Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studenti pokračují v protestech, Klaus proto zrušil cestu do Brna

  16:49aktualizováno  21:39
Studentský týden protestů proti reformám vysokých škol pokračuje Nocí univerzit. Už odpoledne se sešli studenti a pedagogové na pražské HAMU, během úterního večera probíhá řada koncertů, přednášek a promítání. Proti protestům se ale postavil prezident Václav Klaus, který zrušil cestu do Brna.

Na HAMU se v rámci Týdne neklidu konal koncert Hudbou proti d(r)eformě. (28. února 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Klaus odvolal středeční účast na přednášce na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity kvůli nesouhlasu se studentským Týdnem neklidu. "Hluboká a zásadní reforma našeho vysokého školství je naprostou nezbytností, každý rozumný člověk to ví a měli by to vědět i vaši studenti," napsal rektorovi brněnské univerzity Mikuláši Bekovi. Dopis zveřejnil na svých webových stránkách.

Přečtěte si dopisy v plném znění

Prezidenta přiměla k odřeknutí přednášky kritika od některých studentských zástupců akademického senátu univerzity. Předáci studentů podle něj celým Týdnem neklidu bojují za své parciální zájmy a ne za vysoké školství.

"Nemám v úmyslu utkávat se s lidmi, kteří o akademickou diskusi nestojí a kterým jde výlučně o nátlakovou politiku. Proto se omlouvám, že zítra do Brna nepřijedu. Nemám v úmyslu poskytovat záminku pro laciné politické útoky," uvedl Klaus, který tak nedorazí ani na otevření rekonstruované vily Tugendhat.

Do brněnských ulic vyrazil rekordní počet studentů

Studenti univerzity, kteří se účastnili úterního protestního pochodu, Klausovo rozhodnutí zrušit cestu do Brna vesměs přivítali. "Jde o účelový krok. Použil náš nesouhlas k tomu, aby mohl znovu zaútočit na studenty," řekl ČTK mluvčí studentské komory Petr Soukeník. Klaus podle něj považuje studenty za parazity. "To byl také důvod, proč jsme nesouhlasili s jeho vystoupením v Brně," uvedl Soukeník.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové se Klausova návštěva připravovala s velkým předstihem. Vyhlášený Týden neklidu ani nesouhlas studentů s některými prezidentovými názory prý proto univerzita nepovažovala za důvod pro zrušení přednášky.

Dobeš je nekompetentní figurka, zaznělo při diskusi na HAMU

Diskutéři v suterénu Hudební a taneční fakulty AMU (HAMU) se shodli, že chystané reformní zákony jsou škodlivé a omezí akademické svobody. Ministr školství Josef Dobeš podle nich pracuje ve prospěch lobby a ne společnosti. "Ministr je nekompetentní figurka," uvedl Vojtěch Tomášek z akademického senátu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Debaty na HAMU se zúčastnila i dokumentaristka Olga Sommerová (28. února 2012).

Děkan HAMU Vlastimil Mareš se obává, že chystané změny ve složení správních rad univerzit ohrozí majetek vysokých škol. "Může se stát, že bude zašantročen," uvedl. Studenti se do debaty nezapojili, o slovo se hlásili jen jejich učitelé.

Například profesor hudební teorie Vladimír Tichý důrazně prohlásil, že ministrovi nevěří a změny v návrhu o zavedení školného (více zde) považuje za taktický manévr. "Ignorujete návrhy akademické obce, vracím vám medaili, kterou jste mi udělil," přečetl Tichý dopis, který chce ještě v úterý ministrovi poslat.

Noc univerzit zasáhla řadu krajských měst

Studenti v Praze přichystali na úterní večer řadu koncertů, přednášek a promítání filmů. Například na FAMU se od 19 hodin uskutečnil koncert hudebníka Bonuse.

Na pochod mají dorazit tisíce lidí

Na středeční protestní průvod přijdou do Prahy dva až 3 tisíce lidí, věří pořadatelé. "Možná to ale bude víc, řada lidí neměla potřebu nám svou účast hlásit," uvedla mluvčí studentské komory Rady vysokých škol Heda Čepelová. Průvod zřejmě zablokuje dopravu na malostranském břehu Vltavy a před Úřadem vlády. Začne na náměstí Jana Palacha v 10 hodin. Po projevech zástupců akademiků se protestující studenti odeberou kolem právnické fakulty přes Čechův most směrem k Úřadu vlády. Tam by chtěli dorazit kolem poledne.

Proudy studentů zamířily také na akce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Prostory fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze byly polepené množstvím plakátů, na chodbách visely obří transparenty. Již u vchodu každý příchozí dostal brožurku "Kritický průvodce reformou vysokých škol" a pozvání na středeční protestní průvod hlavním městem. Jeho cílem bude ukázat nesouhlasný postoj s plány ministra školství.

Noc univerzit oživila také dění na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde odstartovala dvoudenní protestní akce. Ta vyvrcholí středečním pochodem centrem Českých Budějovic. Obě události pořádá iniciativa České Budějovice za svobodné vysoké školy.

Také v Pardubicích se sešly asi tři stovky studentů v rámci Noci univerzit. Večer začali shromážděním u pomníku k událostem 17. listopadu v těsné blízkosti univerzitní knihovny. Po krátkém zahájení zapálili na místě několik svíček.

"Před chvíli média zveřejnila zprávu, že prezident Klaus odmítl jet do Brna na přednášku, protože se prý se studenty nedá diskutovat. Jenže my jsme se sešli právě kvůli diskuzi. Takže pane prezidente: My diskutovat chceme," vzkázal na závěr shromáždění na Pražský hrad předseda akademického senátu Jiří Kubeš.

Poté se studenti odebrali do velké posluchárny, kde začal cyklus přednášek na aktuální témata. Na programu bylo i promítání filmu Listopad po dvaceti letech. Dokument, který vznikl před třemi lety, mapuje revoluční události z roku 1989, jak se udály v Pardubicích.

Studenti v Ostravě a Hradci Králové chtějí probdít noc v prostorách svých univerzit. Podobný průběh budou mít i protesty v Brně, Olomouci, Opavě, Liberci, Ústí nad Labem, Plzni a Zlíně.

Noc univerzit je součástí Týdne neklidu, kterým studenti a pedagogové vyjadřují svůj nesouhlas s chystanou reformou vysokého školství. Protesty zastřešuje iniciativa Za svobodné vysoké školy, k níž se hlásí kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová či filozof Erazim Kohák. Největší protestní akcí bude středeční protestní průvod v hlavním městě.

Studenti a akademici chtějí přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů. Nelíbí se jim zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou. Nečasův kabinet měl návrhy zákonů dostat v březnu, kvůli výtkám legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024

Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...