Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

V Praze se 1. máj obešel bez incidentů

  18:32
Parlamentní strany oslavovaly na 1. máje Svátek práce a zároveň agitovaly před blížícími se volbami do sněmovny. V Praze se komunisté tradičně sešli na Letné, sociální demokraté měli sraz na Výstavišti. Koalice oslovovala Pražany mířící na Petřín u lanovky. Stranou prvomájových oslav zůstala jen ODS. První oslavu Svátku práce si pochodem ze Střeleckého ostrova na Žižkov připomněli anarchisté. Jejich akce se obešla bez incidentů.

Průvod centrem Prahy, který organizovala Československá anarchistická federace, se obešel bez větších excesů.

Zhruba tři stovky anarchistů prošly ze Střeleckého ostrova po Národní třídě až na Václavské náměstí. Jedno z největších vzrušení přinesl okamžik, kdy se jednomu z jízdních policistů splašil kůň.

Mapa - Střelecký ostrov v Praze
Anarchisté pak zamířili Opletalovou ulicí na Žižkov a na Olšanském náměstí svůj pochod ukončili.

Muži v policejních uniformách zasahovali jen dvakrát: poprvé na Střeleckém ostrově, odkud na policejní stanici odvezli notně opilého anarchistu bez dokladů, podruhé, když na Václavském náměstí čtveřice skinheadů chtěla vyprovokovat poklidný průvod ke střetu.

Dva z  nich policisté raději okamžitě naložili do služebního vozu a odvezli. Za víření bubnů nakonec demonstranti s transparenty jako Kapitalismus proti lidem: Lidé proti kapitalismu!, dorazili na Olšanské náměstí a rozešli se.

V minulých letech prvomájové demonstrace nebyly zdaleka tak bezproblémové. Kupříkladu v roce 1999 anarchisté poškodili zápalnými lahvemi a dlažebními kostkami několik policejních aut a lehce zranili devět policistů, kteří jim chtěli zabránit ve střetu s neonacisty. O rok později policie zase zatkla na šedesát levicových radikálů, kteří se srotili k nepovolenému pochodu hlavním městem.

ČSSD se sešla na pražském Výstavišti
Odpoledne u Křižíkovy fontány promluví pražský lídr ČSSD Petra Buzková. ČSSD chce zapůsobit především na rodiny s dětmi. Na Výstaviště je láká hodinovým volným vstupem od 15 do 16 hodin na všechny atrakce. V 17 hodin se střetnou sociálnědemokratičtí politici ve fotbale s legendami klubu Bohemians.

Komunisté oslavili Svátek práce tradičně na Letné
Stovky lidí proudily od rána na Letenskou pláň v Praze, kterou si tradičně zvolili k oslavám Svátku práce komunisté. Na úvod zazněla z reproduktorů Píseň práce, při níž všichni ztichli a zůstali stát v pozoru. "Svátek práce nebyl zapomenut, bránit právo na práci má smysl," řekl úvodem účastníkům předseda pražské organizace KSČM Jiří Dolejš.

Naslouchaly mu podle odhadu hlídkujících policistů asi dvě tisícovky lidí. Starší lidé se usadili před pódiem na skládacích židlích. Mladší účastníci postávali kolem nebo si prohlíželi zboží ve stáncích. Ke koupi byly boty, oblečení, cukroví i perníková srdce. Fronty se tvořily především u stánků s občerstvením. Nechyběla valašská slivovice v lahvích i miniaturních lahvičkách, mnohdy zdobených třešničkami, které si komunisté zvolili jako symbol.

V mnoha stáncích nabízeli komunisté volební program, propagační tiskoviny a suvenýry. Zájem byl o kalendář s recepty na jídla a nápoje s třešněmi a také o knihu otce nynějšího předsedy KSČM. Alois Grebeníček, který je souzen za své činy, když působil jako vyšetřovatel Státní bezpečnosti, ji nazval Pravda a lži.

Účastníkům oslav hrál a zpíval zpěvák řeckého původu Statis Prusalis a moderátorka vyprávěla anekdoty. Hlavním bodem programu byl v 11 hodin projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka.

