Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Havlův velký americký triumf. Před 30 lety mu Kongres aplaudoval vestoje

  13:16aktualizováno  13:16
Za dvanáct let v prezidentském úřadu podnikl Václav Havel řadu zahraničních cest a přednesl řadu projevů, ale tahle cesta a tenhle projev byly jedinečné. Před třiceti lety se poprvé vydal na návštěvu do Bílého domu. Slavný projev v Kongresu začal v angličtině, ale dokončil ho v češtině.

Václav Havel předvádí své typické „véčko“ chvíli předtím, než začne hovořit před americkým Kongresem. Jeho projev k zákonodárcům vešel do dějin. (21. února 1990) | foto: Jaroslav HejzlarČTK

Před třiceti lety podnikl Václav Havel svou první prezidentskou cestu do Ameriky. 21. února 1990 stanul jako první politik zpoza železné opony před oběma komorami amerického Kongresu.

Fotogalerie

„Když mne 27. října zatýkali, žil jsem v zemi, kde vládla nejkonzervativnější komunistická vláda v Evropě a celá společnost dřímala pod příkrovem totalitního systému. Dnes, po necelých čtyřech měsících, k vám promlouvám jako představitel země, která se vydala na cestu k demokracii, v níž je plná svoboda slova, která se připravuje na svobodné volby, chce budovat prosperující tržní ekonomiku a dělat svou vlastní zahraniční politiku,“ pronesl na začátku projevu Havel. K jeho triumfu v podobě jedenadvaceti potlesků přerušujících projev a k dlouhému aplausu vestoje od kongresmanů na konci projevu vedla dlouhá cesta. 

Překvapení na Hradě

Když Bílý dům tlumočil Havlovu poradci pro zahraniční záležitosti Sašovi Vondrovi pozvání do Washingtonu, na Hradě vypukla téměř panika. „Věděli jsme jen málo o washingtonském protokolu, etiketě a politice. Nikdo v kanceláři neviděl opravdovou Ameriku přinejmenším dvacet let,“ vzpomíná v knize Havel na tehdejší porevoluční dobu Michael Žantovský, tehdejší prezidentův poradce a mluvčí.

Havel byl prezidentem jen několik týdnů, sice už podnikl několik zahraničních cest, do Německa, do Polska, Maďarska, ale všechny byly takříkajíc na otočku. Obešly se bez velkého doprovodu a formalit. 

Cesta do Ameriky však měla být něco úplně jiného. Jen v revoluční době totiž bylo možné, že československá delegace narostla na víc než sto lidí a do Ameriky ji musela vézt hned dvě letadla. Po cestě absolvoval Havel dvě zastávky, na Islandu a v Kanadě. Tam měl možnost se setkat s krajany, například spisovateli Josefem Škvoreckým a jeho ženou Zdenou Salivarovou.

Havel změnil azimuty politiky. Nejdřív do USA, až pak do SSSR

Hned z letiště odvezl vrtulník Havla do Bílého domu, kde se setkal s prezidentem Georgem Bushem. Během prvního dne návštěvy zbyl čas i na přípravu Havlova vystoupení před Kongresem, naplánovaného na následující den. Madeleine Albrightová mu zprostředkovala učitele přednesu Franka Greera, který pomáhal mnoha americkým prezidentům. „Greer požádal Havla, aby mu projev v angličtině nahlas přečetl, ale vzdal to po druhém odstavci,“ vzpomínal Žantovský. Havlův přednes byl podle Žantovského vzpomínek váhavý, mumlal a vyhýbal se očnímu kontaktu. Učitel rezignoval a Havel asi ani nestačil pochopit, co po něm Američan vlastně chce. 

Žantovský musel tlumočit

Nakonec tedy pomohla diplomatická klička. Projev začal Havel v angličtině, pak přešel do češtiny. „Mí poradci mi poradili, abych při této významné příležitosti promluvil česky. Nevím proč. Snad chtěli, abyste se potěšili lahodným zvukem mého mateřského jazyka,“ řekl Havel.

Václav Havel přispěl k pádu komunismu a přiblížil ČR světu

Michael Žantovský pak projev do angličtiny tlumočil. Havel ho měl připravený předem a Žantovský měl jeho překlad. Neobešlo se to bez komplikací. „Na cestě letadlem se mi vinou tlakových změn bolestivě zacpalo nejdříve jedno a potom i druhé ucho. Neslyšel jsem skoro nic, co Havel říká, musel jsem projev z velké části odezírat ze rtů,“ vzpomíná Žantovský. 

Po projevu se setkal se členy obou komor Kongresu, každý si s ním chtěl potřást rukou. „Mnoho lidí se mě ptalo, kolik odborníků, kolik týdnů mi můj proslov psalo. Já jsem řekl, že jsem si ho psal sám a trvalo to dvě hodiny. Mí poradci mě pokárali, že takové věci nemám říkat, že se pak nebudu jevit jako profesionál,“ uvedl tehdy Havel.

Projev mohli sledovat i lidé doma. Československý rozhlas a televize projev přenášely v přímém přenosu.

Schůzka s Formanem

Z Washingtonu zamířil prezident do New Yorku, kde se sešel se svým přítelem z dětství, režisérem Milošem Formanem nebo starostou New Yorku Davidem Dinkinsem.

V podvečer navštívil Kolumbijskou univerzitu, kde převzal jeden z mnoha svých četných doktorátů. Zúčastnil se i slavnosti v katedrále svatého Jana na Manhattanu, která byla koncipovaná jako hold Václavu Havlovi a na které promluvila řada hvězd americké kultury. „Václav Havel dobyl Manhattan,“ psal potom v titulku list The New York Times.

Do Ameriky se Havel vrátil ještě několikrát, v Kongresu ho připomíná dokonce busta. Žádná další cesta už ale neměla takový ohlas jako ta první.

Autor:

  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Právníci podali trestní oznámení na Babiše, Vojtěcha, Hamáčka i Prymulu

Brněnští právníci David a Vendula Zahumenští podali trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví...

Promoření odložme. Máme jiný recept a Prymula není proti, říká expert

Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky....

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů, stavebnin, železářství a do prodejen jízdních kol. Všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslanci prodloužili nouzový stav v Česku, ale jen do konce dubna

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do konce dubna. Vláda usilovala o to, aby byl nouzový stav...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Obavy z koronaviru i psychické potíže. Na linku důvěry volá dvakrát víc lidí

Na krizovou linku důvěry volá v době nouzového stavu dvojnásobek lidí, než obvykle. Většinou se jejich potíže týkají...

Nechte školy zavřené až do prázdnin, vyzývají v petici desetitisíce lidí

Už přes třicet tisíc lidí podepsalo petici za uzavření škol do konce školního roku. Jejich otevření se plánuje na...

Ombudsman vzal své zástupkyni agendu otců u porodu. Šetřit to nebudu, řekl

Kancelář ombudsmana vyřizuje v souvislosti se zákazem přítomnosti otců u porodu žádosti o přezkoumání omezení. Agendou...

Poslance zaměstnává spor o Airbnb. Zvýšili pravomoci centrální banky

Poslance zaměstnává návrh, podle nějž by stát získal přehled o pronajímání bytů pro Airbnb. Zprostředkovatelé služby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...