Už nejsme unavená strana, říká Fiala. Do vedení ODS by rád i Benda

  11:44aktualizováno  11:44
Průzkumy přisuzují ODS podporu 8,5 procent voličů. Na dříve nejsilnější stranu je to málo, ale předseda Petr Fiala si nestěžuje. „Před dvěma lety jsme byli unavená, nejistá, špatně hospodařící strana. Dnes je ODS odhodlaná, sjednocená, ekonomicky zdravá, akceschopná,“ tvrdí. Na volebním sněmu nebude mít soupeře. Post místopředsedy láká třeba Marka Bendu.

Předseda ODS Petr Fiala na loňském kongresu strany | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fiala iDNES.cz řekl, že očekává, že většina jeho týmu ve vedení ODS zůstane pohromadě. „Ale nechci dělat prognózy,“ dodal. Vysvětlení toho, proč jeho strana ani po dvou letech v opozici neroste a vládní strany neoslabují, jak bývá obvyklé, vidí v tom, že se daří české ekonomice.

„Vláda rozdává z toho, co sama nenahospodařila. Daří se jí část voličů udržovat na své straně. Ale lidé uvidí, že tohle není politika,která může zajišťovat nějakou budoucnost. My máme jasnou představu, co dělat s daněmi, jak chránit bezpečnost, jakou mít zahraniční politiku. Nabízíme dobré řešení pro lidi, kteří jsou svobodní a uvažují vlastní hlavou. A to se setká s pozitivní odezvou,“ věří předseda občanských demokratů v obrat k lepšímu.

„S vedením jsem převážně spokojen. Takže nepředpokládám nějakou zásadní obměnu. Nicméně je dobře, aby vždy existovalo víc kandidátů. Na Praze 4 jsem přijal kandidaturu na místopředsedu ODS a byl jsem navržen,“ řekl iDNES.cz poslanec Benda. Jeden z mála, který se hlásí k tomu, že by se mohl pokusit příští víkend na kongresu v Ostravě dostat jako nováček do nejužšího vedení ODS. Definitivně ale uvidí až podle průběhu kongresu.

Možní nováčci do vedení? Kromě Bendy Udženija či Beznoska

Ambice přiznává také pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Ta iDNES.cz řekla, že se rozhodne podle toho, jestli ji příští týden podpoří její Praha 2 a pak také zda získá podporu na pražském regionálním sněmu.

Poslanec ODS Marek Benda
Pražští opoziční zastupitelé se pokouší na mimořádném jednání pražského...

Poslanec Marek Benda kandidaturu na místopředsedu ODS přijal, pražská zastupitelka Alexandra Udženija si jde příští týden pro podporu v Praze

A do třetice možný nováček - nominaci na místopředsedu dostal poslanec Adolf Beznoska, ale ne ve svých středních Čechách, nýbrž na Liberecku. „Takže zatím váhám,“ řekl.

Zatím to ovšem vypadá tak, že případná změna ve vedení ODS nebude nijak zásadní. Post šéfa strany Petra Fialy je bez diskuse. Pozice místopředsedů by měli obhajovat europoslanci Jan Zahradil a Evžen Tošenovský, starosta středočeské Líbeznice Martin Kupka, poslanec Martin Novotný a senátor Miloš Vystrčil. Na regionálních sněmech, které zatím proběhly, získali podporu Fiala a všude bodoval i Kupka. Ale v řadě krajů bude ODS teprve jednat.

Černochová: Nemůžu mít víc funkcí, než japonská kalkulačka

Před kongresem ODS se v oblastních sdruženích diskutovala i jiná jména. Například straníci z Dvora Králové by rádi jako první místopředsedkyni viděli poslankyni Janu Černochovou, která je ve Sněmovně hodně vidět, která třeba hodně hlasitě vystupuje proti snaze EU omezovat vlastnictví střelných zbraních a zastává razantní postoje v uprchlické krizi. Jenže je i starostkou v Praze 2.

„Já si toho vážím, že mě navrhli, ale nemůžu mít víc funkcí než japonská kalkulačka. Jsem starostka, první místopředsedkyně poslaneckého klubu. Chci se věnovat radnici, bezpečnostním otázkám,“ řekla iDNES.cz Černochová.

