V Pardubickém kraji je epidemie příušnic, ulehnout mohou i očkovaní

  16:24aktualizováno  16:24
V Pardubickém kraji přibývá nakažených příušnicemi. Virové onemocnění se v největší míře vyskytuje na Pardubicku a Chrudimsku a může zasáhnout i mladé lidi, kteří byli v dětství očkovaní. Nemoc se začala šířit v kolektivech a postihla i pokořitelku La Manche, plavkyni Lenku Štěrbovou.
Příušnice provázají vysoké horečky, těší případy vyžadují hospitalizaci. Ilustrační foto

Příušnice provázají vysoké horečky, těší případy vyžadují hospitalizaci. Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jen na Chrudimsku a Pardubicku hygienici evidují od začátku roku více než 140 nemocných převážně mezi dětmi ve věku pět až devět let a mladými lidmi ve věku mezi 15 a 25 lety.

"Ten výskyt je skutečně zvýšený. Tento týden evidujeme 20 nových případů, dříve to bylo v řádu jednotek. Jakmile toto číslo překročí jednotky, mluvíme o epidemii," potvrzuje rozšířenost nemoci vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Nemoc se rozšiřuje na školách nebo internátech, kde je větší počet lidí ohrožené věkové kategorie. Kvůli chorobě si ocenění pro Nejlepšího sportovce Pardubicka nemohla vyzvednout ani pokořitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová.

"Je to tak, měla příušnice, už je na tom ale líp. Vypadly jí dva týdny tréninku," řekl její otec Michal Štěrba. Na pardubickém Gymnáziu Dašická, kde Štěrbová studuje, se zatím objevily dva případy.

V kraji je přes 170 nemocných od začátku roku

Na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi onemocněli v tomto týdnu čtyři studenti a od začátku roku už osm. Na gymnáziu v Hlinsku zatím žádný případ nemají, ale čekají změnu po víkendu, až se jejich žáci sejdou s kamarády z internátů.

Příušnice

Parotitis epidemica je akutní virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkami, nejčastěji se objevuje na jaře a v zimě. Provází je zduření jedné nebo obou příušních slinných žláz a horečky, kdy tělesná teplota může vystoupit až ke 40 °C.
Když člověk nemoc prodělá, měl by získat trvalou imunitu. Na rozdíl od očkování, které, jak se ukazuje, nechrání stoprocentně.

V celém Pardubickém kraji od začátku roku objevilo více než 170 nových případů. Nejmenší výskyt příušnic hlásí okres Svitavy, kde hygienici zaznamenali dvanáct případů, na sousedním Orlickoústecku dvacet nemocných.

Odborníci zkoumají, proč se nemoc do populace vrátila v tak masivním měřítku. Vysvětlení mají hned dvě. "Buď vyvanul účinek protilátek v očkovací vakcíně, nebo se změnil virus, na nějž je očkovací vakcína účinná," řekla hygienička Hégrová.

Očkovat by se mohlo třemi dávkami

Odborníci proto možná už brzy navrhnou změnu očkování. "Epidemie se vyskytovaly i v minulých letech, to není novinka. Ale nelze je bagatelizovat. Problém je v tom, že účinnost vakcíny u očkovaných klesá po 15. roku věku," říká předseda České epidemiologické společnosti Roman Prymula.

Potíž je v tom, že příušnice postihují i starší část populace, ne jen malé děti. Navíc se může vyskytnout i u očkovaných.

"U mladých mužů hrozí zánět varlat, což kromě toho, že je to bolestivé, ohrožuje také plodnost. Hrozí sterilita. Jedná se o tom, zda to neřešit ještě třetí dávkou vakcíny kolem dvanáctého roku věku," naznačuje budoucí směr Prymula.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Najdete na iDNES.cz