„Čínský investor, firma CEFC, by měla věnovat na vybudování budovy tohoto objektu deset milionů eur, stát by to nestálo nic,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Postará se o to nadace, do níž by za stát vstoupilo ministerstvo zdravotnictví. Po dokončení budovy by se jejím vlastníkem stala fakultní nemocnice.
„Ačkoli české zdravotnictví stojí na základech západní medicíny, chceme výstavbou kliniky podpořit tradiční čínskou medicínu jako jeden z možných podpůrných prostředků pro další úlevu od bolestí,“ zdůraznil Němeček.
Zakládací listina fondu, díky němuž vyroste centrum tradiční čínské medicíny, byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.
Na nové klinice má pracovat sedm čínských lékařů a celkem bude mít 30 zaměstnanců. Podle České lékařské komory je působení čínských lékařů v Česku nezákonné. Za vědecky neověřené považuje metody i Purkyňova lékařská společnost (více zde).
Klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí. Už teď se nemocnice zaměřuje na výzkum tradiční čínské medicíny. Současná ambulance funguje v královéhradecké nemocnici od října 2015, provozuje akupunkturu či bylinnou terapii. Vyšetřila už stovky pacientů. Léčbu tradiční čínskou medicínou si platí denně asi 20 lidí.
Ministr Němeček využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství. Využití vidí u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce. Tradiční čínská medicína je pacientům hrazena ze zdravotního pojištění například ve Francii nebo ve Švýcarsku.