V ubytovně pro dvacet dělníků bydlí takřka třicet rodin. Lidé se bojí

  12:25aktualizováno  12:25
Soukromá firma otevřela v Ostravě-Svinově ubytovnu pro dvacítku dělníků. Jenomže ve skutečnosti v objektu bydlí osmadvacet rodin s dětmi. Žijí tu hlavně sociálně slabí a obyvatelům Svinova se to nelíbí.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin. (7. dubna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Dělníci? To nevím. Jsou tu hlavně maminky s dětmi a řekl bych, že většina ubytovaných jsou Romové," sdělil obyvatel Ostravy Jiří Kima.

Před několika dny se přestěhoval do ubytovny v ulici Františka a Anny Ryšových v Ostravě-Svinově. Ubytovna vznikla loni v listopadu v administrativní budově u bývalého dolu Jan Šverma II a patří společnosti Estate Movit Ostrava.

Ubytovna ve Svinově

Ubytovna v Ostravě-Svinově, kde místo dvacítky dělníků bydlí takřka třicet

Vznikla loni na konci listopadu. Stojí v ulici Františka a Anny Ryšových v Ostravě-Svinově a jejím vlastníkem je akciová společnost Estate Movit Ostrava.

Mělo tu být 20 zaměstnanců firmy, nyní tu žije 28 rodin s dětmi.

 Její původní záměr byl takový, že budovu využije pro výrobu a sklady, záměr hovořil také o tom, že chce v budově provést stavební úpravy pro krátkodobé ubytování zaměstnanců firmy v počtu dvaceti lůžek. Loni v létě to projednávali svinovští radní.

Obvod nejprve zamítl, jenže ostatní povolili

A zamítli to. Důvod? Nevěřili, že tam budou jen dělníci, a báli se sociálních problémů. "Zástupci společnosti s rozhodnutím rady nebyli spokojeni a obrátili se na magistrát, hygienu a hasiče, aby jejich záměr posoudili. Všichni jim vyšli vstříc," řekla místostarostka Ostravy-Svinova Jiřina Broulíková.

Vzhledem k tomu, že firma všechna potřebná povolení sehnala, stavebnímu úřadu nezbývalo než provoz také umožnit. "Všude bylo ale napsáno, že tam bude dvacet lidí," upozornila Broulíková.

To potvrdil i hlavní architekt Ostravy Cyril Vltavský. "Náš útvar posoudil záměr firmy podle územního plánu města a konstatoval, že jej umožňuje. Pro zorientování lze uvést, že jde o třípodlažní stavbu, kde je pro krátkodobé ubytování dvaceti lidí zapotřebí zhruba pěti pokojů. Z toho je patrné, jak malou část budovy chtěl majitel k ubytování zaměstnanců využít," popsal Vltavský.

Policie zjistila mnohem větší počet ubytovaných

Obyvatelé Svinova si však všimli, že se kolem ubytovny pohybuje víc než jen dvacet lidí. Bylo jim to divné, tak upozornili radnici. "Neznám nikoho, komu by to nevadilo. Skončila zima, mrazy pominuly, bojíme se, že začnou potíže," řekl obyvatel Svinova Jiří Šnejdar.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin.

Stejně jako řada dalších se bojí, že se sem stěhují lidé, kteří nebudou pracovat, ale jen znepříjemňovat život ostatním. Ubytovnu už navštívila státní policie. Jak potvrdila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková, policisté ji zkontrolovali hned dvakrát. Zjistili, že tam bydlí mnohem víc lidí než dvacet.

"Stavební odbor postupoval podle nařízení. Firma dostala pokutu, protože porušila, co mohla," uvedla Jiřina Broulíková.

Podnikatel vznik ghetta odmítá

Luděk Vavrečka, který má objekt v pronájmu, redaktorům MF DNES při osobní návštěvě potvrdil, že v ubytovně nyní žije zhruba osmadvacet rodin.

"Na nátlak sociálních úřadů, které potřebovaly někam umístit sociálně slabé, nájemce do ubytovny přijal lidi navíc," zdůvodnil Martin Knopp, zástupce společnosti Estate Movit Ostrava, která ubytovnu vlastní.

"Situaci řeším se stavebním úřadem. Ubytovnu rozšiřuju. Stavebně a technicky je nemovitost připravena dávno, protipožární a hygienické záležitosti jsou všechny hotové. Zdržel se jen projektant, který onemocněl. Nyní čekám na vyjádření příslušných úřadů. Slyšel jsem, že z ubytovny vzniká ghetto a je v něm osm set lidí. Není to pravda. Nevím, čeho se obyvatele Svinova bojí," dodal Martin Knopp.

Zástupce majitele se ptá: Čeho se lidé ze Svinova bojí?

Podobně reagoval i správce ubytovny Luděk Vavrečka. "Viděli jste tu nějaký nepořádek? Pral se tu někdo? Myslím, že ne," uvedl Vavrečka. Ubytovna stojí na opuštěném místě, odkud se většina lidí před lety odstěhovala. Někteří však zůstali.

"Nikomu by tu nemuselo vadit, že mezi ubytovanými je zhruba sedmdesát procent Romů. Nevím, proč by tam nemohli bydlet. Provozovatel spolupracuje s policií, já sám jsem neslyšel o tom, že by v domě bydleli nějací kriminálníci," sdělil Knopp.

V nedalekých garážích žijí bezdomovci

Jak řekl, mezi ubytovanými jsou sociálně slabí lidé většinou středního věku, sem tam nějaké děti. "Myslím si, že mají dost problémů sami se sebou, než aby ve Svinově vyvíjeli trestnou činnost. Provozovateli jsem kladl na srdce, ať se tam denně uklízí, sbírají se odpadky, ať je tam dostatek kontejnerů. Binec, který je všude okolo, tak ten už je tam patnáct let. Třeba v garážích, o které se nikdo řadu let nestará, bydlí bezdomovci," vylíčil Knopp.

Ubytovaným se tu žije docela dobře. Třeba Jiří Kima ještě donedávna bydlel s mámou. Chtěl se osamostatnit, tak odešel do Svinova. "Platím tři a půl tisíce za měsíc. Pro začátek je to tu dobré, ale pořád bych tu bydlet nechtěl," řekl Kima. Na pokojích, které nejsou vybavené, bydlí zpravidla dva lidé. "Dostanete tu jen matraci. Koupelna a záchody jsou společné, v tom bych viděl největší problém, protože někteří ubytovaní neudržují pořádek. Ale znám i horší ubytovny," dodal.

Ubytovna vznikla z bývalé administrativní budovy u bývalého dolu Jan Šverma II. v Ostravě-Svinově.

Ubytovna vznikla z bývalé administrativní budovy u bývalého dolu Jan Šverma II. v Ostravě-Svinově.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz