V osmnácti obcích začne od půlnoci vládnout ministerstvo vnitra

  18:39aktualizováno  18:39
Lidé z osmnácti obcí nemohou odevzdat svůj hlas v komunálních volbách. Nekonají se tu, protože z různých důvodů chybí kandidátní listiny. Od půlnoci proto vládu nad obcemi převezmou úředníci z ministerstva vnitra. Spravovat je budou do doby, než z náhradních voleb vzejdou noví zastupitelé.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Složili jsme kandidátku. Zastupitelstvo odsouhlasilo pět zastupitelů, v obci bylo šest kandidátů. Podala se kandidatura na městském úřadě v Sušici. Po deseti dnech čtyři kandidáti odstoupili, tím nebyla splněna podmínka minimálního počtu kandidátů, a proto se tu volby nekonají," popisuje František Zdeněk, starosta obce Dražovice, která leží v Plzeňském kraji.

Stávající starosta přesto věří, že se kandidátku podaří do náhradního termínu voleb sestavit. "Musí se podařit sestavit. Obec bojovala za to, aby byla samostatná, předtím jsme patřili pod Žirovce. Je potřeba, aby se sehnali lidi a zůstali jsme samostatní," zdůraznil.

KDE SE NEVOLÍ

Středočeský kraj
Libenice, Zlosyň, Řitonice, Kovanec

Plzeňský kraj
Dražovice, Nezdice, Myslinka, Zhoř

Karlovarský kraj
Prameny

Ústecký kraj
Podbořanský Rohozec

Liberecký kraj
Bohatice

Královéhradecký kraj
Borovnice, Chleny

Pardubický kraj
Choteč

Jihomoravský kraj
Brumov, Horní Kounice

Olomoucký kraj
Sobíšky, Jezernice

Zdroj: ČSÚ

Plzeňský a Středočeský kraj letos stojí v čele pomyslného žebříčku obcí, kde se komunální volby nekonají. V obou krajích jsou čtyři. Všechny ale dostanou další šanci.

"Součástí zápisu a vyhlášení voleb, který provede Státní volební komise, bude i seznam těchto osmnácti obcí. V souladu se zákonem se v nich potom vyhlásí takzvané dodatečné volby," řekl iDNES.cz Pavel Kuklík, vedoucí oddělení zpracování výsledků voleb Českého statistického úřadu.

Náhradní volby vyhlašuje ministr vnitra. "Dnešní půlnocí končí v obcích stávající zastupitelstva a přebírají je správci z ministerstva vnitra. Budou jim předány klíče od radnice, hesla. Správce obce má pak v obci úřední hodiny, občané na něj mají mobil, takže se na něj mohou obrátit," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Náhradní termín musí ministr stanovit do třiceti dnů od vyhlášení výsledků voleb a ty se pak musí konat během následujících devadesáti dnů. "Správce řídí obec do doby, než vzejde z náhradních voleb nové zastupitelstvo," doplnil Řepka. Pokud se tedy v prvním náhradním termínu nenajdou lidé, kteří chtějí kandidovat, vypíše se druhé kolo, třetí a tak dál.

Správce obce se mezitím o obec musí starat. "Je to pověřený úředník z odboru dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Tento odbor má detašovaná pracoviště po celé České republice, je to tedy většinou někdo z kraje, kde se konkrétní obec nachází," popsal mluvčí vnitra.

Obce se většinou jen zpozdily s podáním kandidátek

Podle Řepky je praxe taková, že ve většině případů vzejde už z prvního náhradního termínu nové zastupitelstvo. Důvod, proč se totiž volby v obcích nekonají, je nejčastěji ten, že "pouze" nestihnou podat včas kandidátní listiny.

"Zpozdili jsme se s předáním kandidátky k registraci. Měli jsme trochu problémy se sestavením kandidátky. Než se to podařilo, bylo po termínu. Volby budou v náhradním termínu, kandidátku máme sestavenou, jen se ji nepodařilo podat včas," potvrzuje Stanislav Novák, starosta obce Zhoř.

Výjimkou je vesnice Prameny v Karlovarském kraji. Bezvládí tam trvá od prosince 2009 a nezmění se to ani po tomto volebním víkendu. Obec má kvůli nedokončenému projektu stáčírny minerálních vod dluh ve výši 80 milionů a na většinu majetku byla vydána exekuce. Přitom kdyby z voleb vzešlo nové zastupitelstvo, mohla by žádat o finanční pomoc. Se správcem obce to ale nejde.

Oproti minulým komunálním volbám se počet míst, kde se volební místnosti neotevřou, zásadně nezvýšil ani nesnížil. "Pamatuji si počet z roku 2006, to jich bylo 19. A předtím jich bylo spíše víc," podotkl Kuklík.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Babiš plánuje pumpovat peníze do vědy. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Renault Grand Scénic 1.9dCi
Renault Grand Scénic 1.9dCi

r.v. 2010, naj. 118 485 km, diesel
155 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz