V listopadu skončí papírové kupony MHD, pak už bude jen Opencard

  12:50aktualizováno  12:50
Lidé, kteří se dosud bránili pořídit si Opencard, budou mít smůlu. Praha totiž od listopadu zruší papírové tramvajenky. Kartu si tak bude muset pořídit každý, kdo nechce, aby se z něj stal černý pasažér.

Prahu nedávno zaplavily plakáty vychvalující Opencard. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pražský Dopravní podnik přestane papírové kupony vydávat 13. listopadu. Městskou dopravou se bude jezdit pouze s Opencard v kapse nebo na jednotlivou jízdenku. Město tak zachraňuje neúspěšný projekt, který začal zajímat Pražany až v okamžiku, kdy se začala karta měnit v tramvajenku.

Jako první přejdou v metru, tramvajích a autobusech na Opencard děti a junioři. To bude od 12. června. V listopadu pak papírové kupony skončí rovněž pro dospělé a seniory.

"Přechod papírových kuponů na Opencard skončí v roce 2011, kdy na ně přejdou i studenti a cestující v rámci pražské integrované dopravy, kteří nedojíždějí do Prahy," řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS), který má Opencard na starosti.

Platnost kuponu půjde přerušit

Studenti a cestující mimo území metropole zatím nebudou jezdit na Opencard kvůli tomu, že mimo město chybějí distribuční místa a rovněž bude prý potřeba upravit software.

Přechod na kartu

(rušení papírových kuponů)

První fáze 12. 6. 2010
Zrušeny budou měsíční, čtvrtletní, třicetidenní a devadesátidenní kupony pro děti a juniory.
Druhá fáze 13. 11. 2010
Přestanou se prodávat všechny druhy papírových kuponů pro dospělé a také pro seniory.
Třetí fáze 31. 12. 2011
Nakonec skončí kupony pro studenty a cestující na linkách Pražské integrované dopravy jezdících mimo území Prahy.

Od července letošního roku bude navíc možné si na Opencard nahrát roční klouzavý kupon. To znamená, že roční jízdenku už si nebudou muset cestující kupovat pouze na termín od ledna do prosince, ale kdykoliv v průběhu roku.

Pražané, kteří se vydávají na dovolenou, mohou během svého volna, kdy z Prahy odjedou, svůj kupon jednoduše vypnout na dva týdny až dva měsíce.

"To budou moci udělat dvakrát za rok, čímž ušetří. Podle našich propočtů to vychází na sto devadesát osm korun za čtrnáct dní a až sedm set devadesát dva korun za dva měsíce," poznamenal Milan Richter.

Cestující nemusí mít zatím obavy, že by za vydání Opencard museli platit. Její vydávání bude i nadále zadarmo.

"Nevím, co udělá příští zastupitelstvo a vedení města po podzimních volbách, ale já jsem přesvědčen, že by měly být vydávány dál zadarmo," řekl Richter.

Kartu bude možné objednat i na internetu

V souvislosti s přeměnou tramvajenky na Opencard by se měl také zvýšit počet míst, kde budou karty vydávány.

"Navíc zavedeme i objednání karty přes internet. Lidé si kartu následně nechají poslat poštou nebo si ji osobně vyzvednou. K tomu však zaplatí vratnou zálohu. To je pojistka, aby nedošlo k tomu, že si lidé objednají karty, my je vyrobíme a oni si je nevyzvednou,“ vysvětlil mluvčí Opencard Martin Opatrný.

Jak získat kartu

Dosud si buď v kontaktním centru v paláci Adria v Jungmannově ulici kartu vyzvednete, nebo na stránkách www.opencard.cz naleznete potřebné formuláře.

Ty si vytisknete a vyplníte. Dále budete muset podepsat souhlas se zpracováním osobních údajů a přiložit průkazovou fotografii.

Kartu si pak vyzvednete osobně nebo si ji necháte poslat.

Letos od května by se měl proces zjednodušit. Půjde totiž vše potřebné vyřídit i po internetu a karta přijde domů poštou.

Rozroste se také počet takzvaných validátorů, kde se karty aktivují. Ty chybí například na trase metra A, kde není dosud ani jeden, přestože s nimi projekt od začátku počítal.

Další problém, který pak ještě bude muset město vyřešit, je propojení Opencard se Středočeským krajem. Tam totiž děti a studenti jezdí na rozdíl od těch z Prahy zdarma.

Na kolik přechod od papírových kuponů na Opencard vyjde, zatím není přesně vyčísleno.

"Celkem ale dotažení Opencard se všemi funkcemi vyjde maximálně na čtyřicet pět milionů korun, které zahrnují všechny náklady s kartami," řekl náměstek primátora Milan Richter.

Město nyní ještě navíc se svými právníky řeší, jak převést osobní údaje držitelů karet pod Dopravní podnik a následně pod novou akciovou společnost Opencard. Ta by se totiž měla od září o kartu starat. Jejími majiteli bude Dopravní podnik a vybraná banka, která se do projektu zapojí.

"Právníci to řeší, podle mě to však nebude nemožné. Například jedna personální agentura také může koupit druhou a tam se také nakládá s citlivými údaji," uvedl ředitel magistrátního odboru IT Ladislav Kočí.

Podle Kočího je nutné, aby se o kartu starala soukromá firma. "Obecně je známé, že stát nebo město bývají nejhorší podnikatelé. Tady bude jasné, kolik peněz a kam se použilo," řekl.

Do projektu totiž město dosud "nasypalo" 838 milionů korun, karta ale nefunguje tak, jak by měla. Forenzní audit navíc odhalil řadu chyb a podezřelých přidělování nebo účelových dělení zakázek.

Turisté s Opencard

Převod kuponů na městskou dopravu není jedinou změnou, která čipovou kartu čeká. Od dubna na ni bude možné začít čerpat slevy, například při vstupech do zoologické zahrady v Troji nebo u vybraných soukromých obchodníků.

"Nabídneme obchodům exkluzivitu na jejich podnikání. V balíčku dostanou záruku, že se jejich nabízené slevy dostanou ke všem držitelům karet. Firmy nebudeme oslovovat, ale vybereme je v takzvaném poptávkovém řízení," řekl Richter.

Opencard navíc bude fungovat jako turistická karta a v budoucnu by se jí mělo dát i platit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz