Stát chystá v horách nové vodní elektrárny, bojuje se o Šumný důl

  11:11aktualizováno  12:08
Ministerstvo průmyslu a obchodu vytipovalo z více než padesáti míst šest vhodných lokalit pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren za zhruba dvacet až třicet miliard korun. Jednou z nich je i Šumný důl v Krušných horách. Starostové v přečerpávací vodní elektrárně vidí přísun peněz do obecní kasy, ekologové varují před obrovským zásahem do přírody.

Přehrada v Ostrově nad Oslavou. Ilustrační foto | foto: Miroslav Horáček

 Projekty bude ministerstvo pouze autorizovat, platit je mají soukromí investoři. "Jsou to lokality, kde by bylo technicky, místně i realisticky možné postavit tyto přečerpávací vodní elektrárny. Ty fungují jako baterie a vyrovnávají přebytek či nedostatek výkonu," řekl iDNES.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

"Souvisí to s rozvojem energie z obnovitelných zdrojů. Není to jen o fotovoltaice, ale i o výrobě elektrické energie z větrných parků z Baltu, která pak teče přes Českou republiku. Toto kolísání energie, které bude podle našich předpokladů do budoucna ještě narůstat, je třeba vyrovnávat," dodal Sochor.

Přečerpávací vodní elektrárny by mohly vyrůst například v oblasti Smědavy v Jizerských horách, v Červené jámě v Krušných horách, v lokalitě Spálená a Velká Morava v Jeseníkách nebo ve Slavíči v Beskydech. Zda investoři využijí všech šest nabízených míst, je jen na nich. Elektrárny nemusejí stát všude.

Mapka s vytipovanými lokalitami Ministerstva průmyslu a obchodu

Mapka s vytipovanými lokalitami ministerstva průmyslu a obchodu pro přečerpávající vodní elektrárny

"Smědavský vrch v Jizerských horách je lokalita, která je vystavena záplavám. Elektrárna by tomuto problému měla pomoci (...) mohla by zadržet vodu a varování pro místní před povodněmi nepřijde hodiny předem, ale několik dní," naznačil i další přínos elektrárny v jedné z vytipovaných lokalit Sochor.

Vodní dílo v Krušných horách

Šestou lokalitou je právě Šumný vrch v Krušných horách. Nyní hornatou krajinu a stezky v Šumném dole využívají jen cyklisté. Elektrárna by zde mohla vzniknout už  v roce 2020. "Tady je vystavěná štěrková přehrážka, která má chránit zastavěné území. Představte si tady hráz vysokou něco mezi 50 a 90 metry," naznačil Radiožurnálu plány Václav Svejkovský z Povodí Ohře.

Za vysokou hrází přehrady by se rozkládala dolní nádrž, kterou z obou stran uzavřou zalesněné kopce. Nádrž by zatopila více než čtyřicet hektarů plochy. Její stěny by musely udržet i patnáct milionů metrů krychlových vody.

Nad dolní nádrží by pak byla vyhloubena ještě horní nádrž, která by ležela v nadmořské výšce 900 metrů mezi kopci Studenec a Loučná. Obě nádrže by propojilo mohutné podzemní potrubí, vyrovnání výkyvů spotřeby elektřiny během dne a zásoby energie by zajistila přečerpávací elektrárna.

"Od šesti ráno do čtyř odpoledne je největší spotřeba energie. Naopak přes noc je nejmenší. A toho nočního období má právě využít přečerpávací vodní elektrárna, která v době přebytku energie vlastně spotřebovává energii na vyčerpání vody z dolní nádrže do horní," vysvětlil Svejkovský.

Kraj se stavbou nesouhlasí

O tom, zda se začne v Šumném dole skutečně stavět, rozhodnou jednání na ministerstvu životního prostředí a průmyslu a také Ústecký kraj, který by musel změnit územní plán. Ten však s vodním dílem nesouhlasí.

Argumentuje tím, že Šumný důl je jednou z biologicky a lesnicky nejhodnotnějších lokalit východních Krušných hor a veřejnoprávní projednání takové investice by se dalo spustit jen za cenu porušení platných předpisů. V místě, kde má vzniknout vodní nádrž, totiž rostou cenné bukové lesy. Plocha budoucí možné horní nádrže je zase vyhlášena jako ptačí oblast v rámci Natura 2000. Ekologové k argumentům proti stavbě elektrárny dodávají, že výstavba gigantického vodního díla může poškodit okolní krajinu.

Lidé a starostové se na elektrárně neshodnou

Lidé ani starostové se však v názorech na elektrárnu neshodnou. Pro starostu Petra Červenku z Meziboří by elektrárna přinesla obci zisk sedmi milionů korun ročně, což je prý osmina obecního rozpočtu. "Pro Meziboří je to jediná taková možnost, kdy si město může vylepšit i svůj rozpočet," míní. Město by tím podle něj mohlo nalákat i turisty.

Starosta nedalekých Klín Jiří Matoušek s ním nesouhlasí. "Pro nás, jako pro turismus, má ta stavba minimální užitek. Protože de facto celá stavba by byla oplocena, nepřístupná veřejnosti," vzkázal přes Radiožurnál Matoušek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Jedenáct letounů Boeing 737 Max 8 má i česká firma Smartwings.

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNICKÝ SPECIALISTA (35 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz