Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

  11:16aktualizováno  14:24
Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé dopouštějí na zvířatech. Průvod zamířil na Václavské náměstí, kde si lidé vyslechli řečníky. Praha se tak poprvé připojila ke světovým metropolím jako Londýn nebo New York, a desítkám dalších měst po celé planetě.

Demonstranti vyjádřili i nespokojenost se současnou českou legislativou, která podle nich dostatečně týrání zvířat ani špatné zacházení s nimi nepostihuje. Na mysli mají například množírny domácích zvířat.

Fotogalerie

Mezi demonstranty byli výrazně zastoupeni mladí lidé. Účastníci pochodu skandovali hesla jako: „Jejich kůže, ne naše! srst, ne naše! Jejich životy, ne naše!“ V průvodu byly k vidění i transparenty jako „Nejím své přátele“ nebo „Jsem někdo, ne něco“ jimiž účastníci upozornili na zvířecí práva. Mezi další hesla na transparentech patřily třeba „Kvůli tobě umírám“, „Konec doby ledové“ nebo „Pes je přítel, ne mučící nástroj“. Nápisy doplnily velké fotografie týraných nebo utýraných zvířat.

Pochod nazvaný The Official Animal Rights March pořádal spolek Otevři oči pod záštitou britské organizace Surge a podpořily ho další dvě desítky organizací. Pořadatelé očekávali, že půjde o největší pochod za práva zvířat v české historii, přihlásilo se na něj zhruba 4,5 tisíce lidí. Na akci dohlížela policie. Na Václavském náměstí průvod ukončily projevy organizátorů.

Akcí chtěli účastníci vyjádřit, že nesouhlasí s utrpením, které lidstvo dopouští způsobuje zvířatům, především, ale nejen těm hospodářským.

Nedostatečné a neefektivní jsou v Česku podle nich i tresty za týrání zvířat. „Pochodem a podporou této akce bychom rádi nejenom veřejnosti, ale také poslancům připomenuli, že za práva zvířat nebojuje jen malá hrstka, ale obrovské množství lidí. Náš spolek denně obdrží průměrně kolem pěti až deseti nových případů týrání zvířat,“ upozornila předsedkyně organizace Hlas zvířat Tereza Plicka.

Současnou legislativou podle ní nelze pachatele efektivně postihnout. „Novelu, která tento stav měla změnit, však ústavněprávní výbor nedávno zcela ‚vykostil‘, když ponechal výše trestních sazeb na stávající, zcela nedostatečné úrovni,“ dodala Plicka. Na poslance, kteří změnili návrh novely, upozorňuje i transparent „Válková, Benda, Ferjenčík - od zvířat máte vykřičník“.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz