Neděle 12. července 2020, svátek má Bořek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 12. července 2020 Bořek

Obyvatele Ústecka znepokojily trhliny ve svahu. Země se znovu hýbe

  7:45aktualizováno  7:45
Na svahu, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku, se objevily trhliny. Jsou podobné těm, které předcházely masivnímu sesuvu půdy, vyskytly se však na jiném místě. Dálnici neohrožují. Jenže pro místní obyvatele i úřady znamená nestabilita půdy noční můru.

Dálnice D8 | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Některé jsou přes dvacet metrů dlouhé a hluboké metr a půl. „Je to projev přetrvávající nestability území,“ říká geotechnik Jiří Šmíd. Na svinovací metr připevňuje dvě olověné tyčky, aby mohl metr vnořit do trhliny. „Metr čtyřicet,“ říká. „Když jsem tu byl v říjnu, byly trhliny v některých místech užší. I pouhým okem je vidět, že se zvětšují,“ dodává.

Odborníci z České geologické služby (ČGS) upozorňují, že jde o vážné trhliny a chystají se svah monitorovat.

„Není to vůbec zanedbatelná věc, je to poměrně hluboké a závažné a budeme to měřit,“ sdělil včera Petr Kycl z České geologické služby.

Už několik let ČGS upozorňuje, že celá lokalita je nestabilní. „Dva roky před velkým sesuvem došlo ke dvěma menším na obou stranách dálnice,“ říká Kycl. „Je to vlastnost slínovce, že když je ve svahu s nějakým spádem a po deštích se nasákne vodou, klouže,“ dodává.

ŘSD o trhlinách ví. „Budeme je monitorovat. V nejbližších dnech sem umístíme inklinometr,“ říká mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Inklinometr je čidlo, které hlídá pohyby půdy.

Fotogalerie

Podobné trhliny se ukázaly po prudkých deštích v červnu 2013 – den před masivním sesuvem. Dodnes není zcela jasné, proč se tehdy zemina svezla na dálnici. ŘSD míní, že za to může činnost kamenolomu nad svahem, majitel lomu namítá, že na vině je dálnice, kterou nechalo ŘSD příliš zaříznout do svahu. Kdo má pravdu, rozhoduje soud.

„Celá lokalita je hydrogeologicky problematickým územím, na kterém potenciálně může docházet k sesuvům. Nicméně ty nové trhliny jsou od dálnice daleko a neohrožují ji,“ zdůrazňuje Rýdl.

Místo, kde se svah utrhl v roce 2013, ŘSD již zajistilo, zpevnilo podloží pod dálničním mostem obrovským množstvím betonu, odvádí vodu z této části svahu a hlídá ho mnoha čidly. „Dálnice je absolutně bezpečná,“ ujišťuje opakovaně mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Omluva čtenářům

Omlouváme se za noční verzi článku, která vznikla kvůli technickým problémům a nedařilo se ji hned v noci opravit. Děkujeme za pochopení

Redakce iDNES.cz

„Jenže sanací došlo k dramatické změně vodního režimu,“ říká stavební inženýrka a soudní znalkyně Miloslava Pošvářová. Někteří lidé žijící v okolí dálnice přišli o vodu, jiní jí naopak mají plné sklepy.

Například Hauserovým z Prackovic vyschla studna, na které byli závislí. „Bylo to v lednu 2017,“ vzpomíná Natalija Hauserová, „přijeli jsme domů, poslali děti, aby se šly umýt. Ale ty se vrátily s tím, že voda neteče,“ líčí. Starostka Andrea Svobodová Křešová okamžitě zajistila náhradní zásobování a za pouhé tři dny byli Hauserovi připojeni na obecní vodovod.

Zajímavé je, kdo investici platil. „Zadalo to a platilo ŘSD,“ říká Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, které Hauserovy připojily na vodovod.

Studna zde stojí zhruba od roku 1950 a rodina až do ledna 2017 nepotřebovala žádný jiný zdroj vody. „Před stavbou dálnice jsme nikdy neměli o vodu ze studny nouzi, zalévali jsme zahradu, napouštěli bazén,“ říká Natalija Hauserová.

Odškodnění? Bez nároku

ŘSD připustilo, že svah nad Prackovicemi odvodňuje, aby ho zabezpečilo. „Stabilizačním opatřením bude snížena hladina podzemních vod v tomto území,“ stojí v oznámení, které má MF DNES k dispozici.Hauserovi žádali ŘSD o odškodnění nejen za to, že přišli o pramen vody, ale také za škody na čerpadle, bojleru a dalších zařízeních, k nimž došlo kvůli přerušení dodávky vody. „Přestože máme studnu, musíme teď za vodu každý měsíc platit,“ říká Hauserová.

Nad dálnicí D8 teče voda jinak než dřív, místním praskají domy

Přesto žádost Hauserových ŘSD odmítlo. „Z měření nevyplývá vliv realizace sanačních opatření na oblast pod dálnicí a nevyplývá z nich ani příčinná souvislost s poklesem vody ve vaší studni. Vaše nároky považujeme za natolik sporné, že je neumíme specifikovat, posoudit nebo vyčíslit, natož zaplatit z veřejných prostředků,“ rozhodlo a rodinu odkázalo na soud. Studna je bez vody dosud.

Půl roku předtím se bez ní ocitla celá obec. A starostka Prackovic Svobodová nepochybuje, že za to opět může stavba dálnice. „Stabilizační opatření na dálnici D8 přehradila podzemní vodní toky a odvedla pryč naše prameny, ze kterých se napájel náš obecní vodovod,“ tvrdí.

Na nový úsek auta vjela poprvé v roce 2016:

17. prosince 2016

Bylo to v létě 2016 a Prackovice rychle sháněly nový pramen, na který by se obec napojila. I s tím pomohlo ŘSD a podle starostky celou zakázku platilo.

Jinými slovy ŘSD platilo obnovu něčeho, co odmítá, že by zavinilo.

Je otázka, kam se voda z Prackovic ztratila. „Letos je mimořádně suchý rok, ale uvidíme, až zaprší. Trochu se bojíme, kde se to vyvalí,“ dodala starostka.

Místo studny je voda ve sklepě

Voda se už vyvalila a paradoxně u Hauserových sousedů. Zatímco oni se ocitli na suchu, sousedé, kteří využívají vedlejší domek jako víkendovou chalupu mají vody plný sklep. Podobně jsou na tom obyvatelé nedalekých Dobkoviček, které leží na druhé straně dálnice. Prameny, které donedávna tekly hluboko, se zvedají, dostávají se k povrchu a zaplavují sklepy domů.

„Tady mi to voda rozervala,“ ukazuje Zdeněk Novák na zděnou garáž, kterou již spravil a rohy zpevnil železem. Na zdech domu se objevily praskliny, ve sklepě voda, zdi zvlhly. Na starších fotografiích je vidět, jak metr hluboký výkop vedle Novákova domu byl do poloviny plný vody. Dnes má Novák drenáž po celé zahradě.

Obec Velemín, pod kterou Dobkovičky spadají, nechala vykopat strouhu, aby vyvedla vodu z jeho pozemku. „Za 24 hodin tudy proteklo 28 kubíků,“ říká Novák.

Kde se voda vzala? Starosta Petr Křivánek je přesvědčen, že za to může souhra hned několika vlivů. „Myslím, že za to může stavba dálnice, sanace okolí a ukládání zeminy ze sesunutého svahu nad Dobkovičky, blízký kamenolom a do toho i vykácení sadu vedle Novákova pozemku, kvůli čemuž se poničila drenáž, která dosud odváděla vodu pryč,“ vyjmenovává starosta.

Novák není jediný, stejné problémy mají i další obyvatelé Dobkoviček. Ve zprávě, kterou ŘSD psalo Hauserovým, stojí, že „podle odhadů dojde k ustálení hydrogeologických poměrů v následujícím pětiletém období“.

Problémy s hýbajícím svahem byly už při dostavbě komunikace. 11.10.2016

Autoři:

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už říjnu

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Opilá řidička zavinila havárii, policistu se nepovedlo resuscitovat

Při nehodě dvou osobních vozidel v pražské ulici 5. května v neděli večer zemřel dvaatřicetiletý policista. Další dva...

V Brně smetla řidička cyklistu, škoda na kole je 300 tisíc

Nepozorná řidička srazila v Brně cyklistu, který se vážně zranil a byl odvezen do nemocnice. Muž jel bez helmy. Škoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Česko má koupit za miliardy počítače nemajetným žákům, plán však neexistuje

Rekordní pěti set miliardový schodek státního rozpočtu poslanci schválili až po řadě pozměňovacích návrhů a podmínek....

Brněnští vědci vyvinuli unikátní náplast. Bude se prodávat nejprve v Česku

V Česku se bude prodávat speciální bionáplast Amnioderm na hojení chronických ran. Vyvinuli ji brněnští vědci z...

Lázně poukazy prý nepřijímají kvůli administrativě, ministryně to odmítá

Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře, někdy ani od...

Sedmdesát tratí nemá zabezpečení ani výpravčí. Dopravu jistí jen vysílačky

Na 1 715 kilometrech českých železnic nejsou žádní výpravčí, žádná zabezpečovací zařízení, žádná návěstidla, která by...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...