Dosavadní primátor Martin Novotný z ODS má i přes porážku velkou šanci vést olomouckou radnici další čtyři roky.

Dosavadní primátor Martin Novotný z ODS má i přes porážku velkou šanci vést olomouckou radnici další čtyři roky. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V Olomouci i Přerově zvítězili oranžoví, přesto tu budou vládnout modří

  • 60
Oranžová jízda sociální demokracie v komunálních volbách v Olomouckém kraji ji i přes vítězství ve většině velkých měst nepřivede na vytoužené posty na radnicích. V Olomouci a v Přerově se už v neděli večer předběžně dohodli na koalici její protivníci.

Ačkoliv výsledky voleb byly pro ODS v krajském městě zklamáním, před čtyřmi roky zde jednoznačně vyhrála, už v neděli v podvečer se dohodla s TOP 09 a KDU-ČSL.

"Na třístranné schůzce jsme se shodli, že zahájíme oficiální jednání o vytvoření koalice pro město Olomouc na příští čtyři roky," potvrdil tamní primátor Martin Novotný, který křeslo patrně obhájí.

Z logiky věci totiž podle něj vyplývá, že ODS jako nejsilnější strana bude mít post primátora. "Do detailů, jako je poměr členů v radě a rozdělení oblastí, jsme zatím nešli. Diskuse je teprve na začátku," podotkl Novotný.

V krajském městě tak po mnoha letech končí nadvláda velké koalice. ČSSD sice získala 17 zastupitelů a volby vyhrála, bylo to však málo. "Bohužel nám jeden mandát chyběl. Uvidíme, jak bude nová křehká koalice fungovat. Budeme konstruktivní opozicí," reagoval lídr ČSSD Jiří Rozbořil.

Středopravicová vláda ODS, TOP 09 a lidovců bude mít převahu jednoho hlasu.

Koalice vyšachovala ČSSD i v Přerově

K velké změně směřuje Přerov. I tady vyhrála ČSSD, město však zřejmě v dalších čtyřech letech povede pravostředová koalice. Sociální demokraté, kteří získali 11 mandátů, mají totiž problém sestavit většinu v pětatřicetičlenném zastupitelstvu.

"Levicovou koalici, která by byla pro nás logická, dát dohromady nemůžeme. Společně s KSČM by nám chyběl hlas a ODS, která byla dosud naším partnerem na radnici, zase do spolupráce s komunisty nepůjde. Musíme proto vyjednávat se všemi," hodnotil možnosti přerovský sociální demokrat Václav Zatloukal.

Hlavní povolební jednání se tedy v neděli vedla u stolu, za kterým seděli občanští demokraté, kteří disponují šesti mandáty, koalice Společně pro Přerov rovněž se šesti křesly a TOP 09 se čtyřmi místy. K nim nakonec přisedli i zástupci KDU-ČSL se dvěma mandáty.

Pokud se pravostředové strany spojí, bez problémů mají většinu. "Prozatím jsme se dohodli na nové koalici s názvem Koalice změny a na první schůzce jsme řešili základní body, na kterých se shodujeme. Personální otázky přijdou na řadu až další dny," popsal Richard Šlechta ze Společně pro Přerov.

Velké boje se dají ve městě očekávat o post primátora, který je zatím velkou neznámou. Právě jednání, která se budou týkat personálního složení vedení města, budou mít na konečné povolební uspořádání největší vliv.

Ke "koalici poražených" míří také Jeseník

Sociální demokraté jasně vyhráli i v Jeseníku, koalice zde však zřejmě vznikne kolem ODS, i když pravicová strana zůstala se čtyřmi mandáty daleko za ČSSD, která má v zastupitelstvu sedm křesel.

"Jednáme už od rána. Udělali jsme si krátkou přestávku na oběd a zase pokračujeme," sdělil včera odpoledne starosta Jeseníku a lídr ODS Petr Procházka. Podle něj bude o koalici jasno nejpozději v polovině týdne.

Prostějovským starostou bude Miroslav Pišťák

Naopak v sousedním Prostějově je ČSSD na koni. Drtivě zde vyhrála a může si vybírat, koho pozve do rady města.

Na výběr má ODS a TOP 09, ve hře jsou i dva mandáty lidovců. "Čekáme, zda nás ČSSD osloví. Koaliční jednání očekáváme v průběhu týdne," řekl lídr ODS v Prostějově Jiří Pospíšil. Starostou bude současný místostarosta Miroslav Pišťák.