V Moravském krasu omezí chataře

  20:28aktualizováno  20:28
Moravský kras - Posledních devět let si mohou užívat někteří chataři své víkendové příbytky na území Moravského krasu. Podle nového územního plánu chráněné krajinné oblasti by totiž do roku 2010 měly být odstraněny všechny chaty ležící v takzvané první zóně chráněné oblasti, tedy především v rezervacích.

"Obecně je chatová výstavba v chráněných oblastech v blízkosti velkých měst jako je Praha nebo Brno velkým problémem. Jako příklad může být třeba Český kras nebo Křivoklátsko. Nevím však, že by i jinde prosazovali názor, že v přírodně cenných lokalitách je tento problém potřeba řešit razantně," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Likvidace chat se dotkne jen hrstky chatařů
V nejpřísněji chráněných místech v krasu je v současnosti asi pět chat na katastrálním území brněnské městské části Líšně v místě známém jako Hornek. Tato oblast je botanicky i zoologicky nesmírně cenným územím.

"Odstranění chat stanovuje územní plán ve své závazné části. Nemáme však žádné zkušenosti ani návody, jak chaty odstranit, nevíme ani, zda stát bude ochoten majitele vyplatit nebo jim dát náhradní pozemky," přiblížil možné komplikace Štefka. Ochranáři se tedy budou snažit nepovolovat opravy, aby rekreační objekty přirozeným procesem samy zestárly a mohly být odstraněny.

O záměru územního plánu odstranit chaty nevěděl ani starosta Úřadu městské části Brno-Líšeň. "Budu se na to informovat a případně svolám jednání se Správou CHKO, abychom se na toto téma mohli pobavit," uvedl líšeňský starosta Jiří Vondál.

S omezeními musejí počítat i další stovky chatařů
Územní plán ovšem také ukládá nerozšiřovat stávající a nezakládat nové chatové a zahrádkářské lokality. Ochranáři proto sice souhlasí s užíváním chat, ale trvají jen na základní údržbě nemovitostí.

"Máme vlastní evidenci chat na území Moravského krasu s jejich fotografiemi a popisem. Nebudeme povolovat rozsáhlejší opravy ani zhodnocování těchto objektů. Jde o to, aby si lidé dřevěné boudy nezačali přestavovat na kamenné, které by mohly stát další desítky let," uvedl Štefka.

Chataře územní plán překvapil
"Vůbec jsem o něčem takovém nevěděl ani neslyšel. Postavili nás před hotovou věc a úplně nás omezí. Chtěl jsem na chatě opravit střechu a teď nevím, zda budu vůbec moci," míní Vítězslav Pokorný, vlastnící chaty v údolí Říčky u Ochozu, tedy ve druhé zóně chráněné krajinné oblasti. 

Chaty v chráněné přírodě - to není jen zastavěná plocha, ochranářům jde i o hospodaření kolem nich. Chataři si totiž v okolí chat dělají zahrádky, pěstují zde květiny a zeleninu, která se odtud šíří do chráněného území, a ta tak ztrácí původní rostlinný charakter. Problémem je také vjezd aut či odpady.

"Na naše postoje upozorňujeme i kvůli budoucím zájemcům o koupi chaty v Moravském krasu. Aby nezískali objekt a potom nezjistili, že s ním nemohou vůbec nic dělat," dodal Štefka.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz