Místo, kde se upálil Palach, uklidili za pár minut, vzpomíná svědek

  11:07aktualizováno  11:07
Jako by se ani nic nestalo. Jen zhruba 20 minut poté, co se Jan Palach 16. ledna 1969 v Praze na Václavském náměstí upálil, bylo pod Národním muzeem takřka pusto, fungoval normální provoz. Alespoň tak líčí první chvíle od zásadního zlomu Václav Kilian, jenž fotografoval v dalších dnech dění v pražských ulicích.

Protest na Václavském náměstí v Praze po smrti studenta Jana Palacha. (leden 1969) | foto: Václav Kilian

"Šel jsem ten den kolem v podstatě náhodou. Nic mimořádného se nedělo, po Václavském náměstí normálně jezdily tramvaje, na křižovatce pod muzeem byla budka s výhybkářem, který poklidně sledoval svoje okolí," vzpomíná Václav Kilián na 16. leden před 45 lety.

Fotogalerie

O tom, co se stalo, věděla napřed pouze malá hrstka lidí. Těžce popáleného Jana Palacha neprodleně převezli do nemocnice, podle Kiliana možná i proto, aby se informace hned nerozkřikla; bylo v zájmu komunistické strany, aby se Palachův čin pokud možno "ututlal".

To se ovšem nepodařilo, zpráva se rozšířila velice rychle. "V tu dobu ještě skvěle zafungovaly sdělovací prostředky, které se společně s ústní slovesností postaraly o to, aby se informace dostala opravdu ke všem," vylíčil Kilian.

Československem se roznesla těžká, dusná a ponurá atmosféra, umocněná mrazivým lednovým počasím. Podle Kiliana, který v dalších dnech fotografoval v ulicích Prahy, vládl v ulicích metropole pietní klid. Lidé byli zaražení a zamlklí. "Byli i tací, kteří s Palachovým činem nesouhlasili, i když jich nebyla většina. Shodné však pro všechny bylo hlavně zděšení," popsal Václav Kilian. Ten u sochy svatého Václava zachytil i ty, kteří se rozhodli držet protestní hladovku.

Shoda jmen

Václav Kilian, který poskytl iDNES.cz své fotografie, celoživotně zápasí s tím, že bývá zaměňován za bývalého příslušníka Sboru národní bezpečnosti Václava Kiliána. Ten působil v řadách SNB od roku 1967 až do prosince 1989 (jméno najdete třeba na výstavních panelech Ústavu pro studiu totalitních režimů). Autor fotografií Kilian vystudoval obor radiomechanik a pracoval jako servisní technik elektronických zařízení. Fotografie je jeho celoživotní koníček, avšak nikdy nic nepublikoval.

"Hrůzná byla reakce skalních bolševiků v čele s Vilémem Novým, který vymyslel teorii o imperialistickém spiknutí a studeném ohni, kdy se snažil lidi přesvědčit o tom, že to celé byl jenom podvod," vzpomíná Kilian.

Jan Palach však tři dny po svém upálení v nemocnici zemřel. Den nato pronesl tehdejší prezident Ludvík Svoboda svůj památný projev.

"Žádám vás, zastavte tyto strašlivé činy (...) Plně chápu vás (mladé - pozn. red.), a společnost, která by si přála, aby náš postup při řešení palčivých problémů současnosti byl co nejrychlejší a nejúčinnější. Přáli bychom si to pochopitelně i my. Musíme však postupovat tak, aby se nám dílo podařilo," zaznělo tehdy z rozhlasu a televize.

"Prezident nám tím chtěl naznačit jednoduše to, abychom neblbli, protože bychom se museli upálit všichni," hodnotí to s odstupem Kilian. V tu dobu ještě nikdo netušil, že s dubnem bude zvoleno nové, tvrdší vedení KSČ, které na dalších dvacet let rozpustí sny o demokratické společnosti.

Upálení Jana Palacha 16. ledna 1969 vyjadřovalo protest proti srpnové okupaci Československa roku 1968 vojsky Sovětského svazu a jeho spojenci. Lidé se po ní stavěli na neozbrojený odpor, Palach se zapojil do stávkového hnutí. Později však odpor ochabl, což Palach těžce nesl. Chtěl obsadit rozhlas a vyhlásit výzvu ke generální stávce.

Palach sám sebe nepovažoval za sebevraha, svůj čin nazval "akcí". Jeho pohřeb se stal celonárodní manifestací. V polovině ledna před 25 lety pak začal Palachovým týdnem rok pádu komunismu (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Petříček se zastal primátora Hřiba. Čínský velvyslanec půjde „na kobereček“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček si předvolá v nejbližším možném termínu čínského velvyslance v...

Najdete na iDNES.cz