Zvířata utrácíme i my, přiznávají opatrně české zoologické zahrady

  19:01aktualizováno  19:01
Je to záležitost, o které se veřejně moc nemluví. I v českých zoo dochází k utrácení nadbytečných zvířat, jako se to stalo o víkendu v kodaňské zoologické zahradě. Lidé z tuzemských zoo se k tomu však nechtějí moc vyjadřovat, téma je příliš citlivé.

Na porážku žirafy pozvali představitelé kodaňské zoo děti. Dostalo se jim odborného výkladu. | foto: Reuters

Kodaňská zoologická zahrada o víkendu nechala utratit osmnáctiměsíčního žirafího samce Maria. Naprosto zdravé zvíře se totiž chovatelům kvůli své genetické výbavě nehodilo do inventáře. Zahrada se rozhodla na utracení pozvat veřejnost, i proto se strhla lavina kritiky (více zde).

České zoologické zahrady jen velmi opatrně připouští, že k utracení některého, a to i zcela zdravého zvířete, občas přistoupí i ony. "Snažíme se vždy zvířata udat, kde to jen jde a to i v případě, že nás přeprava bude stát více peněz. Občas ale k tomu přikročit musíme, stává se to třeba u jihoamerických prasat pekari. U žiraf nikdy," řekl iDNES.cz ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Utracení žirafy v Kodani

Podobně mluví i mluvčí zoologické zahrady ve Dvoře Králové Jana Myslivečková. "Pokud pro některá zvířata není místo v ostatních zahradách, snažíme se vytvořit menší skupinku ze stejného druhu," konstatuje Myslivečková. "Žirafy neutrácíme," ujišťuje.

Představitelé zahrad dodávají, že utracení nějakého zvířete je až poslední možností. Podle zákonů na to mají právo, neodporuje to ani evropské legislativě.

Přemnožení se týká hlavně kopytníků

Zoologické zahrady přistupují k utrácení zvířat především kvůli přemnožení některých druhů. Nejčastěji se to týká právě kopytníků, tedy kromě žiraf i třeba zeber nebo koní Převalského.

V případě stádových zvířat (kterými jsou i kopytníci) se navíc stává, že alfasamec vytlačuje a ohrožuje ostatní. Držet je odděleně však není vhodné, samci v menších skupinkách spolu také nevycházejí.

Zasloužíš si smrt

Šéfovi kodaňské zoo Bengtu Holstovi, který o usmrcení žirafy rozhodl, začaly chodit stovky mailů. Za jediný den obdržel přes 1 500 e-mailů a SMS. "Přicházejí mi zprávy ve stylu: Jdu tě zastřelit," přiznal vedoucí zoo s tím, že nevyhrožují jen jemu, ale i jeho rodině (více zde).

Bobek navíc dodává, že zahrady zároveň nemohou u zeber nebo koní přerušit reprodukční koloběh. "Zatímco v přirozeném prostředí se počet zvířat omezuje přírodním výběrem, v zoo je šelmy neohrožují vůbec a například nemoci výrazně méně, a tak může u některých druhů vzniknout přebytek jedinců, často samců," říká ředitel pražské zoo.

Zahrady sice mohou na nějakou dobu zvířata oddělit od sebe, ale obnovení chovu pak může být velmi složité. "Po čase zestárnou a v určitém věku už jsou neplodní," upřesňuje Bobek. Častým způsobem omezení počtu mláďat je i zvířecí antikoncepce. Ta se ale nedá použít u všech zvířat.

Proč však není možné vracet přebytečná zvířata zpět do přírody? Pro zvířata, která jsou zvyklá na vyrůstání v zoo, je například těžké se osamostatnit a dříve umírají. "V místě, kde se některá zvířata vyskytovala v minulosti, navíc třeba už není původní prostředí. Případně tam řádí pytláci a nemělo by cenu tam zvířata vozit," říká bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk.

S tím souvisí i ekonomické důvody. Převoz zvířat do jejich původního prostředí je poměrně nákladný. Navíc třeba v případě žiraf je extrémně komplikovaný kvůli jejich velikosti. Přesto se třeba pražská zoo snaží některé v zajetí vychované živočichy do přírody vracet. Nejčastěji putují do svého přirozeného prostředí koně Převalského, jejichž populaci v Mongolsku se daří zvyšovat (více zde).

Utracení žirafy v kodaňské zoologické zahradě:


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz