Do Hradce mohla kudlanka dorazit díky kamionové nebo železniční dopravě. Díky ní lze překonat směrem z jihu Moravy studenou bariéru, kterou představuje Vysočina. V přírodní památce Na Plachtě se našly už dvě kudlanky.
Mohlo by se jim tam dařit, na území je dlouhé, teplé a suché léto i krátká, mírně teplá a suchá zima. Navíc kudlankám vyhovuje prostředí travnatých stepí a lesostepí a Plachta přesně taková je.
"Vřesoviště a písčiny jsou pro kudlanku velmi vhodné," uvedla zooložka Blanka Mikátová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. "Výskyt kudlanky v přírodní památce Na Plachtě dokazuje, že odstranění náletových dřevin a rozšíření bezlesých stanovišť byl krok správným směrem, který umožňuje výskyt a šíření vzácných druhů," dodala Mikátová.
Plachta byla dřív obecními pastvinami, později vojenským cvičištěm. Po činnosti armády zbyly v místě písčiny, vřesoviště a tůně, které mnoha vzácným živočichům vyhovují. Místo je proto dnes chráněné. Ochránci přírody dokonce dvakrát lokalitu rozjížděli vojenskou technikou, aby prostředí zůstalo zachováno tak, jak to chráněným druhům údajně prospívá.
V srpnu tam zoologové objevili i silně ohroženého motýla ohniváčka černočárného. Žije na loukách, které mají být součástí přírodní památky Na Plachtě 3. O tom, zda i tato oblast bude chráněná, má rozhodnout krajský úřad Královéhradeckého kraje.