Ústecký kraj vyplatil miliony na konferenci, kterou pořádal někdo jiný

  6:39aktualizováno  6:39
Ústecký kraj přispěl téměř třemi miliony korun na konferenci o potížích regionu. Konference se konala ve středu, ve skutečnosti ji ale pořádal někdo jiný, než kdo dotaci dostal, a vyšla jen na několik set tisíc. Obdarovaná firma tuto konferenci označuje za svoji, přestože ji skuteční organizátoři neznají.

Konference se konala v ústeckém hotelu Clarion. | foto: Karel PešekMF DNES

Příspěvek ve výši 2 970 000 korun odsouhlasilo v dubnu krajské zastupitelstvo firmě Marketing Research Point z Ostravy při dělení peněz z takzvaného fondu hejtmanky, do kterého přispívají velké firmy z kraje.

Je to naše akce, říká Hartmannová

Ve středu 7. prosince proběhla v hotelu Clarion konference v rámci projektu Forum Hospodářských novin. Byla to ta konference, kterou jste pořádali vy? Nespletl jsem se?
Ne, to je ono.

Organizátoři ale tvrdili, že to pořádala úplně jiná agentura.
Já jsem jim dala zastoupení.

Je to firma Bison&Rose?
Ano, to je ona.

Ta ale tvrdí, že konferenci pořádala sama.
Ne, já jsem jim dala zastoupení.

Oni říkají, že jméno vaší firmy vůbec neznají...
Kdo to říká?

Znáte paní Alexandru Mindošovou? To je projektová manažerka, která organizaci konference vedla.
Ano.

Ona tvrdí, že vás vůbec nezná...
No, osobně ne, ale oni mají naše zastoupení. A co vlastně chcete?

Vy jste dostali 2,9 milionu korun na zajištění této akce. Ale pořadatelé akce tvrdí, že celý její rozpočet byl jen několik set tisíc...
S nimi jste si mohl povyprávět. Oni všechno vědí. Nezlobte se, ale já nemám čas.

Jednatelka firmy Emília Hartmannová v žádosti uvedla, že chce do konce roku 2011 v Ústí nad Labem uspořádat konferenci s názvem Kritické oblasti rozvoje Ústeckého kraje. Celkové náklady vyčíslila na 4 320 000 korun. Zastupitelstvo jí přikleplo 69 procent.

O konferenci se začala zajímat MF DNES, protože akce tohoto typu zpravidla bývají levnější. Firma Marketing Research Point byla navíc zapsána v obchodním rejstříku 16. března 2011 a žádost o dotaci podala pouhé dva dny poté, 18. března.

Firma nakonec poslala do redakce sms: "Konference proběhne 7. prosince od 9 hodin v hotelu Clarion v Ústí".

Konference se v Clarionu v tu dobu skutečně konala. Už na první pohled však vzbuzovala pochyby. Nejen že se jmenovala jinak (Jaká je perspektiva Ústeckého kraje?), ale vzhledem ke schválené dotaci vypadala skromně.

Půl milionu na honoráře? Nesmysl

Začaly se ukazovat i další nesrovnalosti. Podle rozpočtu přiloženého k žádosti Hartmannové měli přednášející dostat na honorářích dohromady 550 tisíc korun.

"Já jsem nic nedostal," řekl senátor Jiří Čunek, který na konferenci vystoupil s příspěvkem na téma sociálně vyloučených lokalit. Stejně reagoval i náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba. Poznamenal, že je v Ústí za svůj resort, a tudíž placený státem.

Ze stejného důvodu nebyli honorovaní ani další státní nebo krajští úředníci. Bezplatně vystoupila i ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

Brzy se ukázalo, že akce se koná v rámci Fóra Hospodářských novin a pořádá ji firma Bison&Rose.

"Čtyři miliony? Kde bychom na to vzali. Skutečné náklady konference se pohybovaly o řád níž," reagoval šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šabata, když mu redaktor MF DNES ukázal tabulku s rozpočtem, na který kraj přispěl.

Zaplacenou konferenci připomínal jen podstrčený poutač

Původní projekt připomínalo jediné - reklamní panel s logem kraje a poutač s názvem "Kritické oblasti rozvoje Ústeckého kraje", jak konferenci na počátku prezentovala obdarovaná ostravská firma.

"Taky mě překvapilo, proč to sem umístili," komentovala poutač hlavní organizátorka konference Alexandra Mindošová z agentury Bison&Rose.

Zájemce by se také zbytečně pídil po webové prezentaci konference, na kterou rozpočet Hartmannové počítal s částkou 350 tisíc korun, a po publikaci, jež měla z konference vzejít za 1,5 milionu korun.

"My žádnou publikaci vydávat nebudeme. Akci popíšeme jen v novinách," řekl Šabata.

Jednali v našem zastoupení, tvrdí obdarovaná firma

Mohlo by se zdát, že vše byl jen omyl a záměna dvou rozdílných akcí. Jenže Hartmannová se ke konferenci Hospodářských novin výslovně hlásí a tvrdí, že je vše v nejlepším pořádku.

"Konference 7. prosince v hotelu Clarion proběhla. Já jsem tam nebyla, ale jednala tam jiná firma v zastoupení," řekla. Na otázku, jestli zastoupením pověřila firmu Bison&Rose, odpověděla, že ano.

Manažerka Mindošová z agentury Bison&Rose to odmítá. Říká, že Hartmannovou ani její Marketing Research Point nezná. "A pokud došlo k nějakému zneužití naší akce a dobrého jména, jsme připraveni celou záležitost velice razantně řešit," doplnila.

Čerpání třímilionové dotace prověří také Ústecký kraj. "Beru to od vás jako podnět. Po každém příjemci dotace chceme po určité lhůtě od konání akce, obvykle do měsíce, aby předložil účetnictví. Pokud budou ve vyúčtování nesrovnalosti, budeme chtít dotaci vrátit," řekla mluvčí úřadu Magdalena Hanáčková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz