V Lucerna Music Baru disko 80. let stále táhne

  10:46aktualizováno  10:46
Nové Město - Na pódium Lucerna Music Baru přichází dívčí idol David Gahan. Jeho skupina Depeche Mode spouští hitovku Personal Jesus a šest set lidí se nadšeně dává do tance. Muzikanti jsou sice skoro jako živí, ale zpívají jen na obřím filmovém plátně - diskotéka zahraničních písní z osmdesátých let, 80's Party, je v plném proudu. Diskžokej Jiří Neumann zahajuje "smrticí sérii" nejoblíbenějších hitů: nadešel čas pro Queen, Abbu, Madonnu, Sandru. Před Lucernou musí holohlaví siláci uklidňovat netrpělivý dav. Za osmdesát korun se od této chvíle dostane dovnitř jen tolik lidí, kolik jich opačným směrem odejde na poslední metra a tramvaje.

"Takhle tu čekávám často, protože první část večera trávím v levnějších hospodách," vypráví třiadvacetiletý učitel Libor Hruška. Skladbám z osmé dekády příliš neholduje, celou akci bere hlavně jako šanci poznat nové lidi. "Tady jde spíš o předvádění vyzývavých výstřihů a bicepsů než o písničky," myslí si.

I Neumann ví, že se jeho akcím říká největší seznamka v Praze. "Ale stojím si za tím, že většina pouštěných skladeb je kvalitních," říká majitel několika tisícovek videoklipů.

Diskžokejem je už od roku 1983. Vždy mu bylo líto, že lidé znají spoustu písní, ke kterým nikdy neviděli klipy, a proto v Music Baru před čtyřmi lety poprvé uspořádal večírek zaměřený na osmdesátá léta. Originálním nápadem tak zaplnil mezeru v pražské kulturní nabídce.

Ke své práci přistupuje psychologicky: "Když vymýšlím dramaturgii, dávám pozor, aby party gradovala. Skladby, na které se těžko tančí, pouštím hned v první hodině, nad ránem se zase hodí ploužáky." Okolo půlnoci jsou židle skutečně prázdné a v sále tělo na těle, po velkých hitech přichází na řadu ještě větší, desítky lidí se vlní dokonce i na balkonech.

Jsou to teenageři, ale také manželé ve středních letech, kteří si přišli zavzpomínat. Neumann dávno zjistil, že jeho posluchači stojí hlavně o střední proud, vždyť jednoznačně největší ohlas mívá ohraná píseň The Final Countdown skupiny Europe.

"Zpočátku jsem se pokoušel experimentovat, hrát neznámé kapely, ale to mělo ohlas, jen když přišla správná skupinka lidí," vzpomíná. Tvorbě The Cure nebo Joy Division proto dává víc prostoru na podobných akcích, které se konají každý pátek ve smíchovském Futuru.

V Music Baru se koná ještě jeden pořad pro pamětníky, úterní taneční večer spolku Písnička, na kterém se hraje český pop z šedesátých let. "Na osmdesátá léta se chodí víc, jsou bližší mladé generaci, která tráví večery v klubech," tvrdí zaměstnankyně Lucerna Music Baru Barbora Jarolímková.

Diskžokej Jiří Neumann dávno zjistil, že jeho posluchači stojí hlavně o střední proud (28. 11. 2000).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz