V českých útulcích pobývají tisíce bezprizorných psů.  Jejich situaci může zlepšit celoplošné čipování a registrace (ilustrační foto).

V českých útulcích pobývají tisíce bezprizorných psů. Jejich situaci může zlepšit celoplošné čipování a registrace (ilustrační foto). | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Útulky žádají povinné čipování psů a celostátní registr zvířat

  • 177
Bez čipu pod kůží by se stovky psů už nikdy nevrátily k majitelům a v útulcích by se jich tísnilo víc než dnes. Pracovníci útulků se však shodují, že systém může fungovat ještě líp. Navrhují, aby čip povinně dostal každý pes v Česku a navíc byl evidován v celostátním registru zvířat.

"Čipování podporujeme, protože je to nejúčinnější varianta, jak dohledat majitele zatoulaného psa," říká vedoucí útulku v Plzni Martin Kuna. Ve čtvrtém největším útulku v zemi se ale občas stane, že nalezený pes čip má, ale chybí v městském registru psů. Jeho majitele proto nelze najít.

Stává se to tehdy, když se do Plzně zatoulá zvíře z jiného města. "Ideální by proto byla jedna celostátní databáze, do které by se nahlásili všichni psi povinně," míní Kuna.

Jak čipování funguje

Čip psovi vpíchne pod kůži vetšinou veterinář. Když se najde opuštěný pes, přiloží se k čipu čtečka a na ní se zobrazí číslo čipu. Informuje se o tom příslušný městský úřad, kde podle čísla zkontaktují majitele. Už dnes sice funguje Národní registr majitelů zvířat, ale shromažďuje údaje jen z některých měst.

Podobný problém je i s čipováním. Dnes jej nařizují některým chovatelům pouze obecní vyhlášky. Odborníci si myslí, že by bylo vhodné zavést plošné čipování.

"Kdyby k tomu navíc fungoval povinný centrální registr, bylo by jednodušší vystopovat majitele a útulky by nebyly přeplněné," domnívá se psycholožka Dana Bočková, která se problematikou dlouhodobě zabývá.

"Je potřeba to ale udělat tak, aby to skutečně mělo smysl a nebyl z toho zase Kocourkov," dodává.

V nejbližších měsících se otázka povinného registru a čipování dostane do Sněmovny. Poslankyně Kateřina Klasnová (VV) plánuje téma začlenit do novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, na které nyní pracuje.

Záleží na úřednících, útulcích i majitelích

Zákon by měl podle Bočkové pamatovat také na povinnost doložit prodej či darování psa. Dnes se stává, že když policie podle čipu najde majitele a chce po něm pokutu, pejskař řekne, že mu už zvíře nepatří.

Povinné čipování už funguje v mnoha městech a obcích. "S čipováním jsou určitě dobré zkušenosti, ale psů máme pořád stejně," říká vedoucí útulku v Přerově Soňa Hynčicová. Podobnou zkušenost mají i její kolegové z jiných útulků.

Útulek pro týraná a opuštěná zvířata Psů je totiž obecně mezi lidmi stále víc, a tak čipování zatím brání alespoň tomu, aby psů v útulcích nepřibývalo. V Plzni například městští policisté vybavení čtečkami každý rok vracejí majitelům několik desítek psů, kteří se tak vůbec nedostanou do útulku.

Bočková však upozorňuje, že ani celoplošné čipování a registrování problémy útulků automaticky nevyřeší. "Musí fungovat spolupráce mezi útulkem a městským úřadem, majitelé nalezených psů se musí důsledně pokutovat a vést k tomu, že za zvíře zodpovídají po celý jeho život. Dnes tohle všechno často vázne," soudí znalkyně českých útulků.

Bič na nezodpovědné pejskaře

Díky čipování si také úředníci můžou lépe došlápnout na nezodpovědné majitele. "Když pes někoho pokouše nebo způsobí nehodu, dohledá se, komu patří," říká Kuna.

Útulek pro týraná a opuštěná zvířata - Zabiják Argo"Na povinném čipování mají zájem i naši inspektoři, pro které by bylo například snadnější ověřit, jestli byl pes vakcinován proti nemocem," tvrdí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Mluvčí také upozorňuje, že od 3. července 2011 musí svého psa povinně očipovat každý, kdo chce cestovat do států Evropské unie.

Ministerstvo zemědělství v současnosti eviduje přes 100 psích útulků. Zřizovateli těchto zařízení jsou obce. Situaci v přeplněných útulcích by podle odborníků také zlepšily kastrační programy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video