Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Zfušované podlahy v továrně na lego. Firmy se roky soudí kvůli betonu

  16:06
Vcelku rutinní stavba podlah ve výrobních halách Lega v Kladně přerostla ve vleklý soudní spor. První podlahy se musely kvůli závadám zbourat a jejich stavitel se s dodavatelem betonu od té doby přou, kdo za to může. Odvolací soud nyní navíc zdržela námitka podjatosti na soudce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Společnost Lego působí v Kladně již od roku 2000. Od té doby průběžně rozšiřuje svoji výrobu. S tím jí pomáhal stavební gigant Metrostav, který měl za úkol vybudovat další výrobní haly. Jako subdodavatele si v roce 2011 najal firmu RiegerStav, která do nich měla vyhotovit drátkobetonové podlahy.

Beton dodávala společnost Českomoravský beton, která pro zajištění objednávek požadovala po tehdejším jednateli firmy Michalu Riegerovi podpis bianco směnky. V případě, že by za dodaný materiál nezaplatil, tak měl Českomoravský beton páku, jak své závazky vymáhat.

Poté vše probíhalo, jak mělo. Míchačky dovážely na stavbu betonovou směs. Problémy byly pouze s konzistencí hmoty, kterou bylo podle svědků nutné naředit. Na to prý ale byli řidiči Českomoravského betonu připravení a vozili s sebou vodu i plastifikátor (ztekucující přísadu, pozn. red.), které na místě do směsi přidávali, aby ji bylo možné vysypat.

Na jaře 2012 vyrobil RiegerStav ze směsi podlahy, a pak začaly problémy. Svrchní část byla nesoudržná. Konkrétně šlo o četné poruchy spočívající „v odfouknutí vsypové vrstvy od drátkobetonových podlah“. Nicméně znalec z Kloknerova ústavu ČVUT v dubnu 2012 konstatoval, že podlaha je v pořádku.

O dva měsíce dorazil investor na kontrolu a přes tvrzení uvedené v posudku chtěl podlahu předělat. Přestože další znalec konstatoval, že podlaha je funkční, nechal Metrostav podlahy vybourat a zadal jejich výrobu znovu. Lego požadovalo také jiného subdodavatele, proto bylo vypsáno výběrové řízení, které vyhrála firma Techfloor.

Jednatel této společnosti Marcel Pavlík později před soudem vypověděl, že i jeho firma zpočátku odebírala beton od společnosti Českomoravský beton, ale poté, co nebyla spokojena s přilnavostí povrchové stěrky, změnila dodavatele. Podlahy bez dalších problémů vybudovala.

Kdo škodu způsobil?

Za opožděné předání a demolici podlah včetně smluvní pokuty měl podle Metrostavu platit RiegerStav. Celková výše škod se vyšplhala ke 41 milionům korun.

Zároveň se o zaplacení faktur začal hlásit Českomoravský beton. Nicméně v té době nebylo jasné, kdo může za vadné podlahy, proto RiegerStav napsal svému dodavateli, ať s platbou počká, než bude vyhotovený nezávislý znalecký posudek, který určí, na čí straně byla chyba. Českomoravský beton chtěl přesto zaplatit a dal na základě bianco směnky celou věc k soudu.

Městský soud v Praze vydal v únoru 2013 směnečný platební rozkaz na 12 milionů, což ale napadli právní zástupci Riegera, který je pod směnkou podepsaný. Soud tedy začal celou věc řešit a zabýval se i tím, kdo může za nekvalitní podlahy.

Po delším dokazování, při němž bylo předloženo několik protichůdných posudků, nechala soudkyně Simona Bradáčová vypracovat nezávislý revizní posudek Vysokým učením technickým v Brně. V něm znalci zkoumali nejen vzorky odebrané z podlah v halách Lego v Kladně, ale z betonové směsi podle receptury vyhotovili i vzorky, které po měsíci podrobili zátěžové zkoušce.

Znalci v posudku dospěli k závěru, že hlavní příčinou defektů je s největší pravděpodobností výrobcem nevhodně zvolená receptura směsi. Špatně zvolený byl podle nich také druh ztekucující složky. Znalci také poukázali na naprosto neadekvátní dávkování.

„Výsledky ovšem také prokázaly, že podlaha byla v místech s nevyhovující pevností vyrobená z betonu, který zcela neodpovídá výrobcem deklarovaným recepturám, neboť byl vyroben z odlišného (vápencového) kameniva,“ konstatovali dále v posudku znalci.

S těmito závěry nesouhlasí předseda představenstva společnosti Českomoravský beton Zdeněk Gärtner. „Posudek byl vypracován pracovníky Fakulty chemické VUT, která nepůsobí v oboru stavebnictví, a tito pracovníci neměli s betonem dostatečné zkušenosti,“ řekl iDNES.cz Gärtner.

Soud dospěl k závěru, že Riegerovy námitky jsou důvodné. „Pro své rozhodnutí si soud opatřil dostatek skutkových zjištění a další dokazování by bylo nadbytečné a v rozporu se zásadou rychlosti a hospodárnosti řízení,“ uvádí se v rozsudku. Podle Bradáčové se Riegerovi podařilo prokázat, že dodaná betonová směs byla vadná, proto v listopadu 2014 zrušila zmíněný platební rozkaz.

Dodavatel betonu nepochybil, uvedly posudky

Obě strany se proti rozsudku Městského soudu v Praze odvolaly. Českomoravský beton chtěl dosáhnout svého a RiegerStav požadoval po protistraně zaplatit vyšší náklady za soudní řízení. Případ si tedy převzal Vrchní soud v Praze.

Českomoravský beton předložil soudu revizní posudky z Technického a skúšobného ústavu stavebného v Bratislavě a z již zmíněného Kloknerova ústavu, podle kterých je vina na straně RiegerStavu. „Je možno celkem jednoznačně a s neobvykle velkou jistotou konstatovat, že ze strany dodavatele betonu nebyly porušeny smluvní specifikace objednávky. Dodaný beton je zcela jistě splňoval,“ uvedli v závěru znalci z ČVUT.

Dodaná betonová směs je podle nich jenom polotovar pro výrobu konečného produktu. Navíc si RiegerStav podle posudku na dováženou betonovou směs nijak nestěžoval v době, kdy z ní vyráběl podlahy. „Proto za rozhodující příčinu vzniklé situace pokládáme v tomto případě nezvládnutou technologii výroby podlahy v daných podmínkách a surovinové základně,“ shrnuli znalci.

Námitku podjatosti řeší Nejvyšší soud

Riegerovi právní zástupci posudek napadli, protože podle nich je Kloknerův ústav spřízněný s Českomoravským betonem a ke sporu se vyjadřuje už od jeho prvopočátku, tedy od prvních závad podlah. Soudce však jejich námitce nevyhověl.

Riegerova právní zástupkyně Lada Petriková podala námitku na podjatost soudce Petra Baierla. Odvolací řízení označila za nesrozumitelné a netransparentní, například údajně nebyla seznámena s přidáním posudků do spisu při prvním jednání.

Upozornila také na to, že odvolací řízení trvá výrazně déle než dokazování před soudem prvního stupně. Není podle ní obvyklé, aby po pečlivém a podrobném dokazování u soudu prvního stupně, odvolací soud prováděl další dokazování, aniž by předtím konstatoval, že dokazování před soudem prvního stupně proběhlo vadně či jinak nedostatečně.

„Žalovaný proto žádá, aby odvolací soud v souladu s principem předvídatelnosti vyslovil jasný a srozumitelný předběžný právní názor a v souladu s ním pak aby následně buď ukončil dokazování a rozhodl bez dalšího prodlení ve věci samé, nebo aby účastníky adekvátně poučil o procesních povinnostech ve smyslu případného doplnění tvrzení či důkazů,“ konstatovala Petriková.

V současné době už tři týdny námitku podjatosti řeší Nejvyšší soud. Jak iDNES.cz sdělil jeho mluvčí Petr Tomíček, v průměru o podobných námitkách rozhoduje za sedmdesát dní.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

První dáma z chudé dělnické rodiny. Olga byla pro Havla hlasem selského rozumu

Státní oficiality a zdvořilostní fráze byly pro upřímnou Olgu Havlovou v roli první dámy utrpením. Neměla ráda...

Ti, co měli přijít, nepřišli. Jak koalice SPOLU dělá kampaň pro sebe a straníky

Premium Reportér strávil den na mítincích lídrů koalice SPOLU v Říčanech a v Praze na Hradčanské. Do Říčan lídři dorazili...

Bez testů do kroužků či škol v přírodě. Vláda projedná další rozvolnění

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat by se měla zejména...

Sbírka Dne proti rakovině startuje. Do ulic vyjdou lidé se žlutými kytičkami

Na nádory ledvin, močového měchýře a prostaty se zaměří letošní ročník českého Dne proti rakovině. Už ve středu 29....

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...