Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Zfušované podlahy v továrně na lego. Firmy se roky soudí kvůli betonu

  16:06
Vcelku rutinní stavba podlah ve výrobních halách Lega v Kladně přerostla ve vleklý soudní spor. První podlahy se musely kvůli závadám zbourat a jejich stavitel se s dodavatelem betonu od té doby přou, kdo za to může. Odvolací soud nyní navíc zdržela námitka podjatosti na soudce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Společnost Lego působí v Kladně již od roku 2000. Od té doby průběžně rozšiřuje svoji výrobu. S tím jí pomáhal stavební gigant Metrostav, který měl za úkol vybudovat další výrobní haly. Jako subdodavatele si v roce 2011 najal firmu RiegerStav, která do nich měla vyhotovit drátkobetonové podlahy.

Beton dodávala společnost Českomoravský beton, která pro zajištění objednávek požadovala po tehdejším jednateli firmy Michalu Riegerovi podpis bianco směnky. V případě, že by za dodaný materiál nezaplatil, tak měl Českomoravský beton páku, jak své závazky vymáhat.

Poté vše probíhalo, jak mělo. Míchačky dovážely na stavbu betonovou směs. Problémy byly pouze s konzistencí hmoty, kterou bylo podle svědků nutné naředit. Na to prý ale byli řidiči Českomoravského betonu připravení a vozili s sebou vodu i plastifikátor (ztekucující přísadu, pozn. red.), které na místě do směsi přidávali, aby ji bylo možné vysypat.

Na jaře 2012 vyrobil RiegerStav ze směsi podlahy, a pak začaly problémy. Svrchní část byla nesoudržná. Konkrétně šlo o četné poruchy spočívající „v odfouknutí vsypové vrstvy od drátkobetonových podlah“. Nicméně znalec z Kloknerova ústavu ČVUT v dubnu 2012 konstatoval, že podlaha je v pořádku.

O dva měsíce dorazil investor na kontrolu a přes tvrzení uvedené v posudku chtěl podlahu předělat. Přestože další znalec konstatoval, že podlaha je funkční, nechal Metrostav podlahy vybourat a zadal jejich výrobu znovu. Lego požadovalo také jiného subdodavatele, proto bylo vypsáno výběrové řízení, které vyhrála firma Techfloor.

Jednatel této společnosti Marcel Pavlík později před soudem vypověděl, že i jeho firma zpočátku odebírala beton od společnosti Českomoravský beton, ale poté, co nebyla spokojena s přilnavostí povrchové stěrky, změnila dodavatele. Podlahy bez dalších problémů vybudovala.

Kdo škodu způsobil?

Za opožděné předání a demolici podlah včetně smluvní pokuty měl podle Metrostavu platit RiegerStav. Celková výše škod se vyšplhala ke 41 milionům korun.

Zároveň se o zaplacení faktur začal hlásit Českomoravský beton. Nicméně v té době nebylo jasné, kdo může za vadné podlahy, proto RiegerStav napsal svému dodavateli, ať s platbou počká, než bude vyhotovený nezávislý znalecký posudek, který určí, na čí straně byla chyba. Českomoravský beton chtěl přesto zaplatit a dal na základě bianco směnky celou věc k soudu.

Městský soud v Praze vydal v únoru 2013 směnečný platební rozkaz na 12 milionů, což ale napadli právní zástupci Riegera, který je pod směnkou podepsaný. Soud tedy začal celou věc řešit a zabýval se i tím, kdo může za nekvalitní podlahy.

Po delším dokazování, při němž bylo předloženo několik protichůdných posudků, nechala soudkyně Simona Bradáčová vypracovat nezávislý revizní posudek Vysokým učením technickým v Brně. V něm znalci zkoumali nejen vzorky odebrané z podlah v halách Lego v Kladně, ale z betonové směsi podle receptury vyhotovili i vzorky, které po měsíci podrobili zátěžové zkoušce.

Znalci v posudku dospěli k závěru, že hlavní příčinou defektů je s největší pravděpodobností výrobcem nevhodně zvolená receptura směsi. Špatně zvolený byl podle nich také druh ztekucující složky. Znalci také poukázali na naprosto neadekvátní dávkování.

„Výsledky ovšem také prokázaly, že podlaha byla v místech s nevyhovující pevností vyrobená z betonu, který zcela neodpovídá výrobcem deklarovaným recepturám, neboť byl vyroben z odlišného (vápencového) kameniva,“ konstatovali dále v posudku znalci.

S těmito závěry nesouhlasí předseda představenstva společnosti Českomoravský beton Zdeněk Gärtner. „Posudek byl vypracován pracovníky Fakulty chemické VUT, která nepůsobí v oboru stavebnictví, a tito pracovníci neměli s betonem dostatečné zkušenosti,“ řekl iDNES.cz Gärtner.

Soud dospěl k závěru, že Riegerovy námitky jsou důvodné. „Pro své rozhodnutí si soud opatřil dostatek skutkových zjištění a další dokazování by bylo nadbytečné a v rozporu se zásadou rychlosti a hospodárnosti řízení,“ uvádí se v rozsudku. Podle Bradáčové se Riegerovi podařilo prokázat, že dodaná betonová směs byla vadná, proto v listopadu 2014 zrušila zmíněný platební rozkaz.

Dodavatel betonu nepochybil, uvedly posudky

Obě strany se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolaly. Českomoravský beton chtěl dosáhnout svého a RiegerStav požadoval po protistraně zaplatit vyšší náklady za soudní řízení. Případ si tedy převzal Vrchní soud v Praze.

Českomoravský beton předložil soudu revizní posudky z Technického a skúšobného ústavu stavebného v Bratislavě a z již zmíněného Kloknerova ústavu, podle kterých je vina na straně RiegerStavu. „Je možno celkem jednoznačně a s neobvykle velkou jistotou konstatovat, že ze strany dodavatele betonu nebyly porušeny smluvní specifikace objednávky. Dodaný beton je zcela jistě splňoval,“ uvedli v závěru znalci z ČVUT.

Dodaná betonová směs je podle nich jenom polotovar pro výrobu konečného produktu. Navíc si RiegerStav podle posudku na dováženou betonovou směs nijak nestěžoval v době, kdy z ní vyráběl podlahy. „Proto za rozhodující příčinu vzniklé situace pokládáme v tomto případě nezvládnutou technologii výroby podlahy v daných podmínkách a surovinové základně,“ shrnuli znalci.

Námitku podjatosti řeší Nejvyšší soud

Riegerovi právní zástupci posudek napadli, protože podle nich je Kloknerův ústav spřízněný s Českomoravským betonem a ke sporu se vyjadřuje už od jeho prvopočátku, tedy od prvních závad podlah. Soudce však jejich námitce nevyhověl.

Riegerova právní zástupkyně Lada Petriková podala námitku na podjatost soudce Petra Baierla. Odvolací řízení označila za nesrozumitelné a netransparentní, například údajně nebyla seznámena s přidáním posudků do spisu při prvním jednání.

Upozornila také na to, že odvolací řízení trvá výrazně déle než dokazování před soudem prvního stupně. Není podle ní obvyklé, aby po pečlivém a podrobném dokazování u soudu prvního stupně, odvolací soud prováděl další dokazování, aniž by předtím konstatoval, že dokazování před soudem prvního stupně proběhlo vadně či jinak nedostatečně.

„Žalovaný proto žádá, aby odvolací soud v souladu s principem předvídatelnosti vyslovil jasný a srozumitelný předběžný právní názor a v souladu s ním pak aby následně buď ukončil dokazování a rozhodl bez dalšího prodlení ve věci samé, nebo aby účastníky adekvátně poučil o procesních povinnostech ve smyslu případného doplnění tvrzení či důkazů,“ konstatovala Petriková.

V současné době už tři týdny námitku podjatosti řeší Nejvyšší soud. Jak iDNES.cz sdělil jeho mluvčí Petr Tomíček, v průměru o podobných námitkách rozhoduje za sedmdesát dní.

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Výzva lékařů žádá konec spalování uhlí, špatné ovzduší přispívá k nemocem

Kampaň za brzký konec těžby a spalování uhlí vznikla z iniciativy některých českých lékařů. Petice adresovaná vládě...

Hackeři odesílají falešné SMS o testech na covid. Zneužili jméno VFN

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice na svém Facebooku varovala před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Zastupitel si odmítl nasadit roušku a popudil kolegy, případ řeší hygiena

Prohřešek jednoho ze zastupitelů Města Albrechtice na Bruntálsku řešila policie a teď i hygienici. Zastupitel Zdeněk...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...