Stejné tresty navrhl i dvěma úředníkům, kteří podle něj spolu s již jmenovanými nesou na uzavření nevýhodných smluv hlavní část viny. Pro dalších devět lidí státní zástupce trest nepožaduje. Případem se bez deseti dní zabývá přesně rok pražský městský soud.
Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun.
Podle státního zástupce Tomáše Lejnara se při soudním procesu podařilo prokázat, že byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Ve své závěrečné řeči uvedl, že kdyby zakázku nedostal Haguess, tak nehrozil kolaps celého systému. Nefungovalo by podle něj jen vydávání karet. „Mohla se uskutečnit veřejná soutěž,“ podotkl Lejnar v závěrečné řeči. Dohodnutá cena podle něj byla předražená, při veřejném výběrovém řízení se mohla snížit díky konkurenci.
Největší vinu nese šéf odboru informatiky
Největší míru viny podle státního zástupce v kauze nese tehdejší ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska, který připravil podklady pro jednání radních. Pak následuje politička Vorlíčková, která je vrcholnému politickému orgánu metropole předložila. Větší míru odpovědnosti za zakázku podle něj měli také Svoboda, Hudeček, Nosek a externí člen hodnotící komise Aleš Němeček.
Místo avizovaných deseti milionů bude stát Lítačka mnohonásobně víc |
Zproštění obžaloby Lejnar naopak požaduje pro bývalého náměstka primátora a letňanského starostu Ivana Kabického, současné pražské zastupitele Lukáše Manharta, Václava Novotného, Pavla Richtera, bývalou radní pro školství Helenu Chudomelovou či radního pro životní prostředí Radka Lohynského. Trest by podle státního zástupce neměli dostat také úředníci Štěpán Hladík, Veronika Pražáková a externí člen hodnotící komise David Kučera. Podle státního zástupce tato skupina obžalovaných buď nespáchala trestný čin, nebo se to nepodařilo prokázat.
Elektronická karta Opencard pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Původně měla mít řadu funkcí, nakonec ale slouží především jako tramvajenka. Prahu stála 1,74 miliardy korun. Opencard nahradila v březnu karta Lítačka (více zde).
Soud začal případ projednávat 1. září 2015:
1. září 2015 |