V muzeu si lidé hýbou vitrínou

  12:08aktualizováno  12:08
Praha - Součástí nové expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu jsou i dvě unikátní pohyblivé vitríny, které mohou návštěvníci sami ovládat. Uměleckoprůmyslové muzeum jde cestou postupného zpřístupňování svých sbírek návštěvníkům a co největší divácké atraktivity jednotlivých expozic.

Dokazuje to i právě otevřená Klenotnice, která shromažďuje ukázky všemožného použití drahých i obyčejných kovů. Množství exponátů si mohou návštěvníci prohlížet skrze sklo původních depozitářových vitrín architekta budovy muzea Josefa Schulze, které byly pro novou expozici kompletně zrestaurovány. Lahůdkou pro diváky je však především dvojice speciálních pohyblivých vitrín, které fungují podobně jako pater noster a zvedají před oči přihlížejících jednotlivé police s exponáty.

V jedné pohyblivé vitríně je tak třeba možné shlédnout příběh použití litiny v dějinách a ukázky předmětů, na jejichž výrobu se tento kdysi oblíbený materiál využíval. "Expozice je pohyblivá a flexibilní, počítáme s jejím obměňováním a doplňováním podle zájmu návštěvníků," řekla ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

"V Klenotnici bylo třeba vyřešit umístění obrovského množství exponátů na malé ploše," doplnil architekt expozice Petr Hornek. "Část z tisícovky předmětů jsme umístili do rekonstruovaných Schulzových vitrín, k maximálnímu využití omezených prostor přispěly i zcela originální mobilní vitríny podle našeho návrhu," dodal architekt.

Ve vitrínách jsou umístěny ukázky výrobků z cínu a litiny, které měly v Čechách přírodní zdroje i dlouholetou tradici výroby. "Centrální místo v expozici zaujímá kabinet s předměty z doby Rudolfa II., který je známý svojí vášní pro drahé materiály a kuriozity," řekla ředitelka muzea. Právě předměty z rudolfínské doby dokumentují období, v němž byla kvalita zpracování kovů v českých zemích oceňována po celém světě.

Vystaveny jsou však i starší exponáty v často kuriózní kombinaci různých materiálů. Je to například lžíce ze stříbra a dřevěné kořenice z přelomu 14. a 15. století, lastury a korály z počátku 16. století či měděné talíře dekorované emailem. Schulzovy vitríny shromažďují především drobné předměty, šperky, módní doplňky či toaletní potřeby ze slonoviny, perleti, vzácných dřev, mušle, kameje či olověné plakety s mýtickými výjevy.

 Barevné kovy reprezentují středověké nádoby na mytí rukou, renesanční mosazné obřadní mísy či oltářní svícny, konvice ze stříbra tepaného a cizelovaného z roku 1800 či užitkové a dekorativní výrobky z období kubismu, secese i art deco. Sál představuje i rozsáhlé sbírky liturgického, zejména barokního zlatnictví či stříbrné příbory pocházející z doby renesance až po 19. století.

Novou expozici doplňují i ukázky z připravovaného sálu nábytku. K vidění je například renesanční kabinet z ebenového dřeva či  přijímací stůl vykládaný slonovinou z šestnáctého století. Ze slonoviny je i mnoho dalších předmětů, malých plastik, figurek či náboženských výjevů.

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Ovlivňování soudců z Hradu může vyústit až v pokus o sesazení Zemana

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Počínáním hradního kancléře Vratislava Mynáře, který se s vědomím prezidenta Miloše Zemana snažil ovlivňovat...

Víc lidí bude mít šanci na oddlužení, poslanci schválili změnu u insolvencí

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že přece jen dostanou šanci na oddlužení....

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

Najdete na iDNES.cz