Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

"Válka policistů" v Olomouci: odchody detektivů už řeší i poslanci

  19:11
Z krajského olomouckého policejního ředitelství odcházejí zkušení detektivové. Odchodům předcházela loňská porada, na které podle svědectví několika přítomných urážel náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec jejich kolegu Tomáše Adama. Za poslední rok odešlo pět lidí, což je skoro třetina odboru obecné kriminality.

Náměstek policejního ředitele Karel Kadlec | foto: ČTK

Poslední opustili ředitelství letos na jaře, další se rozmýšlejí. Kadlec popírá, že by se choval nevhodně a část lidí kolem něj vytýká nespokojencům, že hlavně chtěli šéfa sesadit.

Neobvyklým případem už se zabývá policejní prezident, policejní ombudsmanka a letos v květnu dokonce poslanci z komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Kadlece už prověřovali

Náměstka olomouckého krajského policejního ředitele Karla Kadlece inspekce neprošetřovala poprvé. Už před dvěma roky čelil podezření, zda neovlivňoval vyšetřování případu, ve kterém figuroval olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, dobrý známý exministra Ivana Langera. Tehdy však nakonec s obviněním skončil místo Kadlece pracovník inspekce Petr Netušil, který Kadlece prověřoval. Byl souzen, že nezákonně nakládal s penězi na informátory a olomoucký soud ho posléze zprostil s tím, že celá věc by mohla být maximálně kázeňským přestupkem.

Kadlece kvůli poradě vyšetřovala i zmíněná generální inspekce, ale případ odložila. Poslanci teď zjišťují, jestli postupovala správně. Místopředsedkyně poslanecké komise Jana Lorencová si myslí, že inspektoři minimálně nevyslechli všechny, které měli.

Záležitost však není černobílá, protože Kadlecovi loajální spolupracovníci naopak oponují, že proti náměstkovi nespokojenci organizovali "puč". Neshody panují na každém pracovišti, ale konflikt v Olomouci je asi největší v policii od doby, co za ministra Ivana Langera lidé kolem Jana Kubiceho opouštěli houfně Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v roce 2007.

Porada o přesčasech

Všechno začalo loni v dubnu na poradě odboru obecné kriminality olomoucké policie, kde se mluvilo o proplácení přesčasů. Náměstek Kadlec podle jednoho z detektivů, jehož jméno redakce zná, pronesl větu zhruba v tomto znění: "jestli vám někdo bleje do očí takový sra***, že na přesčasy je peněz dost, tak to není člověk na svém místě".

Tím "někým“ měl na mysli jednoho z nižších šéfů Tomáše Adama. Adam si stěžoval u krajského policejního ředitele Jaroslava Skříčila (Kadlecova přímého nadřízeného), který řekl, že když stěžovateli dosvědčí incident písemně další účastníci porady, bude to řešit. A vzápětí devět z čtrnácti účastníků skutečně stěžovací dopis sepsalo a za Adama se postavilo. Ale situace se nezměnila.

Adam odešel pod tlakem ke konci dubna 2014, ale ještě před ním opustil olomouckou policii šéf kriminální policie Libor Šamšula, který je teď v civilu. Odešli i další detektivové, jejichž jména redakce iDNES.cz zná. Neodcházeli samozřejmě jen kvůli sporu na jedné poradě, ale problémům s proplácením přesčasů a dlouhodobě špatné komunikaci. Většina se uchytila na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Další člověk se rozmýšlí, zda odejde.

Kadlec vše vidí jinak, absolutně popírá, že by se vyjadřoval vulgárně. "Rezolutně odmítám, že by padla nějaká invektiva," řekl v pátek iDNES.cz Kadlec. Za druhé, uvedení detektivové podle něj šli za lepším, a rozhodně neutíkali. "Už delší dobu se vědělo, že se v nedalekém Holešově otevře expozitura ÚOOZ a ta se prostě musela někým obsadit," vysvětluje Kadlec.

Nepopírá, že existuje stěžovací dopis proti němu, který podepsalo více kolegů, ale zlehčuje ho. "Je pravda, že nějaký dopis vznikl. Atmosféra byla vypjatá. Ale tam bylo dlouhé souvětí a já nevím, jestli všichni přesně četli, co potom podepsali," sdělil Kadlec.

Kadlecova slova podporuje i další kriminalista a nynější šéf odboru Martin Nasswettr. "Nešlo o nic jiného než o touhu jednoho člověka (Šamšuly) stát se náměstkem a nahradit Kadlece. Odmítám, že by tu vládl nějaký nepořádek, odbor je stabilizovaný," míní Nasswettr.

Případ pro psychologa, ombudsmanku, poslance

Atmosféra vypjatá byla i dál. Adam a Šamšula se obrátili na přelomu roku na policejní ombudsmanku Blanku Besserovou, kterou má ministerstvo právě pro podobné případy.

"Podnět jsme obdrželi před rokem a od té doby probíhala řada jednání. Veškeré podstatné informace byly v průběhu předávány vedení Policejního prezidia ČR. Policejního prezidenta jsme požádali, aby naše závěry nechal prověřit, případně přijal opatření a informoval nás," uvedla letos v květnu Besserová. Na to nebyl zatím čas - policejní prezidenti byli dva a řešili spíš sami sebe.

