Vakcína proti rakovině děložního čípku dochází. K dispozici bude až v lednu

  14:18aktualizováno  14:18
V Česku chybí vakcína Gardasil 9, která se využívá jako prevence proti HPV virům, způsobujícím rakovinu děložního čípku. Obnovení dodávek se plánuje až na leden 2020. Zásoby by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv měly vystačit ještě na dva a půl měsíce. Příčinou výpadku je zvýšená poptávka po vakcíně.

„K 19. červenci bylo v distribuci ještě 9 795 kusů vakcíny, což je zásoba na dva a půl měsíce. Pro rozočkované pacienty je Gardasil 9 nenahraditelná, zásoby by tak měly být použity převážně pro přeočkování rozočkovaných pacientů,“ odpověděla na dotaz iDNES.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová s tím, že vakcína Gardasil 9 je nahraditelná vakcínami Gardasil a Cervarix. 

Vlevo je vidět zdravý děložní čípek a postupně tři  hlavní stadia...

Vlevo je vidět zdravý děložní čípek a postupně tři hlavní stadia přednádorových změn sliznice.

Gardasil 9 se u dětí od 9 do 14 let včetně obvykle podává ve dvou, u dospělých ve třech očkovacích dávkách. Pro pacienty, kteří mají za sebou první nebo druhou dávku, je vakcína nenahraditelná. Vakcína účinkuje proti lidskému papillomaviru, který způsobuje například rakovinu děložního čípku. 

Fotogalerie

Důvodem přerušení expedice je podle Peterové celosvětový nárůst poptávky po vakcínách Gardasil a Gardasil 9. „Výrobce podle svého vyjádření navyšuje investice do výroby a vytváří další kapacity pro výrobu vakcín. Bohužel dochází k tomu, že dostupné výrobní kapacity nejsou schopné plně pokrýt zvýšenou poptávku,“ uvedla Peterová. Podle ní se budou s přerušením dodávek potýkat pravděpodobně i další evropské země. 

Lidský papillomavirus (HPV) je běžně se vyskytující virus, se kterým se za život setká až 80 procent všech sexuálně aktivních žen. Za normálních okolností způsobí jen běžnou infekci, která se dokonce nemusí ani navenek projevit a za nějaký čas zase sama odezní. Problém nastává, pokud v danou chvíli působí na organismus i další faktory, jako třeba stres, špatná životospráva nebo jiné onemocnění, a také pokud žena kouří, užívá antikoncepci, žije promiskuitním životem nebo má za sebou větší množství porodů. 

Očkovat, nebo neočkovat svou dceru proti rakovině děložního čípku?

Potom se vcelku banální infekce, se kterou si naše imunita obvykle poradí, může zvrtnout v těžké přednádorové změny na sliznici děložního čípku a posléze i v rakovinu. Více čtěte zde: Očkovat, nebo neočkovat svou dceru proti rakovině děložního čípku?

Nebezpečí i pro muže

Rakovina děložního čípku je v České republice ročně diagnostikována zhruba tisícovce žen a na čtyři sta z nich této chorobě nakonec i podlehne. Než se však onemocnění vyvine v poslední stadium, tj. stadium invazivního zhoubného nádoru, může uplynout až deset let od prvního výskytu přednádorové změny na sliznici děložního čípku u dané ženy.

HPV virus je nebezpečný i pro muže. Podle onkogynekologa Davida Cibuly se spolupodílí na vývoji análního nebo penilního karcinomu (zhoubné onemocnění konečníku nebo penisu, pozn. red.). Obě onemocnění jsou u heterosexuální populace vzácná. 

U homosexuálně orientovaných mužů je ale výskyt análního karcinomu daleko vyšší. Očkování proti HPV viru má smysl i pro heterosexuální muže. Pokud k tomu přistoupí tak, že chtějí chránit svoji partnerku, která v minulosti nebyla očkovaná, sníží tím výrazně riziko, že ji infikují.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Hamáčka podpořili poslanci, ČSSD nebude blokovat jednání o žalobě na Zemana

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání ČSSD o setrvání ve vládě. (15.07.2019)

Poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu šéfovi strany Janu Hamáčkovi. „Po jednání mám jistotu, že je nás...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Najdete na iDNES.cz