Divočina v Adršpachu skrývá masový hrob Němců, tvrdí starousedlík

  20:01aktualizováno  20:01
Mohla by to být ještě větší historická senzace než objevení masového hrobu na louce Budínka na Jihlavsku. Starousedlík z Dolního Adršpachu a někdejší zastupitel Václav Brukner tvrdí, že rokle Nad Spáleným mlýnem ukrývá desítky těl zavražděných sudetských Němců. Historici o tom ale nic netuší.

V rokli Nad Spáleným mlýnem se podle Václava Bruknera ukrývají desítky těl Němců zabitých na konci války | foto: Martin Veselý, MF DNES

Brukner říká, že se o němém svědku poválečného vypořádávání účtů dozvěděl už v 60. letech, když si chtěl coby nadšený horolezec postavit chatu v rokli Nad Spáleným mlýnem.

Tehdy mu nezávisle na sobě několik úředníků řeklo, že právě v těchto místech jsou pohřbeni Němci, s největší pravděpodobností civilní obyvatelé.

Válka v Adršpachu

Adršpach patří do území bývalých Sudet, tedy pohraničních oblastí, v nichž před válkou převládalo německé obyvatelstvo. Jeden z mnoha poválečných masakrů německých civilistů se stal i v okolí Adršpachu. U Bukové hory u Teplic nad Metují dva měsíce po konci války Češi postříleli 23 německých civilistů včetně žen i dítěte. Některé oběti možná stále leží v zemi, aniž by o nich někdo věděl.

"Nechci si to nechat pro sebe," říká Brukner, který tvrdí, že je schopný místo možného masového hrobu poměrně přesně označit.

Nikde není zmínka, říká historik

Historici dosud neměli o existenci hromadného hrobu tušení. Historik státního okresního archivu v Náchodě Jan Čížek kvůli tomu dva dny procházel literaturu o Adršpachu včetně vzpomínek původních německých obyvatel i kroniky.

"Poptával jsem se i kolegů, ale nikde není o podobné události ani zmínka," říká Čížek. Přesto existenci pohřebiště nevylučuje.

"Tehdy se mohlo stát cokoli, protože o lecčem z té doby se dlouho nemluvilo. Ale docela by mě to překvapilo. Vždyť například hromadná vražda Němců na Bukové hoře byla po válce celkem dobře zdokumentována. Po válce se dělaly i soupisy válečných hrobů, kde byly velmi často i hroby civilních obyvatel. Ale nikde o nějakém dalším velkém hrobě není ani zmínka," pokračuje historik.

Informace velmi zaujala Igora Nachtigalla, který pro Německý lidový spolek péče o válečné hroby Kassel exhumuje hroby. Od MF DNES si vyžádal veškeré informace i kontakt na Brucknera. Slíbil, že spolek nechá co nejdříve místo pod Spáleným mlýnem prozkoumat.

Brukner tvrdí, že na místě poblíž rozvalin bývalého mlýna možná leží v zemi desítky Němců. Ty sem prý někdy v červenci 1945 přivezla dvě nákladní auta odněkud z Trutnovska a mrtvé možná zakopali sami jejich kati.

O ničem se nezmínili ani Němci

Jana Čížka z náchodského okresního archivu ale zaráží, že o hrobu nemluví ani publikace, které vydávali v Německu bývalí starousedlíci z Adršpachu.

"Ti by si toho určitě museli všimnout," míní historik. Bruckner však namítá, že mrtví jsou pohřbeni v místech, kam nikdo nechodil, a že všichni pocházeli z okolí Trutnova.

Bývalá starostka Teplic nad Metují Věra Vítová, která se zasadila o Kříž smíření připomínající známý masakr na Bukové hoře, je překvapena, že existuje domněnka o dalším masovém hrobě.

"Od nikoho jsem o žádném masovém hrobě neslyšela. Vůbec mi to nejde dohromady. Ovšem o panu Brucknerovi bych nikdy neřekla, že si vymýšlí," říká zaskočeně.

Udivuje jí ale, že by se o tom nezmínil ani její otec. "Přitom byl u toho, když se vyšetřoval masakr na Bukové hoře. A když jsme usilovali o památník Kříž smíření, přišla nám k tomu tématu řada dopisů. Ani v jednom náznakem nebylo, že by se něco podobného v Adršpachu odehrálo," dodává bývalá starostka.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Policisté zadržela dva lidi, kteří nad demonstranty na Letné létali s drony

Dva lidé i přes zákaz létali nad Letnou během demonstrace s drony. Policisté je chytili a věc předají Úřadu pro civilní...

Opozice souzní s demonstranty, Hrad se zastává Babiše

V sobotu na Letné vyzývalo tři sta tisíc lidí premiéra Andreje Babiše, že pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii...

Na Koncertu pro budoucnost vystoupí generál Pavel, který zvažuje boj o Hrad

Mezi osobnostmi, jež vystoupí na Václavském náměstí na Koncertu pro budoucnost k připomenutí třicátého výročí událostí...

Dnes víme, že agenti v církvi před 30 lety skutečně byli, říká biskup Vokál

Biskup Jan Vokál a čeští věřící míří do Říma. Jako před 30 lety, kdy byla svatořečena Anežka Česká. V rozhovoru po MF...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz