Hamáček konstatoval, že většina lidí protiepidemická omezení dodržuje. „I díky tomu počet nově nakažených klesá, i když velmi mírně. Jeden z těch cílů, které měla opatření přinést, se podařilo splnit,“ řekl. Trápí ho stále vysoké počty hospitalizovaných, a to i na jednotkách intenzivní péče.
„Představovali jsme si rychlejší pokles. Z mého pohledu se dá říct, že vliv sehrálo i plošné testování. To pokládám za úspěch. Odhalilo asi 15 tisíc těch, kteří by dále chodili po pracovištích a nemoc šířili,“ připomněl. Tyto nové případy podle něj zpomalují pokles počtu nakažených.
Hamáček podporuje prodloužení nouzového stavu, o které chce vládu požádat ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr Blatný bude hledat u opozice podporu pro delší nouzový stav |
„Upozorňuji, že se ukazuje nutnost krizového zákona nejen kvůli omezení volného pohybu osob, ale i z hlediska zajišťování kyslíku pro nemocnice. Vypadá to, že budeme muset nařizovat zásobování medicinálním kyslíkem,“ řekl s tím, že jeho spotřeba je nyní tak vysoká, že dochází k problémům se zásobováním.
Samotného kyslíku je sice v Evropě dostatek, problémem jsou však dodávky láhví, z nichž se podává i pacientům. Na běžně používané bomby se nyní čeká až několik týdnů. Největší český dodavatel zaznamenal letos v lednu meziroční pětinásobný nárůst poptávky.
Rozvolňovat možná po Velikonocích
Ministr vnitra by byl rád, kdybychom dalších 30 dní prodloužení nouzového stavu nepotřebovali a po Velikonocích striktní omezení na pohyb padla. Zdůraznil, že rozhodne situace v následujících dvou týdnech.
Hamáček také požádal hlavní hygieničku, aby zpracovala další modely pro vývoj epidemie. „Chceme slyšet, jak budeme postupovat v situaci, že to půjde podle aktuálního modelu, kdy křivka bude postupně klesat,“ informoval.
Nelze však podle něj zatím měnit systém okresních uzávěr. Ministerstvo zdravotnictví by zároveň mělo připravit konkrétní odůvodnění, jak omezení pohybu brání šíření koronaviru a proč má jeho prodloužení smysl. Připustil však úpravu těchto opatření za účelem sportu a rekreace.
„Situace se zlepšuje pomalu. Je potřeba v opatřeních vytrvat. Rozumím, že je to zátěž,“ apeloval s tím, že současně s opatřeními probíhá očkování a jeho tempo zrychluje. „Pokud bude dostatek vakcín, je naděje, že v horizontu dvou měsíců proočkovanost stoupne a zlepší se,“ dodal.
„Musíme vydržet, nemůžeme si dovolit jakýkoli krok, který by to úsilí a obrovské nasazení zdravotníků zpochybnil či zničil. Prosíme o trpělivost, děláme vše, co je v našich silách,“ ujistil.
Stížnosti senátorů nerozumím
Senátorům vadí způsob schválení pandemického zákona. Osloví Ústavní soud |
Pokud jde o chystanou ústavní stížnost senátorů proti způsobu schválení pandemického zákona, ministr vnitra ji nechápe. „Nerozumím postoji senátorů. Buď je to něco, co oni opomněli říct šéfům politickým stran, nebo snaha o komplikaci procesu,“ řekl.
Zdůraznil, že probíhala debata s vládou a opozicí a zákon byl připraven po jednání na úrovni všech politických stran. „Ty vyslovily souhlas s kompromisním návrhem,“ dodal s tím, že celá řada změn byla na podnět opozice, která vyjadřovala spokojenost.
„Senátoři se nemůžou tvářit, že to viděli poprvé, až když jim to přišlo do Senátu,“ uzavřel.