V neděli umírá v amerických nemocnicích víc lidí, v Česku na dni nezáleží

  2:34aktualizováno  2:34
Pacienti, které přijmou nemocnice o víkendu, podstupují o deset procent vyšší riziko, že svým potížím podlehnou. Tvrdí to američtí výzkumníci, kteří pět let sledovali víkendový provoz nemocnic, kdy slouží méně lékařů. V Česku to ale neplatí. Podle statistik dokonce v neděli umírá o něco méně pacientů než v ostatní dny.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Američtí univerzitní vědci sledovali a analyzovali třicet milionů nemocných v pětatřiceti amerických státech po dobu pěti let. Ze studie, kterou zveřejnil odborný časopis Archives of Surgery, vyplývá, že v nemocnicích umírá o deset procent více lidí přijatých o víkendu než těch, kteří vyhledají ošetření během pracovního týdne.

Na co se nejčastěji umírá

Chronická ischemická choroba srdeční - 5 757 úmrtí
Ateroskleróza - 4 364 úmrtí
Selhání srdce - 3 431 úmrtí
Zhoubný novotvar průdušky a plíce - 2 985 úmrtí
Pneumonie - 2 743 úmrtí
Mozkový infarkt - 1 694 úmrtí

Zdroj: ÚZIS ČR, Národní registr hospitalizovaných

* Poskytnutá data jsou za rok 2009, data za rok 2010 ústav ještě nezpracoval.

Deset procent se nemusí jevit jako vysoký rozdíl, pokud se však poměr vztáhne na americkou populaci, jedná se o desítky tisíc lidí každý rok, uvedl pro agenturu Reuters autor studie Rocco Ricciardi. "Jinými slovy, ve státech ročně umírá 20 až 25 tisíc lidí zbytečně. Jen kvůli tomu, že byli do nemocnice přijati o víkendu," dodal profesor z Lékařské fakulty univerzity v Thufts.

Vědci se ihned začali pídit po příčinách. "Buď jsou nehody a úrazy o víkendu nebezpečnější, nebo nemocnice selhávají a neposkytují standardní péči," řekl serveru msnbc.com Raman Khanna z kalifornské univerzity.

Traumata ale podle odborníků probíhají vždy stejně a jejich projevy se u víkendových pacientů nijak neliší od těch způsobených ve všedních dnech, počet úrazů z nehod navíc o víkendu také nenarůstá.

Autoři se proto shodli, že za vyšší úmrtnost pacientů může poskytovaná péče. "Na odděleních je méně sester, slouží méně zkušení lékaři. Na některé zákroky si navíc pacienti musí počkat až do pondělí," upřesnil Ricciardi.

Studie s podobnými závěry není první. I jiné univerzity tento trend potvrdily s tím, že největší rizika představují o víkendech těhotenské komplikace, nemoci oběhového a nervového systému, mrtvice, plicní choroby či infarkty. Autoři proto apelují na změny v tamním zdravotnictví.

V Česku křivka úmrtí nestoupá

V Česku podobná studie neexistuje. Údaje o pacientech zesnulých během hospitalizace má však k dispozici Ústav zdravotnických informací a statistiky. Z nejnovějších dat za rok 2009 (údaje za celý rok 2010 zatím nejsou) vyplývá, že během týdne umírají lidé v nemocnicích rovnoměrně a žádný skok se nekoná.

Úmrtí v českých nemocnicích

pondělí - 8 392 - 14,38 %
úterý - 8 340 - 14,29 %
středa - 8 451 - 14,48 %
čtvrtek - 8 562 - 14,67 %
pátek - 8 366 - 14,33 %
sobota - 8 239 - 14,11 %
neděle - 8 024 - 13,75 %

celkem - 58 374 úmrtí

* Pro iDNES.cz vypracoval ÚZIS ČR

"Za rok 2009 zemřelo v nemocnicích 58 374 lidí, pokud úmrtí převedeme do jednotlivých dnů v týdnu, na každý připadá asi 14 procent úmrtí," uvedla Blanka Nechanská z odborů analýz a publikací ÚZIS. Jinými slovy, rozdíly mezi počtem úmrtí pacientů v jednotlivých dnech byly za rok 2009 minimální a čísla se lišila jen o desetiny procenta. Nejvíce pacientů umíralo ve čtvrtek - 8 562, nejméně pak v neděli - 8 024.

Šéfa České lékařské komory Milana Kubka čísla překvapila, předpokládal totiž, že víkendový provoz se na úmrtí pacientů podepíše i u nás. "Kdybych si měl vsadit, řekl bych, že o víkendu to bude horší. Pravděpodobně se zde ale projevují dvě skutečnosti - na jednu stranu pracuje v nemocnicích méně personálu a jede se na víkendový provoz, na druhou stranu se řada plánovaných operací a výkonů, které jsou doprovázeny zdravotními komplikacemi, nechává na pracovní týden," uvedl pro iDNES.cz Kubek.

Podle šéfky Asociace nemocnic České republiky a ředitelky plzeňské fakultní nemocnice Jaroslavy Kunové pracuje o víkendu v českých nemocnicích více lékařů než v těch zahraničních.

"Na rozdíl od jiných států máme v nemocnicích i o víkendu dost lékařů. V ostatních státech daleko více riskují, protože lékaři zůstávají často na příslužbě a než přijedou do nemocnice, může se stát, že pacienti nevydrží. Náš systém je podle mého daleko více jištěný, i když na druhou stranu dražší. Pro pacienta je to ale jen dobře," míní Kunová.

Nechanská doplnila, že v českých nemocnicích se nejčastěji umírá na chronickou ischemickou chorobu srdeční, aterosklerózu, selhání srdce a zhoubné národy průdušek a plic.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Najdete na iDNES.cz