V Lucerna Music Baru disko 80. let stále táhne

  10:46aktualizováno  10:46
Nové Město - Na pódium Lucerna Music Baru přichází dívčí idol David Gahan. Jeho skupina Depeche Mode spouští hitovku Personal Jesus a šest set lidí se nadšeně dává do tance. Muzikanti jsou sice skoro jako živí, ale zpívají jen na obřím filmovém plátně - diskotéka zahraničních písní z osmdesátých let, 80's Party, je v plném proudu. Diskžokej Jiří Neumann zahajuje "smrticí sérii" nejoblíbenějších hitů: nadešel čas pro Queen, Abbu, Madonnu, Sandru. Před Lucernou musí holohlaví siláci uklidňovat netrpělivý dav. Za osmdesát korun se od této chvíle dostane dovnitř jen tolik lidí, kolik jich opačným směrem odejde na poslední metra a tramvaje.

"Takhle tu čekávám často, protože první část večera trávím v levnějších hospodách," vypráví třiadvacetiletý učitel Libor Hruška. Skladbám z osmé dekády příliš neholduje, celou akci bere hlavně jako šanci poznat nové lidi. "Tady jde spíš o předvádění vyzývavých výstřihů a bicepsů než o písničky," myslí si.

I Neumann ví, že se jeho akcím říká největší seznamka v Praze. "Ale stojím si za tím, že většina pouštěných skladeb je kvalitních," říká majitel několika tisícovek videoklipů.

Diskžokejem je už od roku 1983. Vždy mu bylo líto, že lidé znají spoustu písní, ke kterým nikdy neviděli klipy, a proto v Music Baru před čtyřmi lety poprvé uspořádal večírek zaměřený na osmdesátá léta. Originálním nápadem tak zaplnil mezeru v pražské kulturní nabídce.

Ke své práci přistupuje psychologicky: "Když vymýšlím dramaturgii, dávám pozor, aby party gradovala. Skladby, na které se těžko tančí, pouštím hned v první hodině, nad ránem se zase hodí ploužáky." Okolo půlnoci jsou židle skutečně prázdné a v sále tělo na těle, po velkých hitech přichází na řadu ještě větší, desítky lidí se vlní dokonce i na balkonech.

Jsou to teenageři, ale také manželé ve středních letech, kteří si přišli zavzpomínat. Neumann dávno zjistil, že jeho posluchači stojí hlavně o střední proud, vždyť jednoznačně největší ohlas mívá ohraná píseň The Final Countdown skupiny Europe.

"Zpočátku jsem se pokoušel experimentovat, hrát neznámé kapely, ale to mělo ohlas, jen když přišla správná skupinka lidí," vzpomíná. Tvorbě The Cure nebo Joy Division proto dává víc prostoru na podobných akcích, které se konají každý pátek ve smíchovském Futuru.

V Music Baru se koná ještě jeden pořad pro pamětníky, úterní taneční večer spolku Písnička, na kterém se hraje český pop z šedesátých let. "Na osmdesátá léta se chodí víc, jsou bližší mladé generaci, která tráví večery v klubech," tvrdí zaměstnankyně Lucerna Music Baru Barbora Jarolímková.

Diskžokej Jiří Neumann dávno zjistil, že jeho posluchači stojí hlavně o střední proud (28. 11. 2000).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Najdete na iDNES.cz