V Kuřimi je náboženství jen zástěrka, tvrdí odborník na sekty

  17:55aktualizováno  17:55
Aktéři kuřimské kauzy se jen maskují náboženstvím. Je o tom alespoň přesvědčen odborník na sekty, religionista z Masarykovy univerzity David Václavík. Podle něj tak využili citlivosti Barbory "Anny" Škrlové. "Jak to vypadá, chtěli z ní udělat 13letou holčičku, aby ji mohli prodávat pedofilům."

Oběť sektářství? Barbora Škrlová má vystudovanou Janáčkovu akademii múzických umění. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Jak jsem o případu informován, nemá to podle mého názoru s žádnou náboženskou skupinou nic společného. Děje se tam normální kriminální činnost. Pokud tam náboženství hrálo nějakou roli, tak jenom jako zástěrka," prohlašuje religionista.

To, že Josef Škrla, který celou skupinu organizoval, byl v hnutí Grálu, není podle Václavíka důvod se domnívat, že za vším stojí náboženství. A v žádném případě to pak nelze interpretovat jako výsledek činnosti hnutí Grálu.
 
"Pokud tam náboženství hrálo roli, tak v tom, aby někteří lidé byli lépe manipulovatelní, plnili přání skupiny," uvažuje odborník.

Jak si vysvětluje prvotní nesdílnost Škrlové při výsleších?

"S velkou pravděpodobností byla v obrovském stresu, skupina ji byla schopna kontrolovat a manipulovat téměř ve všech detailech. Její zkušenost jí napovídala, že lepší je držet se stranou, ty lidi krýt," poukazuje na možné fyzické mučení Škrlové.

Podle Václavíka trpí Škrlová nejspíše takzvaným stockholmským syndromem. "To znamená, že oběť si vybuduje emoční závislost na pachateli, například unesený pak paradoxně kryje únosce. Tím spíš by tím mohla trpět, když v tom případu je zapletena její rodina," dodává David Václavík.

Cíl sekt: vysokoškolák
Religionista David Václavík tvrdí, že v Brně mají nová náboženská hnutí ideální podhoubí. Ve velkém městě je totiž plno vysokoškoláků. A právě studenti jsou podle něj velmi častými členy těchto organizací.

Z jakého důvodu vstupují do sekt hlavně vysokoškoláci?
Vzdělaní lidé jsou obecně typickými členy náboženské skupiny proto, že je to skupina lidí, která je vůči okolnímu světu mnohem méně lhostejná. Zajímají se, co se kolem nich děje, což je spojeno s dalšími otázkami. Snaha po vysvětlení, co a jak se děje, pak vede k hledání náboženských nebo duchovních příčin.

Čím ještě na ně hnutí působí?
Další důvod je spojen s tím, že nová náboženská hnutí jsou organizována tak, že jakoby nabízí lidem sebezdokonalení. To je pro vzdělaného člověka něco, co zná, ví, že má potenciál, který je nutno rozvíjet a investovat do sebe. Méně vzdělaný člověk má jiný přístup. Takže je jasné, že u vysokoškoláků je větší šance, že za zdokonalování zaplatí a nebudou to vnímat jako ztracené peníze.

Vstupují do náboženských hnutí častěji lidé, kteří mají dobré sociální zázemí, rodinu, nebo lidé spíše osamělí?
Většina výzkumů ukazuje, že není pravdivé to obecně zažité, že chytnou nějakého frustranta a vymyjí mu mozek. Naprostá většina lidí vstupuje do náboženské skupiny, kde už někoho znají. Kamaráda, rodinu. Rozvíjí existující sociální vazby.

Vstupují tam ne proto, že jim někdo vymyje mozek, ale proto, že dojdou k přesvědčení, že potřebují změnu oni nebo že je potřeba se angažovat v nějaké skupině, která přinese změnu. Jen v menšině případů vstupuje jedinec sám.

Je pravda, že ze sekty je takřka nemožné vystoupit?
Jen některé skupiny používají nátlakovější metody a zakazují svým členům stýkat se s tím, kdo chce vystoupit. V těchto případech pak může být problém, protože člověk, který by chtěl odejít, má silná pouta na lidi uvnitř.

Mluvíte o určitém způsobu manipulace lidí. Nakolik mohla být zmanipulována Barbora Škrlová?
Samozřejmě nevím, nakolik je její výpověď pravdivá, ale dovedu si představit, že Škrlová je velmi sensitivní člověk, duchovně orientovaný. Z tohoto hlediska je velmi snadné ji využít k tomu, že je zmanipulována. Ovšem nemusí to znamenat, že lidé, kterými je manipulována, jsou členy náboženské skupiny. Jen prostě využijí povahy člověka.

Víte o nějakém náboženském hnutí, které by se zabývalo fyzickým mučením?
Nemůžu vyloučit, že v nějaké náboženské skupině je fyzické mučení, ale o žádné na našem území, která by to dělala programově, nevím. Pokud se to někde objevuje, jde většinou o patologické chování nějakého člena skupiny.

. Náboženské hnutí

Jehovisté
Jsou nejsilnějším novým náboženským hnutím v Brně. Mají zde několik stovek členů.

Slovo života
Jedna z takzvaných sekt, které se hlásí ke křesťanství. Dostala se k nám ze Švédska. Vyznačuje se kladením důrazu na náboženský prožitek. Využívá masových motliteb.

Munisté
Také vycházejí z křesťanství. Tato náboženská skupina je obviňována z totalitních praktik a ekonomického využívání členů. Pořádá masové svatební obřady.

Hnutí Hare Krišna
Členové se shromažďují zejména okolo Olomouce a na Benešovsku u Prahy. Pořádají festivaly, přednášky, jsou jich spíše desítky, ale mají poměrně velké množství sympatizantů. Odvolávají se na hinduistické tradice.

Hnutí Bahá'í
Vzniklo v 19. století v Persii. Vysází z islámu. Dnes funguje jako samostatné náboženství a je jedním z nejrozšířenějších nových náboženství vůbec. V Česku má stovky členů, největší zastoupení má v Brně. Členové kladou důraz na náboženskou toleranci a toleranci lidí.

Osho
Alternativní náboženské hnutí, které je zaměřeno na jógu. Praktikuje principy dynamické meditace a praktiky se sexuálními prvky. Je orientované na movitější klientelu. Pořádají se placené jogínské kurzy. Funguje v Lažanech u Brna.

Vesmírní lidé
Sekta, která se zaměřuje na přednášky. Členové jsou přesvědčeni, že základní události se neodehrávají důsledkem boha, ale mimozemské civilizace. Věří, že pokud přijde na planetu Zemi pohroma, pro vyvolené přiletí vesmírná loď a zachrání je.

Hnutí Grálu
Vzniklo ve 20. až 30. letech minulého století v Rakousku. Prolínají se zde prvky tradičního křesťanství a ezoterní proudy. Vyznává se princip reinkarnace. Je to relativně malá skupina lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Najdete na iDNES.cz