V krajích přibylo placených politiků, berou desítky tisíc a mají klid

  9:51aktualizováno  9:51
Půjde-li to takhle dál, za chvíli budou mít partaje problém přemluvit někoho, aby za ně vůbec kandidoval do Sněmovny. Politikům totiž začíná být lépe v krajích. Tolik tam nefouká - a peněz je tam zhruba stejně. Například předseda výboru krajského zastupitelstva si přijde měsíčně na 58 tisíc.

Nový hit v žebříčku politických funkcí: předseda výboru zastupitelstva v krajích. Bere zhruba 60 tisíc měsíčně a má klid. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vlastimil Doležal bral měsíčně 8 000 korun. Teď ho na jeho místě nahradil Oldřich Bubeníček a bere 58 400 korun. Oba jsou zastupitelé Ústeckého kraje, první za ODS, druhý za komunisty. Oba získali tutéž funkci - šéfa krajského výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Proč tedy rozdíl 50 tisíc?

Zatímco Doležal předsedal výboru uplynulé čtyři roky při své práci ředitele střední školy, Bubeníček to už dělá na plný úvazek (jako takzvaný "uvolněný funkcionář"). Proto má výrazně vyšší plat za podobnou činnost. "Výbor zasedal tak jednou za dva měsíce, teď asi bude aktivnější," říká Doležal.

Není to zdaleka ojedinělý případ. Po říjnových krajských volbách, které drtivě vyhrála ČSSD, se počet placených politiků rychle rozmnožil v řadě krajů. Přibyli vicehejtmani, uvolnění radní - a především předsedové výborů zastupitelstva, kteří svou funkci vykonávají jako hlavní zaměstnání.

Nejvíce se rozjeli v Ústeckém kraji. Místo dosavadních dvou šéfů výborů je jich nově s plným platem osm. Region tak na platy politiků vydá ze svého rozpočtu o čtyři miliony korun ročně víc.

"Tito lidé budou mít uvolněné ruce, čas na práci, budou slušně placení a budou se zpovídat radě, tak přijdou výsledky," argumentuje ústecký vicehejtman Arno Fišera z ČSSD. Placené funkce se rozdávaly i jinde: třeba na Vysočině, ve Zlínském, Moravskoslezském nebo Královéhradeckém kraji.

"Jsou to koryta"

Kritici vidí důvod jinde - podle nich sociální demokracie "odměňuje" za podporu ty, kdo ji drží u moci. Někde je to ODS, jinde KSČM. Třeba ve Zlínském kraji díky tomu nepřišel bývalý uvolněný radní Bronislav Fuksa z ODS o placenou funkci, jen se přesunul do čela výboru. Na Vysočině zase socialisty v čele kraje drží komunisté. A dostali dvě placená místa v čele výborů.

nový hit

V politice se teď novým hitem stala místa předsedů výborů zastupitelstva. Pokud bychom podobně jako u automobilů hodnotili politické funkce poměrem cena/výkon, přesněji plat/výkon, pak šéfové zastupitelských výborů jsou kandidáty na vítězství. Jsou nově uvolnění (dělají to na plný úvazek) a mají plat okolo 60 tisíc korun hrubého - podle velikosti regionu. Tyto příjmy stanovuje vyhláška vlády, ale kraje je platí ze svého rozpočtu.

Jeden z nich, Drahoslav Oulehla, dřív působil jako politruk u Sboru národní bezpečnosti. Dnes bude hlídat legislativu. "Předchozí čtyři roky předsedali výborům zastupitelé jako neuvolnění (měli i jinou práci) a zvládali to v pohodě," říká bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil z ODS.

"Oni prostě ta koryta dostali za toleranci krajské vlády. A když si řeknou, že chtějí další, tak je dostanou." Zatímco v době ekonomické krize většina firem šetří nebo propouští, reagují kraje pod vedením ČSSD opačně. Platí za něco, co měly do nynějška skoro zadarmo.

Co šéf výboru dělá? To je obrovský záběr

Co takový šéf výboru vlastně dělá kromě toho, že jednou měsíčně svolá schůzi? "To není povídání na jednu minutu. To je obrovský, široký záběr. Máme na starosti celou dopravu," říká komunista Vlastimil Dlab, jenž nově šéfuje výboru pro dopravu v Královéhradeckém kraji.

Míst je pořád málo, a tak regiony zvyšují počty svých výborů. Zákon jim nařizuje založit jen tři - finanční, kontrolní a výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

S tím se leckde nespokojí, zájemců o dobré posty je daleko víc. V Ústeckém kraji mají výborů rovnou osm. A v čele všech jsou uvolnění předsedové - tedy s platem 58 400 korun měsíčně. "Zjistil jsem, že schází komunikace mezi krajem a obcemi. To bych chtěl změnit," vysvětluje svou náročnou práci jeden z nich - Antonín Terber z ODS, šéf výboru pro zemědělství a venkov.

Všude dobře, na krajích nejlíp

Poslanec je většinou veřejností neoblíbený a za každé škobrtnutí hned vláčený v médiích. Ze skupiny politiků je to ten nejmíň populární. Za to bere základní plat 61 400 korun hrubého plus asi padesát tisíc nejrůznějších náhrad na vše možné - telefony, reprezentace, cesty.

To hejtmani i vicehejtmani v krajích mají kolem 80 tisíc korun měsíčně - a daleko konkrétnější zodpovědnost. A národem, jak ukazují průzkumy veřejného mínění, jsou regionální politici daleko více milováni.

Prostě na přestřihávání pásek u nových silnic a otevírání modernizovaných pavilonů nemocnic je lepší pohled, než když si znuděný politik čte noviny na jednání Sněmovny.
Vždyť také tři výrazné poslanecké tváře ČSSD - Michal Hašek, David Rath a Radko Martínek - se raději přesunuly do regionů.

A naopak, o bývalých hejtmanech ODS se dlouho mluvilo jako o líhni konzervativců, nové generaci politiků, která se jednou přesune do celostátní politiky. Když k tomu na nedávném kongresu měli příležitost, kromě dvou (Petra Bendla a Evžena Tošenovského) se nikomu z regionů do Prahy moc nechtělo.

10 nejlepších funkcí

1. eurokomisař
Jedno místo k dispozici
plat 18 106 eur měsíčně, v přepočtu 488 862 korun

2. europoslanec
24 míst k dispozici
základní plat 89 100 korun
+ až 500 000 korun náhrad

3. prezident
plat + náhrady - celkem 395 200 nezdaněných
korun

4. ministr
k dispozici je 17 míst
plat 117 200 korun

5. hejtman
k dispozici je 13 míst
plat 81 110 až 93 480 korun (podle velikosti kraje)

6. primátor
k dispozici je 24 míst
plat minimálně 65 285 korun, mírně se liší podle velikosti města

7. předseda výboru na kraji
k dispozici zhruba 50 míst
plat 58 400 korun

8. starosta středního města
k dispozici zhruba 70 míst
plat 49 430 korun

9. starosta dvoutisícové obce
k dispozici zhruba 380 míst
plat 42 000 korun

10. starosta malé vesničky
k dispozici 4 900 míst
minimální plat 27 425 korun

Pramen: zákony o platech, vlastní výpočty, Český statistický úřad


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Najdete na iDNES.cz