„K 19. červenci bylo v distribuci ještě 9 795 kusů vakcíny, což je zásoba na dva a půl měsíce. Pro rozočkované pacienty je Gardasil 9 nenahraditelná, zásoby by tak měly být použity převážně pro přeočkování rozočkovaných pacientů,“ odpověděla na dotaz iDNES.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová s tím, že vakcína Gardasil 9 je nahraditelná vakcínami Gardasil a Cervarix.
Gardasil 9 se u dětí od 9 do 14 let včetně obvykle podává ve dvou, u dospělých ve třech očkovacích dávkách. Pro pacienty, kteří mají za sebou první nebo druhou dávku, je vakcína nenahraditelná. Vakcína účinkuje proti lidskému papillomaviru, který způsobuje například rakovinu děložního čípku.
Důvodem přerušení expedice je podle Peterové celosvětový nárůst poptávky po vakcínách Gardasil a Gardasil 9. „Výrobce podle svého vyjádření navyšuje investice do výroby a vytváří další kapacity pro výrobu vakcín. Bohužel dochází k tomu, že dostupné výrobní kapacity nejsou schopné plně pokrýt zvýšenou poptávku,“ uvedla Peterová. Podle ní se budou s přerušením dodávek potýkat pravděpodobně i další evropské země.
Lidský papillomavirus (HPV) je běžně se vyskytující virus, se kterým se za život setká až 80 procent všech sexuálně aktivních žen. Za normálních okolností způsobí jen běžnou infekci, která se dokonce nemusí ani navenek projevit a za nějaký čas zase sama odezní. Problém nastává, pokud v danou chvíli působí na organismus i další faktory, jako třeba stres, špatná životospráva nebo jiné onemocnění, a také pokud žena kouří, užívá antikoncepci, žije promiskuitním životem nebo má za sebou větší množství porodů.
Očkovat, nebo neočkovat svou dceru proti rakovině děložního čípku? |
Potom se vcelku banální infekce, se kterou si naše imunita obvykle poradí, může zvrtnout v těžké přednádorové změny na sliznici děložního čípku a posléze i v rakovinu. Více čtěte zde: Očkovat, nebo neočkovat svou dceru proti rakovině děložního čípku?
Nebezpečí i pro muže
Rakovina děložního čípku je v České republice ročně diagnostikována zhruba tisícovce žen a na čtyři sta z nich této chorobě nakonec i podlehne. Než se však onemocnění vyvine v poslední stadium, tj. stadium invazivního zhoubného nádoru, může uplynout až deset let od prvního výskytu přednádorové změny na sliznici děložního čípku u dané ženy.
HPV virus je nebezpečný i pro muže. Podle onkogynekologa Davida Cibuly se spolupodílí na vývoji análního nebo penilního karcinomu (zhoubné onemocnění konečníku nebo penisu, pozn. red.). Obě onemocnění jsou u heterosexuální populace vzácná.
U homosexuálně orientovaných mužů je ale výskyt análního karcinomu daleko vyšší. Očkování proti HPV viru má smysl i pro heterosexuální muže. Pokud k tomu přistoupí tak, že chtějí chránit svoji partnerku, která v minulosti nebyla očkovaná, sníží tím výrazně riziko, že ji infikují.