Anarchisté se ze Střeleckého ostrova vydali na pochod Prahou
 
V Praze na Střeleckém ostrově se sešli na 1. máje anarchisté. Z demonstrace odvezla policie jednoho mladíka. "Neměl u sebe doklady a kopal do policejního auta," řekl zasahující policista. Policejní auto odvezlo mladého muže s dredy na hlavě do Bartolomějské ulice k ověření totožnosti.

Mladík byl podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy posléze propuštěn. "Byl notně opilý, ověřili jsme jeho totožnost a pustili ho," řekla.

Na anarchistické demonstraci proti kapitalismu a elitám se ve středu v poledne sešlo přes 200 mladých lidí.

"Demonstrace byla svolána hlavně proto, abychom připomněli tradici boje neprivilegovaných lidí za svobodu a lidská sociální práva," řekl jeden z organizátorů Ondřej Slačálek.

Akce probíhala jinak v klidu, policisté se řídili povely:"zachovejte klid, zajistěte bezpečnost jejich i naši". Policisté dohlížejí například na to, aby anarchisté přicházející se psy nasadili svým miláčkům náhubky. "Je tam hodně lidí a hodně psů," vysvětlil jeden z policistů.

Ve 12:45 byly na Střeleckém ostrově zahájeny proslovy a před 14 hodinou účastníci vyrazili na pochod Prahou. Trasou přes Národní třídu a Václavské náměstí chtějí dojít na Žižkov, kde by měla být v 17 hodin odpoledne akce ukončena.

Anarchisté, kteří prošli přes Václavské náměstí a pokračovali Opletalovou ulicí směrem na Žižkov, jsou doprovázeni policií. Dav bubnuje a pokřikuje hesla. Hanlivým výkřikům neušli ani novináři. Jeden z anarchistů se pokusil napadnout kameramana.  Pochodu se účastní okolo 350 až 400 osob. Čtyři automobily obrněného komanda jedou za průvodem. 

S anarchisty, kteří pochodují Prahou, se na Václavském náměstí pokusila vyprovokovat srážku skupinka asi čtyř skinů. Policie střetu zabránila a dva z příznivců hnutí skinheads odvezla v policejním autě.

Komunisté poslouchají projev předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka na prvomájové manifestaci, která se konala 1. května na Letenské pláni v Praze.

Anarchisté začínají svůj pochod ze Střeleckého ostrova v Praze. Bez velkých incidentů nakonec došli až na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté pochodují Prahou. Prošli bez velkých incidentů ze Střeleckého ostrova na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté poslouchají projev na Střeleckém ostrově. Nakonec prošli bez velkých incidentů na Žižkov. (1. května 2002)

Anarchisté se soustřeďují na Střeleckém ostrově v Praze. Poté prošli bez velkých incidentů až na Žižkov. (1. května 2002)

Komunistické manifestace na pražské Letné se zúčastnil i bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (1. května 2002)

Autoři: ,

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Aplikaci Tečka si stáhlo už 1,9 milionu lidí, řekl Dzurilla v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Volno pro očkované státní zaměstnance schválila vláda. Nemocní odloží roušku

V 7 hodin zasedla vláda, které premiér Andrej Babiš předložil návrh o dvou dnech placeného volna za očkování, a to všem...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Občanky mají novou podobu. Kvůli cestování, vysvětluje šéf odboru průkazů

V pondělí začaly úřady po celé republice vydávat nové typy občanských průkazů. Ty nově obsahují biometrické údaje, tedy...

Zlínský kraj se potýká s nedostatkem sester, problémy mají i v ambulancích

Potíže s chybějícími sestrami už delší dobu řeší nemocnice ve Zlínském kraji. Navíc se se stejným problémem začali...

Hasiči zasahovali v obcích zničených tornádem. Vichr v bouřkách trhal plachty

Varování před prudkým deštěm s bouřkami se vyplnilo, zasáhly především východ republiky. Hasiči vyjížděli k desítkám...

Ceny bytů rekordně rostou, půl platu jde na splátky. Politici slibují zlepšení

Premium Zatímco v roce 2015 průměrná česká domácnost na splácení hypotéky posílala pětinu svého platu, dnes lidé, kteří si na...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...