Smrtící útok na českého turistu změnil pravidla pro pobyt u moře v Egyptě

  15:58aktualizováno  15:58
Žraloka, jenž napadl českého turistu, hledá egyptská policie a místní úřady teď změnily pravidla pro pobyt u moře. Lidé se smějí koupat jen na plážích, a to maximálně ve vzdálenosti čtyř metrů od břehu. Na mola je zákaz vstupu úplně, stejně jako je zakázané potápění či plavání u korálových útesů, kde žralok Čecha napadl.
Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto | foto: AP

V Egyptě začalo velké pátrání. Rybářské lodě, potápěčské či policejní čluny hledají na pobřeží u letoviska Marsá Alam tří až pětimetrového žraloka, který zabil před deseti dny dvaačtyřicetiletého Petra z Bánova na Zlínsku. Pátrají po jednom z nejagresivnějších predátorů – žraloku tygřím.

Tělo zabitého otce dvou malých holčiček přiletělo do České republiky v pátek. „Egypťané to uzavřeli tím, že vydali úmrtní list, který je přeložený do češtiny a v němž píší stroze, že po napadení žralokem došlo k amputaci více částí těla. Nic dalšího nám nesdělili, nikdo s námi nekomunikuje, jako by to pro ně skončilo,“ říká manželka zemřelého muže Andrea, která útok viděla. Stála se sedmiletou dcerou na molu a čekala, až plavčík přinese pro dítě plovací vestu.

Podle informací MF DNES prokousla paryba muži bok, z čehož začal obrovsky krvácet. Při útoku mu žralok amputoval i obě ruce a jednu nohu. Egypťané teď chtějí žraloka demonstrativně ulovit. 

Podle zranění na těle Petra odhadují, že šlo právě o žraloka tygřího. „Průměr kousnutí na těle je více než 40 centimetrů. V těle nebyl nalezen sice žádný zub, rozsah poškození však odpovídá útoku velkého žraloka,“ napsali vyšetřovatelé do spisu.

Podle potápěčů je pár set metrů od mola „ostrůvek žraloků“

Popis tragédie na pobřeží Rudého moře u letoviska Marsá Alam ve vyšetřovacích dokumentech se shoduje s výpovědí manželky. „Petr skočil z mola do vody a jen kousek odplaval. Najednou se otočil, začal zuřivě plavat zpátky. Pořád se otáčel a zoufale se snažil dostat k molu. Zahlédla jsem za ním ve vodě velký stín a manžel zmizel pod vodou. Najednou vyletěl nad hladinu ocas žraloka a vyvalilo se obrovské množství krve...“ popsala manželka Andrea MF DNES.

Žralok tygří je jedním z největších a nejagresivnějších žraloků. Dorůstá délky od 3 do 5 metrů a váží mezi 400 až 600 kilogramy. Na bocích má charakteristické pruhy připomínající tygří zbarvení. Napadá ryby, rejnoky, ptáky a loví i želvy. Jeho tlama je charakteristická právě svou velikostí.Egypťan Hossam Helmy, bývalý policista a muž, který se se žraloky potápí a teď se podílí i na vyšetřování tragédie, tvrdí, že podle kousnutí na těle oběti je evidentní, jaký druh žraloka Petra napadl. „To kousnutí bylo obrovské, přes čtyřicet centimetrů, a odpovídá jedině žraloku tygřímu. Nyní po predátorovi pátráme,“ tvrdí Helmy, který byl první, kdo poslal na místo tragédie pomoc – čluny ze své lodi, se kterou nabízí potápění v Rudém moři.

Podle varování radnice v Marsá Alam se v okolí vyskytuje sedmnáct druhů žraloků. V jedné z neoficiálních a neveřejných zpráv k vyšetřování útoku žraloka, kterou MF DNES měla možnost přečíst, místní potápěči popisují, že jen pár set metrů od mola, u něhož zemřel Petr, je „ostrůvek žraloků“.

„Nikdy tu k útoku nedošlo“

Starosta Marsá Alam Atef Wagdy se snaží obavy turistů mírnit a sám tvrdí, že o žádném takovém místě neví. „Ze sedmnácti zdejších druhů žraloků k pobřeží připlouvají jen dva. A nikdy tu k podobnému útoku nedošlo – ani dříve, než tu byly hotelové komplexy a byla to ještě jen rybářská vesnička,“ řekl Wagdy.

Mění se pravidla pobytu u moře

● Lidé se smějí koupat jen na vyhrazených plážích, a to maximálně do vzdálenosti čtyři metry od břehu.

● Zákaz vstupu platí bez výjimky pro všechna mola.

● Je zakázané rovněž potápění a plavání u korálových útesů.

● Lidé mají na žádost egyptské komory pro potápění hlásit přesná místa, kde v Rudém moři zahlédli žraloka. 

Molo blízko hotelu Calimera Habibaba Beach Resort, které vede od pláže až za korálové útesy, je nyní pro lidi uzavřené. Stejně jako další mola na pobřeží, která jsou oficiálně určena ke koupání, přístupu do vody a u nichž běžně slouží plavčíci.

Povoleno je koupání jen do čtyř metrů od břehu, a to jen na plážích hotelů. Zákaz platí prozatím do konce tohoto týdne, turisty hotely posílají zejména do dvou mělkých zátok, kde jsou kotviště lodí i dráhy pro šnorchlování.

„Skákat z mol, plavat okolo nich a šnorchlovat je přísně zakázané,“ je napsáno na ceduli na pláži, kde se stala tragédie. „Rozhodně by se lidé měli vyhnout plavání a šnorchlování u korálových útesů,“ varuje egyptská Komora pro potápění, která vydala i žádost, aby lidé zaznamenávali a hlásili přesná místa, pokud by v Rudém moři zahlédli jakéhokoliv žraloka.

Němci se bojí

Zatímco Češi podle cestovních kanceláří prozatím dovolené v Egyptě neruší a jen se dotazují na pravidla koupání v těchto destinacích, u Němců zpráva o napadení českého turisty žralokem vyvolala jinou reakci. Většina z nich mění podle německé asociace cestovních kanceláří své dovolené za jiná letoviska.

„Určitě budeme chtít od Egypta vysvětlení, nikdo nás před žádným rizikem ani koupáním na molu, u kterého byl plavčík, nevaroval a teď se všichni tváří, jak nebezpečné je koupat se u korálových útesů,“ dodala manželka Andrea.

Ta teď zůstala sama se dvěma malými dcerami. „Co bude dál, nevíme,“ říká.

Pohřeb dvaačtyřicetiletého Petra bude tento týden, avšak jen jako rozloučení v rodinném kruhu. Klasický pohřeb zdrcená rodina nechce.

Podle statistik International Shark Attack File má žralok tygří na svědomí zhruba pětinu všech útoků na plavce, což je více než kterýkoliv jiný žralok, tedy kromě žraloka bílého.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz