Podle nové vyhlášky, kterou zastupitelstvo schválilo drtivou většinou, budou moci místní strážníci trestat nejen pití alkoholu, ale také jeho nabízení a držení otevřené lahve. Navíc se výrazně rozšíří prostor, který budou městští policisté kontrolovat.
"Podle této vyhlášky můžeme postihnout i ty lidi, kteří budou s otevřenou lahví v místech, kde to bude vyhláška zakazovat. Nemusí tedy ani alkohol pít," potvrdil ředitel městské policie Vlastimil Pauřík.
O novou vyhlášku stáli hlavně strážníci
Vedení města navrhlo tuto vyhlášku po dohodě s městskou policií. Lidé, kteří po městě popíjeli alkohol, totiž při příchodu strážníků tvrdili, že alkohol nepijí, ale jen drží samotnou lahev. V takovém případě strážníci využívali záběry z městského kamerového systému, jenže kamery zdaleka "neviděly" všechno.
Kde platí "prohibice"Vyhláška zakazuje veřejnou konzumaci alkoholu v památkové zóně, na Moravním náměstí a v jeho okolí, kolem Obchodního domu Centrum, supermarketu Kaufland a hypermarketu Tesco, na Zeleném náměstí a v ulicích bývalých kasáren, kolem ZŠ Sportovní, zimního stadionu, u archeologického naleziště Sady, v okruhu 100 m od veřejných pohřebišť, pietních míst, školských zařízení a dětských hřišť. |
"Potřebujeme mít proti takovým lidem nějaký nástroj. Tím by měla být nyní doplněná vyhláška," podotkl Pauřík. "Rádi bychom udrželi veřejný pořádek v Hradišti na co nejlepší úrovni."
K pití alkoholu a držení otevřené lahve se nově přidává ještě další zakázaný "úkon". A tím je podle znění vyhlášky "zjevné umožňování konzumace alkoholických nápojů".
A co že to je? "Rozlévání alkoholických nápojů nebo výdej otevřené lahve nebo jiné nádoby s alkoholickým nápojem," stojí ve vyhlášce.
"Jestliže někdo drží otevřenou lahev alkoholu, tak to v 99,9 % případů znamená, že se buď chce alkoholu napít nebo ho podává jiným osobám. Z pohledu vyhlášky je takový člověk stejně odpovědný jako ten, kdo se napil," upřesňuje ředitel Pauřík.
Pokutu dostala i cimbálová kapela v parku
V minulosti si však někteří lidé stěžovali, že strážníci postupují příliš přísně. Redakci MF DNES si například stěžovali členové jedné z cimbálových muzik, kteří v létě hráli pro svou zábavu ve Smetanových sadech. Od strážníků se dočkali pokuty a museli přestat hrát.
"Jsem přesvědčený, že jsme nikomu a ničemu nevadili, přesto jsme dostali pokutu," stěžoval si člen kapely. "Přišlo mi to absurdní. Život v řadě měst ve světě žije i díky pouličním muzikantům, u nás je to nemožné."
Nechceme dávat pokuty za každou cenu, říká policie
Ředitel Pauřík tvrdí, že policie postupovala a bude postupovat tak, aby každý případ posuzovala individuálně.
"Nechceme dávat pokuty za každou cenu, nejdříve se snažíme o domluvu. Pokud vyhlášku poruší spořádaný občan, který něco opomněl a udělal to poprvé, tak nejsme represivní orgán, který by vyžadoval za každou cenu pokutu," tvrdí. "Nejdříve lidi upozorníme, že platí nějaká obecně platná vyhláška, a pokutu udělíme v nejkrajnějším případě."
Proč ale strážníci dali pokutu muzikantům ve zmiňovaných Smetanových sadech? Podle ředitele proto, že popíjeli alkohol a rušili noční klid. "Navíc to bylo v parku, kde si lidé často stěžují na nepořádek a žádají nás, abychom se postarali o pořádek," řekl.