Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

V Kuřimi je náboženství jen zástěrka, tvrdí odborník na sekty

  17:55
Aktéři kuřimské kauzy se jen maskují náboženstvím. Je o tom alespoň přesvědčen odborník na sekty, religionista z Masarykovy univerzity David Václavík. Podle něj tak využili citlivosti Barbory "Anny" Škrlové. "Jak to vypadá, chtěli z ní udělat 13letou holčičku, aby ji mohli prodávat pedofilům."

Oběť sektářství? Barbora Škrlová má vystudovanou Janáčkovu akademii múzických umění. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Jak jsem o případu informován, nemá to podle mého názoru s žádnou náboženskou skupinou nic společného. Děje se tam normální kriminální činnost. Pokud tam náboženství hrálo nějakou roli, tak jenom jako zástěrka," prohlašuje religionista.

To, že Josef Škrla, který celou skupinu organizoval, byl v hnutí Grálu, není podle Václavíka důvod se domnívat, že za vším stojí náboženství. A v žádném případě to pak nelze interpretovat jako výsledek činnosti hnutí Grálu.
 
"Pokud tam náboženství hrálo roli, tak v tom, aby někteří lidé byli lépe manipulovatelní, plnili přání skupiny," uvažuje odborník.

Jak si vysvětluje prvotní nesdílnost Škrlové při výsleších?

"S velkou pravděpodobností byla v obrovském stresu, skupina ji byla schopna kontrolovat a manipulovat téměř ve všech detailech. Její zkušenost jí napovídala, že lepší je držet se stranou, ty lidi krýt," poukazuje na možné fyzické mučení Škrlové.

Podle Václavíka trpí Škrlová nejspíše takzvaným stockholmským syndromem. "To znamená, že oběť si vybuduje emoční závislost na pachateli, například unesený pak paradoxně kryje únosce. Tím spíš by tím mohla trpět, když v tom případu je zapletena její rodina," dodává David Václavík.

Cíl sekt: vysokoškolák
Religionista David Václavík tvrdí, že v Brně mají nová náboženská hnutí ideální podhoubí. Ve velkém městě je totiž plno vysokoškoláků. A právě studenti jsou podle něj velmi častými členy těchto organizací.

Z jakého důvodu vstupují do sekt hlavně vysokoškoláci?
Vzdělaní lidé jsou obecně typickými členy náboženské skupiny proto, že je to skupina lidí, která je vůči okolnímu světu mnohem méně lhostejná. Zajímají se, co se kolem nich děje, což je spojeno s dalšími otázkami. Snaha po vysvětlení, co a jak se děje, pak vede k hledání náboženských nebo duchovních příčin.

Čím ještě na ně hnutí působí?
Další důvod je spojen s tím, že nová náboženská hnutí jsou organizována tak, že jakoby nabízí lidem sebezdokonalení. To je pro vzdělaného člověka něco, co zná, ví, že má potenciál, který je nutno rozvíjet a investovat do sebe. Méně vzdělaný člověk má jiný přístup. Takže je jasné, že u vysokoškoláků je větší šance, že za zdokonalování zaplatí a nebudou to vnímat jako ztracené peníze.

Vstupují do náboženských hnutí častěji lidé, kteří mají dobré sociální zázemí, rodinu, nebo lidé spíše osamělí?
Většina výzkumů ukazuje, že není pravdivé to obecně zažité, že chytnou nějakého frustranta a vymyjí mu mozek. Naprostá většina lidí vstupuje do náboženské skupiny, kde už někoho znají. Kamaráda, rodinu. Rozvíjí existující sociální vazby.

Vstupují tam ne proto, že jim někdo vymyje mozek, ale proto, že dojdou k přesvědčení, že potřebují změnu oni nebo že je potřeba se angažovat v nějaké skupině, která přinese změnu. Jen v menšině případů vstupuje jedinec sám.

Je pravda, že ze sekty je takřka nemožné vystoupit?
Jen některé skupiny používají nátlakovější metody a zakazují svým členům stýkat se s tím, kdo chce vystoupit. V těchto případech pak může být problém, protože člověk, který by chtěl odejít, má silná pouta na lidi uvnitř.

Mluvíte o určitém způsobu manipulace lidí. Nakolik mohla být zmanipulována Barbora Škrlová?
Samozřejmě nevím, nakolik je její výpověď pravdivá, ale dovedu si představit, že Škrlová je velmi sensitivní člověk, duchovně orientovaný. Z tohoto hlediska je velmi snadné ji využít k tomu, že je zmanipulována. Ovšem nemusí to znamenat, že lidé, kterými je manipulována, jsou členy náboženské skupiny. Jen prostě využijí povahy člověka.

Víte o nějakém náboženském hnutí, které by se zabývalo fyzickým mučením?
Nemůžu vyloučit, že v nějaké náboženské skupině je fyzické mučení, ale o žádné na našem území, která by to dělala programově, nevím. Pokud se to někde objevuje, jde většinou o patologické chování nějakého člena skupiny.

. Náboženské hnutí

Jehovisté
Jsou nejsilnějším novým náboženským hnutím v Brně. Mají zde několik stovek členů.

Slovo života
Jedna z takzvaných sekt, které se hlásí ke křesťanství. Dostala se k nám ze Švédska. Vyznačuje se kladením důrazu na náboženský prožitek. Využívá masových motliteb.

Munisté
Také vycházejí z křesťanství. Tato náboženská skupina je obviňována z totalitních praktik a ekonomického využívání členů. Pořádá masové svatební obřady.

Hnutí Hare Krišna
Členové se shromažďují zejména okolo Olomouce a na Benešovsku u Prahy. Pořádají festivaly, přednášky, jsou jich spíše desítky, ale mají poměrně velké množství sympatizantů. Odvolávají se na hinduistické tradice.

Hnutí Bahá'í
Vzniklo v 19. století v Persii. Vysází z islámu. Dnes funguje jako samostatné náboženství a je jedním z nejrozšířenějších nových náboženství vůbec. V Česku má stovky členů, největší zastoupení má v Brně. Členové kladou důraz na náboženskou toleranci a toleranci lidí.

Osho
Alternativní náboženské hnutí, které je zaměřeno na jógu. Praktikuje principy dynamické meditace a praktiky se sexuálními prvky. Je orientované na movitější klientelu. Pořádají se placené jogínské kurzy. Funguje v Lažanech u Brna.

Vesmírní lidé
Sekta, která se zaměřuje na přednášky. Členové jsou přesvědčeni, že základní události se neodehrávají důsledkem boha, ale mimozemské civilizace. Věří, že pokud přijde na planetu Zemi pohroma, pro vyvolené přiletí vesmírná loď a zachrání je.

Hnutí Grálu
Vzniklo ve 20. až 30. letech minulého století v Rakousku. Prolínají se zde prvky tradičního křesťanství a ezoterní proudy. Vyznává se princip reinkarnace. Je to relativně malá skupina lidí.

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Sražená dívka, agresivní cizinec a kamion v protisměru

Na přechodu v České Lípě srazil v pondělí řidič mladou ženu. Z místa nehody následně odjel, aniž by jí poskytl pomoc....

Česko pokryl sníh, hrozí náledí. Největší silniční trable řeší jižní Morava

Většinu území České republiky od rána zasypává sníh. Na některých místech začal sníh tát a hrozí náledí. Největší...

Fiala se zastal Blažka, nový rozpočet jeho vláda připraví do šesti týdnů

Nový premiér, lídr koalice SPOLU a šéf ODS Petr Fiala se zastal kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Havlíček: Nelze vyloučit další omezení shromažďování. Plošný lockdown nebude

V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka vyloučit, že by...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...