Už dost Klause, ať žije Klaus, znělo na happeningu před Hradem

  18:25aktualizováno  21:08
Před Pražským hradem se v předvečer prezidentových 68. narozenin sešlo přes dvě stě příznivců a odpůrců Václava Klause. Kritici prezidentovi odhalili pomník, jeho zastánci zase skandovali Ať žije Klaus.

Happening lidí, kteří nesouhlasí s Klausovou politikou a chtějí, aby odstoupil, uspořádala občanská iniciativa Už dost!  Na stejnou dobu a stejné místo svolali svou akci "DOST bylo Havla" i Klausovi příznivci z iniciativy DOST. Spolu s nimi přišlo podpořit prezidenta také několik členů Strany svobodných občanů ve stranických tričkách s logem berana.

Klausovi odpůrci se shromáždili u sochy T. G. Masaryka před Pražským hradem s transparenty "Už dost!", na jiném z transparentů bylo přeškrtnuté prezidentovo jméno.  

Na Pražském hradě se den před závěrečným sumitem EU pod českým předsednictvím sešli příznivci i odpůrci Václava Klause (17. června 2009)

Krátce před sedmnáctou hodinou dorazili i příznivci současného prezidenta s transparenty "Lisabonská smlouva je zlo" a "Podporujeme a propagujeme prezidenta".

Odpůrci nynější hlavy státu v projevech Klause kritizovali za jeho odmítavý postoj k Lisabonské smlouvě, vyčetli mu i názory na ekologické otázky. Jeden z řečníků vyzval prezidenta k rezignaci, další přednesl zdravici Tomáše Halíka. Publicista Martin C. Putna zase v převleku za ruského prezidenta Putina pronesl gratulační řeč.

Na závěr odhalili "pomník", který Klause zpodobňuje jako trpaslíka s tenisovou raketou a narcisem. Sochu chtěli předat Kanceláři prezidenta republiky, hradní stráž je ale odmítla vpustit na nádvoří. 

Semín: Chtěli nás vyprovokovat

Členové proklausovsky naladěné skupiny neřečnili. Projevy prezidentových kritiků však doprovázeli pískotem, svůj hlasitý nesouhlas dávali najevo též řehtačkami a skandováním hesel.

Klausovi příznivci už před začátkem shromáždění uvedli, že chtějí vyjádřit "polotichý odpor proti propagandistickému happeningu havlistické elity útočícímu na prezidenta".

"Pořadatelská služba vyzvala policisty, aby proti nám zasáhli. Jednoho z našich lidí policie odvedla stranou, chtěla mu dát pokutu, i když jen skandoval ´Ať žije prezident Klaus´," řekl iDNES.cz Michal Semín z iniciativy DOST.

Podle něj prý další z příznivců prezidenta zaslechl strážníka městské policie, jak pořadatelské službě druhé strany radil, aby záměrně vyvolala fyzický konflikt. "Na základě toho by nás odvedli. K žádnému konfliktu ale nedošlo," dodal Semín.  

Podle pořadatelů happeningu současný prezident pohrdá občanskou společností, považuje neziskové organizace za nositele extremistických názorů, zlehčuje ekologické problémy a svojí aktivitou v EU zemi izoluje.
"Dvacet let po obnovení právního státu máme prezidenta, který vytrvale relativizuje nezávislost soudní moci a nerespektuje ústavní zvyklosti," tvrdí organizátoři protestu na svých webových stránkách.

Pořadatelé protiakce naopak prezidenta chválí například za jeho odmítavý postoj k Lisabonské smlouvě. "Vzhledem k tomu, že Lisabonská smlouva mění právní i politický status České republiky, je nepřípustné, aby byl prezident republiky vydírán svými oponenty pod pohrůžkou, že pokud smlouvu urychleně neratifikuje, poškodí tím zájmy České republiky," píše se v memorandu Podporujeme svého prezidenta.

Proti Klausovi demonstrovali na Hradě před necelým měsícem též umělci v čele s Davidem Černým. I tehdy na akci dorazila skupina lidí, kteří se prezidenta zastávali. - čtěte Umělci v maskách přišli na Hrad

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Šest miliard navrch a dost. Víc zdravotnictví nedostane, říká Vojtěch

Briefing po jednání krizového štábu proti kolapsu zdravotnictví s ministrem...

Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že z rezerv pojišťoven by do českého zdravotnictví nad rámec úhradové vyhlášky...

Prahou na elektrokoloběžce. Na silnici není bezpečná, říká reportér

Reportér MF DNES projel Prahu na elektrokoloběžce (13. září 2019).

Turisté i našinci, kteří kličkují Prahou mezi chodci na zelenobílých elektrických koloběžkách firmy Lime, pijí krev...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz