Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

  9:24aktualizováno  9:24
Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně, kterou zakládal jeho otec. Podle informací MF DNES by se příští týden rád stal prvním místopředsedou pražské organizace ODS.

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dosavadní šéf pražských občanských demokratů Filip Humplík totiž po čtyřech letech ve funkci oznámil, že už ji nehodlá obhajovat, a za svého nejvhodnějšího nástupce označil dosavadního prvního místopředsedu Tomáše Portlíka.

Tím se otevřel prostor pro Klause mladšího, který by si tak mohl vybudovat pozici před lednovým kongresem, na němž si ODS bude volit nové vedení. K místopředsednickým či předsednickým ambicím se Klaus nevyjádřil. Kandidaturu na prvního místopředsedu v Praze potvrdil.

KOMENTÁŘ: Klausovi si berou zpátky ODS, ale ta to ještě neví

„Rozhodl jsem se kandidovat na prvního místopředsedu pražského regionu, protože chci promítnout obrovskou důvěru, kterou mi dali občané ve volbách, do fungování uvnitř strany,“ sdělil Václav Klaus mladší. Možnou kandidaturu do vrcholných stranických funkcí na lednovém kongresu příliš komentovat nechtěl, ale ani ji úplně neodmítl. 

„Protože jsem zastáncem postupu odspodu, od řadových členů, chci nejdřív představit svoji vizi v rámci regionu, který je můj domácí a ve kterém jsem u voličů obstál,“ podotkl s poukazem na to, že v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny získala ODS v Praze přes šestnáct procent hlasů, což bylo v rámci ODS zdaleka nejvíc.

Sám Klaus navíc ze třetího místa na kandidátce přeskákal na první příčku a získal téměř dvaadvacet tisíc preferenčních hlasů – druhý nejvyšší počet ze všech kandidátů v celé zemi. Před ním byl v tomto ohledu pouze Andrej Babiš, který získal přes 48 tisíc hlasů.

Václav Klaus ml. na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu...
Václav Klaus ml. na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu...

Václav Klaus ml. na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017.

Václav Klaus mladší už včera objížděl lokální sněmy občanských demokratů v některých obvodech a žádal tam o podporu. Jistotu nominace na pozici předsedy pražské ODS má z Prahy 6, která ho na začátku roku 2016 přijala do svých řad. Tamní občanští demokraté budou zasedat ve čtvrtek.

Pokud by v pražských vnitrostranických volbách uspěl, mohlo by to pro něj znamenat povzbuzení před kongresem.„Kdyby se stal regionálním předsedou, nepochybně by to Václava Klause ve vnitrostranické struktuře posílilo. Pozice prvního místopředsedy zase tak viditelná není. Takže může mít dva důvody,“ konstatoval místopředseda ODS Martin Kupka. „Zaprvé to může být snaha ujmout se větší odpovědnosti za dění v ODS. Zadruhé to může být budování pozice ve svém regionu před kongresem,“ dodal.

„Nekolegiální“ Klaus

V ODS je totiž léta zvykem, že v nejužším vedení má každý z regionů maximálně jednoho zástupce. Prahu v posledních dvou letech zastupuje první místopředsedkyně Alexandra Udženija. Pokud by Klaus skutečně pomýšlel na místo v předsednictvu strany, potřeboval by proti ní „vybojovat“ nominaci od pražských občanských demokratů.

Fotogalerie

Lehké to Klaus mít nebude. Zatímco voliči na něj slyší, ve straně tak populární není. I proto, že z ní v roce 2008 odešel na protest proti tomu, že tehdejší premiér Mirek Topolánek souhlasil s klimatickým balíčkem EU a přislíbil ratifikaci Lisabonské smlouvy.

U vedení ODS si příliš nepolepšil ani po volbách, kdy na rozdíl od slavících občanských demokratů v čele s Petrem Fialou prohlásil, že výsledek tak dobrý nebyl. „Velká politická strana jde z opozice do opozice. Někdo hodnotí jako vynikající, že jsme po čtyřech letech nejhorší vlády v polistopadové historii stoupli z osmi procent na jedenáct. Já si myslím, že to sice není žádný velký neúspěch, ale na bouchání šampaňským to také není,“ řekl.

Předsedu Fialu to docela namíchlo. „Já jsem to prohlášení neslyšel, ale pokud takhle zaznělo, tak je mírně nekolegiální,“ reagoval.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Místo na úřad k počítači. Digitalizace státní správy se rozjíždí

Ilustrační foto - počítač

Stačilo by se jen přihlásit, zadat, kolik peněz si člověk za poslední rok vydělal, a během pár vteřin bude připraveno...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Silničáři by mohli rozvážet na D1 vodu na motorkách, plánuje ministr

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (vlevo) a generální ředitel Ředitelství silnic...

Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který nedávno vystřídal ve funkci Dana Ťoka z hnutí ANO, chce v létě lidem co...

Najdete na iDNES.cz