Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

V Kuřimi je náboženství jen zástěrka, tvrdí odborník na sekty

  17:55aktualizováno  17:55
Aktéři kuřimské kauzy se jen maskují náboženstvím. Je o tom alespoň přesvědčen odborník na sekty, religionista z Masarykovy univerzity David Václavík. Podle něj tak využili citlivosti Barbory "Anny" Škrlové. "Jak to vypadá, chtěli z ní udělat 13letou holčičku, aby ji mohli prodávat pedofilům."

Oběť sektářství? Barbora Škrlová má vystudovanou Janáčkovu akademii múzických umění. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

"Jak jsem o případu informován, nemá to podle mého názoru s žádnou náboženskou skupinou nic společného. Děje se tam normální kriminální činnost. Pokud tam náboženství hrálo nějakou roli, tak jenom jako zástěrka," prohlašuje religionista.

To, že Josef Škrla, který celou skupinu organizoval, byl v hnutí Grálu, není podle Václavíka důvod se domnívat, že za vším stojí náboženství. A v žádném případě to pak nelze interpretovat jako výsledek činnosti hnutí Grálu.
 
"Pokud tam náboženství hrálo roli, tak v tom, aby někteří lidé byli lépe manipulovatelní, plnili přání skupiny," uvažuje odborník.

Jak si vysvětluje prvotní nesdílnost Škrlové při výsleších?

"S velkou pravděpodobností byla v obrovském stresu, skupina ji byla schopna kontrolovat a manipulovat téměř ve všech detailech. Její zkušenost jí napovídala, že lepší je držet se stranou, ty lidi krýt," poukazuje na možné fyzické mučení Škrlové.

Podle Václavíka trpí Škrlová nejspíše takzvaným stockholmským syndromem. "To znamená, že oběť si vybuduje emoční závislost na pachateli, například unesený pak paradoxně kryje únosce. Tím spíš by tím mohla trpět, když v tom případu je zapletena její rodina," dodává David Václavík.

Cíl sekt: vysokoškolák
Religionista David Václavík tvrdí, že v Brně mají nová náboženská hnutí ideální podhoubí. Ve velkém městě je totiž plno vysokoškoláků. A právě studenti jsou podle něj velmi častými členy těchto organizací.

Z jakého důvodu vstupují do sekt hlavně vysokoškoláci?
Vzdělaní lidé jsou obecně typickými členy náboženské skupiny proto, že je to skupina lidí, která je vůči okolnímu světu mnohem méně lhostejná. Zajímají se, co se kolem nich děje, což je spojeno s dalšími otázkami. Snaha po vysvětlení, co a jak se děje, pak vede k hledání náboženských nebo duchovních příčin.

Čím ještě na ně hnutí působí?
Další důvod je spojen s tím, že nová náboženská hnutí jsou organizována tak, že jakoby nabízí lidem sebezdokonalení. To je pro vzdělaného člověka něco, co zná, ví, že má potenciál, který je nutno rozvíjet a investovat do sebe. Méně vzdělaný člověk má jiný přístup. Takže je jasné, že u vysokoškoláků je větší šance, že za zdokonalování zaplatí a nebudou to vnímat jako ztracené peníze.

Vstupují do náboženských hnutí častěji lidé, kteří mají dobré sociální zázemí, rodinu, nebo lidé spíše osamělí?
Většina výzkumů ukazuje, že není pravdivé to obecně zažité, že chytnou nějakého frustranta a vymyjí mu mozek. Naprostá většina lidí vstupuje do náboženské skupiny, kde už někoho znají. Kamaráda, rodinu. Rozvíjí existující sociální vazby.

Vstupují tam ne proto, že jim někdo vymyje mozek, ale proto, že dojdou k přesvědčení, že potřebují změnu oni nebo že je potřeba se angažovat v nějaké skupině, která přinese změnu. Jen v menšině případů vstupuje jedinec sám.

Je pravda, že ze sekty je takřka nemožné vystoupit?
Jen některé skupiny používají nátlakovější metody a zakazují svým členům stýkat se s tím, kdo chce vystoupit. V těchto případech pak může být problém, protože člověk, který by chtěl odejít, má silná pouta na lidi uvnitř.

Mluvíte o určitém způsobu manipulace lidí. Nakolik mohla být zmanipulována Barbora Škrlová?
Samozřejmě nevím, nakolik je její výpověď pravdivá, ale dovedu si představit, že Škrlová je velmi sensitivní člověk, duchovně orientovaný. Z tohoto hlediska je velmi snadné ji využít k tomu, že je zmanipulována. Ovšem nemusí to znamenat, že lidé, kterými je manipulována, jsou členy náboženské skupiny. Jen prostě využijí povahy člověka.

Víte o nějakém náboženském hnutí, které by se zabývalo fyzickým mučením?
Nemůžu vyloučit, že v nějaké náboženské skupině je fyzické mučení, ale o žádné na našem území, která by to dělala programově, nevím. Pokud se to někde objevuje, jde většinou o patologické chování nějakého člena skupiny.

. Náboženské hnutí

Jehovisté
Jsou nejsilnějším novým náboženským hnutím v Brně. Mají zde několik stovek členů.

Slovo života
Jedna z takzvaných sekt, které se hlásí ke křesťanství. Dostala se k nám ze Švédska. Vyznačuje se kladením důrazu na náboženský prožitek. Využívá masových motliteb.

Munisté
Také vycházejí z křesťanství. Tato náboženská skupina je obviňována z totalitních praktik a ekonomického využívání členů. Pořádá masové svatební obřady.

Hnutí Hare Krišna
Členové se shromažďují zejména okolo Olomouce a na Benešovsku u Prahy. Pořádají festivaly, přednášky, jsou jich spíše desítky, ale mají poměrně velké množství sympatizantů. Odvolávají se na hinduistické tradice.

Hnutí Bahá'í
Vzniklo v 19. století v Persii. Vysází z islámu. Dnes funguje jako samostatné náboženství a je jedním z nejrozšířenějších nových náboženství vůbec. V Česku má stovky členů, největší zastoupení má v Brně. Členové kladou důraz na náboženskou toleranci a toleranci lidí.

Osho
Alternativní náboženské hnutí, které je zaměřeno na jógu. Praktikuje principy dynamické meditace a praktiky se sexuálními prvky. Je orientované na movitější klientelu. Pořádají se placené jogínské kurzy. Funguje v Lažanech u Brna.

Vesmírní lidé
Sekta, která se zaměřuje na přednášky. Členové jsou přesvědčeni, že základní události se neodehrávají důsledkem boha, ale mimozemské civilizace. Věří, že pokud přijde na planetu Zemi pohroma, pro vyvolené přiletí vesmírná loď a zachrání je.

Hnutí Grálu
Vzniklo ve 20. až 30. letech minulého století v Rakousku. Prolínají se zde prvky tradičního křesťanství a ezoterní proudy. Vyznává se princip reinkarnace. Je to relativně malá skupina lidí.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Bartošek bude kandidovat na šéfa lidovců, zájem má i Zdechovský

Šéf sněmovního klubu a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek hodlá v lednu kandidovat na post předsedy strany. O místo,...

Nová Petrova bouda v Krkonoších se otevře později, až zkraje roku 2020

Otevření nové Petrovy boudy v Krkonoších se zpozdí o několik týdnů. Původně boudaři plánovali otevřít na Nový rok, ale...

Babiš nemá motivaci řešit klima, stěžují si studenti z Fridays for Future

Premiér Andrej Babiš se v pátek sešel s českými zástupci studentského ekologického hnutí Fridays for Future. Studenti s...

Uzavírka Kounicovy ulice v Brně kvůli úniku plynu potrvá delší dobu

Už druhý den dnes v Brně pokračovala uzavírka části Kounicovy ulice kvůli úniku plynu. Zatímco omezení městské hromadné...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz