Úsvit ruší smlouvy o propagaci Okamury. Hádá se o tu za 60 milionů

  12:20aktualizováno  15:57
Úsvit vypověděl smlouvy v řádu milionů korun na osobní propagaci Tomia Okamury se společnostmi ATM a 10 minutes. Zároveň ho hnutí vyzvalo, aby ukončil smlouvu se společností Celsianus, díky níž má firma od Úsvitu zajištěno přes 60 milionů. Podle Okamury jde o „komedii“, protože ji chtěl vypovědět dvakrát, ale pučisté v Úsvitu to zhatili.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na členské konferenci hnutí 24. února v Praze | foto: ČTK

Okamura byl již minulý týden, spolu se svým spojencem Radimem Fialou, vyloučen z poslaneckého klubu Úsvitu. Předsedou přitom zůstal, protože jeho kolegové ho kvůli stanovám z čela devítičlenného hnutí nemohou snadno odvolat. Museli by sehnat sedm z devíti hlasů a těmi nedisponují. Následně klub opustil i další z poslanců zvolených za Úsvit, Milan Šarapatka. (více zde)

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch v úterý vyzval Okamuru, aby podnikl kroky k ukončení smlouvy se společností Celsianus, která má do konce volebního období garantováno, že jí Úsvit dá polovinu všech peněz, na které má nárok díky tomu, že se na podzim 2013 stal parlamentní stranou.

„Pokud tak neučiní, konference vyzvala předsedu, aby převzal osobní a hmotnou odpovědnost za případné soudní spory a vzniklé náklady z vypovězení smlouvy se společnosti Celsianus, která je na dobu určitou a jež dle právních analýz byla Tomiem Okamurou uzavřena velmi nevýhodně bez řádné možnosti výpovědi,“ uvedl Černoch.

Smlouva byla uzavřena již v září 2013 a Okamura tvrdí, že mu ji doporučil bývalý šéf Věcí veřejných, exministr dopravy Vít Bárta. Jediným společníkem firmy Celsianus a jednatelem je právník Josef Pisak, podle Okamura muž s úzkou vazbou na Bártu.

Pisak, který je jedním ze členů vedení Úsvitu, okolnosti smlouvy firmy s Úsvitem odmítl komentovat s tím, že je vázán mlčenlivostí. Smlouvu za Úsvit podepsali Okamura a tajemník Jan Zilvar, který dříve pracoval pro Bártu.

Okamura: Smlouvu s Celsianus jsem chtěl vypovědět já

Okamura ale tvrdí, že smlouvu s Celsianem chtěl už dvakrát vypovědět on, když si uvědomil, jak je pro hnutí Úsvit nevýhodná. To zopakoval i v úterý.

„Je to komedie, pan Pisak, člen předsednictva Úsvitu, může jménem firmy Celsianus, smlouvu vypovědět jedním škrtnutím. Já se to dvakrát pokoušel udělat za Úsvit,“ řekl iDNES.cz Okamura.  Zilvar ale podle něj odmítl podpis přidat. Zilvar uvedl, že když nyní Okamura výpověď podepíše, on svůj podpis přidá taky. 

Finanční audit v Úsvitu, o který se postarali lidé v hnutí, kteří se vzbouřili proti Okamurovi, přitom tvrdí, že smlouva je hnutí prakticky nevypověditelná. Jedině když ji poruší druhá strana - firma Celsianus - tím, že přestane Úsvitu poskytovat servis v oblasti legislativních, auditních a poradenských služeb. 

Prověrka loňského hospodaření Úsvitu podle Černocha dopadla „bez výhrad“. A to přesto, že existuje podezření na vyvádění peněz z hnutí. Úsvit se také v úterý dohodl, že podá trestní oznámení pro pomluvu a vydírání na Okamurova blízkého spolupracovníka Jaroslava Nováka, jenž si také říká „Večerníček“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Najdete na iDNES.cz