V Praze rok chybí velvyslanec USA. Už nejsme důležití, zní z kuloárů

  11:50aktualizováno  11:50
Ve středu to bude rok, co z českého hlavního města odjel bývalý americký velvyslanec Richard Graber. Jeho křeslo zůstává prázdné. Úřady ke jmenování nového velvyslance mlčí, z politologických a diplomatických kruhů ale zní: je to náznak, že pro USA už není Česko tak důležité.

S Richardem Graberem se Češi rozloučili před rokem. Jeho nástupce v Praze stále chybí. | foto: René VolfíkČTK

Když loni v lednu skončil v Česku svou misi velvyslanec Richard Graber, předpokládalo se, že nová administrativa Baracka Obamy pošle do Prahy nového ambasadora v řádu několika málo měsíců.

Jenže se to nestalo.

Americký velvyslanec v Česku není už rok. Oficiální místa ke jmenování Graberova nástupce mnoho neříkají. "V žádném případě," odpovídá Jiří Beneš z českého ministerstva zahraničí na otázku, zda už jsou o výběru velvyslance nové informace. "Dříve by to bylo v americkém tisku, než kdekoliv jinde," dodává.

"Minulý týden tu byl náměstek americké ministryně zahraničí Phil Gordon. Řekl pouze, že se na tom pracuje," sdělila iDNES.cz Helena Stehlíková z americké ambasády.

Jen diplomatický náznak? Ano, ale...

Diplomacie je složitá hra, kde se často ty nejdůležitější věci odehrávají v rovině náznaků. Tak například varováním je předvolání velvyslance k ministrovi, důraznější výstrahou zavedení víz pro diplomaty. To udělali třeba Češi Kanadě, když jim zavedla víza.

POLITOLOG PETR JUST

Politolog Petr Just

"Řekněme si otevřeně, že Česko není pro zahraniční politiku USA tak důležité."

"Řekněme si otevřeně, že Česko není pro zahraniční politiku USA tak důležité zejména poté, co ztroskotal projekt případného vybudování radarové stanice Spojených států v Česku," nabízí možnost, jak nejmenování velvyslance číst, politolog Petr Just.

Dodává ale i druhý pohled. "Nástup nové administrativy po osmi letech vládnutí republikánů znamená celou řadu úkonů. Do kompetence prezidenta patří i jmenování více než tří tisíc funkcionářů. Když se mění administrativa ze stranického hlediska, znamená to prakticky komplexní obměnu," řekl iDNES.cz Just.

Pravda, většina ze jmenovaných funkcionářů podléhá schvalovacímu procesu. Musí se třeba dostavit na slyšení v Senátu, kandidáti se potřebují dobře připravit. To zabere čas. Ale i tak - velvyslanec v zemi, s níž USA před časem navázaly exkluzivní formu spolupráce ("strategický dialog", který kromě Česka Američané vedou jen se šesti dalšími státy - pozn. red.) není jen "jeden ze tří tisíc úředníků".

To potvrzuje i skutečnost, že američtí velvyslanci nyní chybějí na více místech ve světě, nejen v Praze.

"Velvyslanec je reprezentant prezidenta. Pokud daná administrativa považuje zemi za natolik významnou, že tam je ochotna jako na jedno z prvních míst odcestovat, je trochu s podivem, že velvyslanec tu ještě není," připomíná Just návštěvu Baracka Obamy v Praze.

Server Týden.cz nedávno připomněl, že  američtí prezidenti místa velvyslanců často dávají za odměnu lidem, kteří výrazně finančně přispěli na předvolební kampaň.

NEZÁJEM USA? ODRAZ REALITY

Komentář MF DNES ke scházejícímu velvyslanci

Ani 365 dnů nestačilo "našemu největšímu spojenci" na to, aby jmenoval jiného velvyslance. Podle českých diplomatických zdrojů je to velmi neobvyklá situace, kterou někteří dokonce označují za bezprecedentní.

Objevily se sice informace, že do Prahy bude Washington nominovat podnikatele Marka Nathansona, ale ten údajně neprojde Kongresem kvůli možnému konfliktu zájmů plynoucímu z byznysu. - více o Nathansonovi čtěte zde

Co teď? A co to znamená?

Pokud Nathanson nepřijede, je možné, že křeslo amerického velvyslance zůstane neobsazeno další měsíce.

Něco to samozřejmě vypovídá o tom, jak někdy funguje americká administrativa, že ani ona není dokonalá, přestože se někdy tak tváří. Daleko více to ovšem ukazuje na to, že pro Spojené státy nejsme tak důležitá země, jak léta slyšíme. Jsme malý stát s minimálním vlivem a proto Američané nepovažují dlouhodobou nepřítomnost svého ambasadora za fatální záležitost.

Ovšem z českého pohledu to problém je, a to dost velký. Ne, že by jinak fungovalo americké velvyslanectví bez svého šéfa, to pracuje stejně jako kdykoli předtím. Jenže je to vzkaz, že sice jsme ve verbální rovině pro Američany spojencem, ale že jsme současně pro ně málo důležití.

Nic příjemného. Ale je to odraz reality.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Najdete na iDNES.cz