Odpovím, ale nenahrávat!

Kadlec jasně oponuje, že nikoho neovlivňoval, ale vydával pokyny jako každý správný šéf. S rozhovorem o konfliktech v olomoucké policii souhlasil, ale nepřál si natáčení na diktafon. Na všechny položené otázky nicméně odpověděl.

Mluvil jste na poradě, kvůli které konflikt vznikl, urážlivě?
Mě netěší, že se to řeší až někde v Praze. Nepotřebuji se obhajovat. Už to řešilo naše oddělení vnitřní kontroly i GIBS s výsledkem nula - že jsem se ničeho nedopustil. Říkám rezolutně, žádná invektiva nepadla. Šel jsem na poradu kvůli členění krajských výjezdů. Pan Adam měl na to nějaký názor, já také. Řekl jsem tam, jak to hodlám realizovat. Dodal jsem, že pokud tomu někdo neporozuměl, můžeme to probrat i individuálně. Co se týká nějakého počtu policistů, kteří odešli - delší dobu se mluvilo o tom, že se otevře pobočka ÚOOZ v Holešově a ta se musí nějak naplnit lidmi.

Slyšel jsem i názor, že za vším je touha několika podřízených udělat nějaký převrat v olomoucké policii a sesadit vás?

Já už to nebudu komentovat, zda za tím byly či nebyly něčí přehnané ambice. Nenechám nikoho, aby narušoval můj tým. Mně to velmi překvapilo, v jakém duchu se ta porada nesla.

Takže vy tvrdíte, že vám prostě jen ÚOOZ přetahuje lidi?
Jasně, i protikorupční policie nám přetahuje lidi.

Jak znáte Ivana Langera a Ivana Kyselého?
Ivan Langer je bývalý ministr vnitra a člen nadace Bezpečná Olomouc, takže se potkáváme jednou za rok, za dva, na oficiálních akcích. I s panem Kyselým se potkávám při oficiálních příležitostech.

V mezičase loni na podzim také navštívil Olomouc hlavní policejní psycholog Vladimír Voska, který celý odbor podrobil sociometrickému testu. V závěru své zprávy napsal, že "téměř všichni pracovníci odboru kromě jednoho vnímají atmosféru na odboru jako špatnou". Lišili se však v tom, komu to kladli za vinu, podle toho, do kterého tábora kdo patřil. 

Celá věc nekončí ani nyní. Podle dokumentu, do něhož mohla redakce iDNES.cz nahlédnout, nechává nový policejní prezident Tomáš Tuhý prověřit, jestli výtky a negativní hodnocení, která dostával detektiv Adam před svým odchodem, nebyly účelové.

A letos v květnu se konfliktní porada dostala dokonce na stůl sněmovní komise pro kontrolu GIBS, kam podnět přinesla poslankyně a investigativní novinářka Jana Lorencová (ANO). "Dostala jsem několik dopisů z různých stran a ani jeden nehovořil o tom, že by to byl běžný postup, kdy se nadřízený chce rozloučit se svým podřízeným a on mu to vrací tím, že si stěžuje. Je tam systémová chyba, špatná komunikace. Zmínění policisté tu práci měli rádi, neodcházeli by za standardních okolností. Ta situace se také netýká jednoho dne, to tam nějakou dobu přetrvává," říká poslankyně Lorencová.

Poslankyni se nezdají ani závěry, s jakými inspekce prověřování Kadlece odložila. "Závěr šetření se mi zdá trochu podivný. Opírá se podle mých informací o výpovědi policistů, kteří vůbec nebyli přítomni tomu jednání (poradě)," tvrdí.

Parlamentní komise bod "posouzení postupu GIBS ve věci jednání vedoucího funkcionáře policie Olomouc vůči podřízeným" dosud nijak neuzavřela. "Nechci potvrzovat či vyvracet, jestli funkcionář podřízeného urážel, či nikoli. To je téma našich otázek a chceme si ještě doplnit fakta, proto jsme nerozhodli," uvedl po schůzi předseda komise, poslanec Václav Klučka (ČSSD). Zároveň potvrdil, že prošetřovaným je Kadlec.

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Poslanec Foldyna označil homosexuály za devianty. Není to urážka, bránil se

Poslanec za SPD Jaroslav Foldyna označil členy LGBTQ+ komunity za devianty. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie...

Vytáčí nás ty kauzy a uzurpování moci. Milion chvilek protestoval v Praze

Milion chvilek pro demokracii uspořádal další demonstraci na pražském Václavském náměstí. Na akci s názvem Jdeme do...

Tropické dny vystřídají bouřky a kroupy, teploty klesnou až o deset stupňů

Meteorologové prodloužili výstrahu po víkendových extrémních tropických teplotách. V neděli večer a v noci na pondělí...

Od července se mohou registrovat k očkování i děti od 12 let, oznámil Babiš

Rodiče mohou již příští měsíc zaregistrovat k očkování proti covid-19 i své děti, kterým v té době bude více než 12...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...