházení u Evropské lékové agentury se nebojíte? V Rusku schválili a pravidla se dodržovala až zpětně.
Já doufám, že se nic takového dít nebude. Všichni to také dlouhodobě kritizují, že není možné bez dokončení třetí klinické fáze schvalovat jakoukoli vakcínu. Takže věřím, že to Evropská léková agentura rozhodně neudělá. Protože to bych se pak musel bát i Pfizeru, který také agentura schvalovala.

Česko si samo nemůže schválit použití vakcíny Sputnik, říká šéfka SÚKL

Historie ale mluví jinak.
Rusové to chtěli honem honem rychle zaregistrovat ještě v době, kdy neměli dost údajů. Momentálně dělají studie se 40 tisíci lidí v Indii, Venezuele, Bělorusku a Spojených arabských emirátech. Pokud se jim už podařilo získat dostatek údajů z tohoto vzorku dobrovolníků a agentuře to předložili, která to posoudí stejnou optikou jako ostatní vakcíny, v tom problém nevidím.

Jde mi o důvěryhodnost takové vakcíny. Díky očkování zmizel například záškrt či pravé neštovice, pořád je ale ve společnosti spousta lidí, kteří vakcinaci odmítají.
Důvěryhodnost je jedna věc, ale buďto věřím Evropské lékové agentuře a pokud jí schválí, je to pro mě dostačující, nebo v ní tu důvěru nemám. Pak bych ale měl pochyby i z vakcíny od Pfizeru, protože ji také schvalovala EMA. Já jsem pořád přesvědčen o tom, že se agentura nenechá ovlivnit žádnou politickou snahou a jinými tlaky, ale bude se držet své profesionality. Pokud by vakcíny vykazovaly nějaké nedostatky nebo pochybnosti, tak je prostě nezaregistruje.

Pokud se taková vakcína schválí a nakoupí, nebude to mít opačný efekt, že se lidé nebudou chtít nechat očkovat? Vybrat si vakcínu totiž není možné, to může lidem vadit. Už Pelíšky ukázaly, že si lidé „samozřejmě vyberou tu americkou“.
Já si to nemyslím. Ten, kdo má zájem se nechat očkovat a obrazně řečeno na vakcínu stojí frontu, se očkovat nechá a bude odborníkům z institucí věřit. Rozhodně to nelze postavit tak, že k této vakcíně mám důvěru a k této ne. Podmínkou je schválení.

Čínské vakcíny jsou zastaralého typu

Mluvili jsme zatím hlavně o vakcínách Pfizer a Sputnik. První je typu mRNA, ruská je vektorová adenovirová. Ve hře jsou ještě vakcíny z Číny, kterých je hned několik a většina je typu virových inaktivovaných. V současné situaci - je jedno, kterou vakcínu dostanu?
Úplně jedno to není, protože každá je jinak účinná. Čím vyšší vykazuje, tím lépe pro mě. Pokud je 95 procentní, tak ze sta očkovaných jich 95 neonemocní. Pokud bude mít účinnosti 70 procent, tak si to všichni dokážeme spočítat sami.

Takovou účinnost mají vakcíny z Číny?
To přesně nevím, protože jich je tam opravdu hodně, ale pokud to vezmu obecně, tak vakcíny virového inaktivovaného typu za mě nepatří do generace moderních vakcín a osobně bych preferoval vakcíny vektorové nebo genetické před nějakou oslabenou celovirionovou vakcínou. Pro mě nejsou čínské vakcíny důvěryhodné.

Pfizer jsme seniorům schopní dát, ale vakcíny málo, říká praktik Šonka

Nejsou? Proč?
Víme, že v zemi měli občas velké národní skandály v podobě rozsáhlé otravy dětí z mléka, kde se maskovaly nedostatky výživových látek melamine. V Číně došlo k poškození zdraví po očkování, úmrtím, pochybením při výrobě vakcín a podobně. Teď jde o můj subjektivní pocit, že čínským vakcínám příliš nevěřím. U ruské bych se toho nebál.

Takže jste pro to, aby se vakcíny nakupovaly i v Číně a Rusku?
To se zase dostaneme na začátek - pokud se schválí, tak ano. Bez registrace to prostě nejde. Nikdo nemůže začít spekulovat, že budeme očkovat čínskou vakcínou, protože pokud jí neschválí Evropský lékový úřad, tak je to nemyslitelné a je to plácání do vody. Legislativa neumožňuje takovou vakcínu použít, jedině že by to bylo na nějakou udělenou výjimku a to bych byl nerad, aby se stalo u nás. 

Buď to bude regulérně schválené, nebo se jí očkovat nebude. Ale já jsem pořád také optimista v tom, že nasmlouvané dodávky co máme, by měly pokrýt všechny zájemce o očkování. Jde jen o tu rychlost a trochu chybí trpělivost, že dodávky budou chodit v řádu několika týdnů a převládá tu pocit, že by lidé měli být očkovaní do 14 dnů. To by bylo skvělé, ale takhle rychle to nejde. A za mě si raději tři neděle počkám na vakcínu, která splní všechna bezpečnostní kritéria, než bych byl zítra očkovaný nějakou vakcínou na výjimku.

A jsou také stejně účinné na mutace koronaviru, které se nyní ve světě šíří?
Neukázalo se, že by nebyly. Vychází se tedy z předpokladu, že protilátky vytvořené imunitním systémem by měly neutralizovat i mutační varianty. Minimálně do té doby, pokud by se neobjevila nějaká zásadnější mutace. Ty nynější spíš zvyšují potenciál pro šíření, ale není to tak dramatická mutace, která by znevýhodňovala protilátky v těle.

Jestli někdo odmítá očkovat vakcínou z Ruska nebo Číny, připadá mi to hloupé, řekl Filip:

19. ledna 2021

  • Nejčtenější

Ekolog, dobrovolník, táta. Ve 37 letech zemřel muž, který pomáhal, kde mohl

Šternberk v sobotu ráno přišel o jednoho z lidí, kteří pro město a své spoluobčany udělal hodně. Jiří Beneš zemřel po...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Opatření proti vzpouře? Šéf Bulovky nařídil nepřetržitý provoz v ARO

Ředitel pražské Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček nařídil lékařům ARO nepřetržitý provoz. Lékaři na Bulovce chtěli...

Za šifrovaný mobil jsem nic neplatil, tvrdí ministr Rakušan

Ministr vnitra stejně jako jeho straničtí kolegové Petr Gazdík a Stanislav Polčák používal šifrovaný telefon s aplikací...

Rakušan mě o šifrovaný telefon požádal, prozradil europoslanec Polčák

Premium Ministr vnitra Vít Rakušan, podobně jako jeho kolegové ze STAN Petr Gazdík a Stanislav Polčák, používal šifrovaný...

Generál Kolář skončil jako velitel mise na Sinaji. Osobní důvody, uvedla mluvčí

Generál Pavel Kolář po půl roce skončil ve funkci velitele mezinárodní pozorovatelské mise MFO na Sinaji. Potvrdila...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...