Na Vysočině si přáli, aby kandidovala bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, ale i ona řekla kolegům ne. Stejně jako šéf poslanců Zbyněk Stanjura.

Musíme být trpěliví, bude nám to trvat déle, říkají politici ODS

Pro ODS budou letošní krajské a senátní volby zkouškou, zda se straně začínají vracet voliči, které poztrácela - ať ve prospěch hnutí ANO Andreje Babiše, TOP 09 či se z nich stali úplně nevoliči. Před čtyřmi lety vyhrála jen v Plzeňském kraji, ještě díky exministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, který je nyní jako nestraník a europoslanec zvolený za TOP 09. V senátních volbách bude ODS letos obhajovat 8 ze 14 křesel. Ale jako klíčové vnímá hlavně volby do Sněmovny, které mají být na podzim příštího roku.

... a po letech. Za dobu působení v politice patří Miroslava Němcová ze Žďáru...

ODS musí vydržet stres, že se procenta nehýbou, říká bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. Kandidaturu do vedení strany odmítla

„Pád vlády Petra Nečase tak zasáhl politickou scénu, že asi nebylo možné očekávat, že během dvou let se ODS dostane do nějakých významnějších pozic. ODS musí vydržet stres z toho, že se procenta nehýbou. Aby znovu získala důvěru, k tomu bude potřebovat více času. Jde o to, aby lidé pochopili, že varianta, kterou zvolili, když podpořili hnutí vedené oligarchou, není správným receptem pro demokratickou společnost,“ řekla iDNES.cz Němcová v narážce na hnutí vládní hnutí ANO Andreje Babiše.

Témata - emigrační krize, podpora podnikatelů, proti regulacím

Ve Sněmovně také ODS silně vystupuje proti klíčovým Babišovým návrhům - jako je elektronická evidence tržeb, kterou chce vláda prosadit. A občanští demokraté také marně spolu s TOP 09 usilovali o odklad povinných kontrolních hlášení pro plátce DPH (více zde). Kromě toho jasně odmítají zákaz kouření v restauracích.

„S věcmi, které odporují našemu přesvědčení, které deptají podnikatele, které omezují svobody a přinášejí další a další regulace, nikdy souhlasit nebudeme. Jde i o to, jaký mediální prostor ODS v době, kdy jeden z významných členů vládní koalice vlastní některá média,“ uvedla poslankyně Černochová.

„Naše témata jsou daná. První je zahraničněpolitické, souvisí s migrační vlnou a neuzavřelo se v roce 2015, a je určitě nejdůležitější. Druhé je téma podpory podnikatelů, živnostníků. Otevírá se větší prostor přidat se na jejich stranu. To, co vidíme, kroky vlády, které směřují proti malým živnostníkům a naopak podporují velké podnikatele, to já považuji za nesprávné. To, co děláme kolem elektronické evidence tržeb, má velký význam. A pak je to téma, jak bude vypadat Evropská unie. Souvisí to i s tím, že Velká Británie chystá referendum o setrvání v EU a možný kolaps toho společenství,“ řekla iDNES.cz Němcová.

„Náš pád byl velmi prudký, padli jsme až na dno a už tehdy jsme říkali, že proces obnovy bude poměrně dlouhý. Samozřejmě to nejsou čísla, která by nás uspokojovala. My jsme zvolili v Poslanecké sněmovně taktiku, že se snažíme vládu kritizovat věcně. Ukazujeme na chyby zákonů, které vláda předkládá a nabízíme naše řešení. To je jediná cesta, jak můžeme uspět. Nesmíme měnit názory podle toho, jak populární nebo nepopulární to je. Pokud budeme dělat věcnou, pravicovou politiku, věřím, že procenta nám porostou,“ je přesvědčen Stanjura.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Premium

Zvrhlého pána usvědčil počítač. Sexuální predátoři však po síti krouží dál

Muž, jenž si na internetu říkal Zvrhlý pán, nebo také Zralý chlapák a jehož při lovu dětí na síti odhalil reportér MF...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz