V ČSSD vypukl boj kvůli stínové vládě. Haškovi v ní chybí zemanovci

  13:30aktualizováno  14:40
Měsíc a pár dní po sjezdu ČSSD se ve straně znovu začalo válčit o křesla. První místopředseda strany Michal Hašek se tvrdě obul do šéfa Bohuslava Sobotky kvůli nové stínové vládě. Chybí mu v ní někteří přední zemanovci, naopak mu v ní přebývají podle něj sympatizanti Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě.

Michal Hašek se vítá s Bohuslavem Sobotkou na sjezdu ČSSD v ostravském Gongu. Vlevo sedí Zdeněk Škromach. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Respektuji právo i odpovědnost pana předsedy Sobotky sestavit stínovou vládu, ale náš sjezd v Ostravě dal dva jasné vzkazy. Chtěl maximální sjednocení ČSSD a také zakopání válečné sekery s prezidentem Milošem Zemanem. Tomu překvapivě neodpovídají absence nejúspěšnějšího kandidáta ve sjezdové volbě místopředsedů Zdeňka Škromacha a naopak zastoupení některých neúspěšných obdivovatelů prezidentského kandidáta pravice Schwarzenberga," uvedl pro iDNES.cz Hašek. (složení nové stínové vlády ČSSD najdete zde)

V nové stínové vládě není nejen Škromach, ale ani další přední Zemanova spojenkyně Marie Benešová, která neuhájila post místopředsedkyně sociální demokracie a Sobotka zrušil její místo stínové mluvčí pro boj s korupcí.

Hašek nepřímo ukázal na Dienstbiera a na Špidlu

Zato si pozici stínového ministra spravedlnosti udržel Jiří Dienstbier a Sobotka "povýšil" i bývalého premiéra a eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ze kterého udělal stínového ministra životního prostředí.

Dienstbier byl Zemanovým soupeřem v prezidentské volbě a poté, co vypadl, ho ve druhém kole na rozdíl od ČSSD nepodpořil. S despektem hledí na Zemana i Špidla, který se zasloužil o to, aby se spolutvůrce opoziční smlouvy s ODS Zeman nestal prezidentem už v roce 2003. Tehdy ho totiž část ČSSD, včetně Špidly, nepodpořila.

Vyjádření Michala Haška znamená, že ani rok před volbami, v nichž má podle průzkumů strana šanci vyhrát a sestavit vládu, ČSSD neutlumí vnitřní boj, který ji oslabuje. Před představením nové stínové vlády se mluvilo také o tom, že má Hašek zálusk na lepší křeslo než zemědělství. Vnitro ale Sobotka nechal Jeronýmu Tejcovi a ponechal i Jana Mládka na financích. Právě o ty se Hašek zajímal poté, co Mládek na stranickém sjezdu kritizoval živnostníky.

Hašek ale na rozdíl od Sobotky patří ke vřelým Zemanovým spojencům. Může tak hrát i o to, že by po volbách, pokud v nich sociální demokracie vyhraje, pověřil prezident sestavením vlády právě jeho a ne Sobotku. V takovém případě by Dienstbier ani Špidla do vlády navrženi nebyli, naopak by křesla mohla být pro Škromacha a Benešovou.

Zeman by ale zároveň musel vyvinout tlak na ČSSD, aby netrvala na svém předsedovi jako kandidátovi na premiéra, pokud by mu Sobotka nabízel pro něj nepřijatelné kandidáty do vlády Špidlu a Dienstbiera.

Dienstbier: Proč Michalu Haškovi nevadí spíš Hulinský?

"Překvapuje mě, že Michal Hašek nekritizuje spíše účast Petra Hulinského, který neváhal zneužít postižené děti k vytahování peněz z pražských městských firem. Ale kdo by se v dnešní politice pozastavoval nad neslušností, když se hoši umí tak hezky dohodnout?" napsal Dienstbier na svůj facebookový profil.

Hulinský v nové Sobotkově stínové vládě odpovídá nově za sport. Dříve byl stínovým ministrem pro místní rozvoj. A hlavně také vedl pražskou ČSSD a s Dienstbierem jsou dlouhodobě na kordy.

Za špatný signál vůči veřejnosti Dienstbier považuje to, že se Milan Urban stal stínovým ministrem průmyslu. Odpovídá tedy ve stínové vládě za resort, který skutečně vedl.

Dienstbier ve vyjádření pro iDNES.cz připomněl Urbanovu cestu do italského letoviska Monte Argentario spolu s lobbistou společnosti ČEZ Vladimírem Johanesem. Monte Argentario "proslavil" hlavně bývalý premiér Mirek Topolánek, který tam trávil dovolenou nejen s ženou a s Markem Dalíkem. Komu patří vila, do které jezdili na dovolenou, to se dodnes novinářům nepodařilo zjistit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Máte exekuci, zaplaťte. Šmejdi zkouší novou metodu podvodu po telefonu

Ilustrační snímek

Podvodníci přišli s novou metodou, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Tentokrát se vydávají za údajné exekutory a...

Můžou e-cigarety zabíjet? Odpoví prezident Komory elektronického kouření

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Spojené státy chtějí zakázat elektronické cigarety s příchutí. Trumpova administrativa tak reaguje na stovky případů...

Najdete na iDNES.cz