Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Ústav práva: Veřejný zájem převažuje, Hrad musí víc mluvit o Zemanově zdraví

  14:37
Zásah do soukromí prezidenta je vyvážen veřejným zájmem a občané by měli vědět, jak na tom Miloš Zeman je a zda je schopen vykonávat úřad, shodují se odborníci z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Informace by občanům mohli přinést zaměstnanci Hradu nebo rodina a média by neměla váhat se zveřejněním.

Ošetřující lékař prezidenta Miloše Zemana, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral informuje o hospitalizaci hlavy státu. (10. října 2021) | foto: Václav Janouš, MF DNES

Zeman byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v neděli. Podle vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala byly důvodem komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. 

Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože neměl pacientův souhlas. Veřejnost se později dozvěděla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Bližší informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Léčba prezidenta zabere čas, spekulace jsou neetické, řekla Zemanová

Zůstává tak otázkou, zda ošetřující lékař mohl říct veřejnosti něco víc. Podle Tomáše Doležal z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR je lékařské tajemství bezvýhradné. „K tomu, aby bylo možné prolomit lékařské tajemství, by bylo potřeba výjimku v zákoně,“ uvedl. 

Podle něj se ovšem v jiné situaci nachází například jeho rodina či zaměstnanci prezidentské kanceláře. „Ochrana informací v takovém případě už podléhá nějakému vážení zájmů, nedá se hovořit o lékařském tajemství a jeho striktnosti,“ uvedl Doležal. 

Stejně jako každý jiný pacient v České republice, tak i prezident si mohl vybrat, kdo má právo na informace o jeho zdravotním stavu. „Z vyjádření plyne, že za ním na návštěvy chodí jeho nejbližší rodina i spolupracovníci. Z toho se dá dovozovat, že se k nim informace dostávají,“ dodal Doležal s tím, že právě ti, co jsou nyní v blízkém kontaktu s prezidentem, tak mohou veřejnost informovat o jeho stavu.

Kdo je muž, který léčí prezidenta a ví vše. Zavoral má bohaté zkušenosti

„Pokud informace k někomu z kanceláře prezidenta doputují, což je z tisku zjevné, že kancelář má ty informace, tak tam už je jejich povinnost informovat o zdravotním stavu,“ uvedl Doležal.

Proč? Protože jde o prezidenta České republiky. „Kdyby se jednalo o běžného občana, tak tam ta povinnost není, ani být nemůže, ale v tomhle případě je to vlastně vyvažováno zájmem na fungování státu, vývoji státu. Veřejný zájem je tam naprosto enormní,“ uvedl. Zásah do soukromí je vyvážen zájmem veřejným. 

Se slovy Doležala souhlasí i filosof specializující se na etiku a právo z Ústavu státu a práva David Černý. Dle jeho slov je možné, že veřejný zájem převáží právo prezidenta na soukromí. „Dokážu si představit situaci, kdy se kolem pana prezidenta začnou dít zvláštní věci, například se budou objevovat podepsané dokumenty, u kterých nebude jasné, zda byl prezident skutečně kompetentní je vědomě podepsat,“ uvádí Černý. Potom by bylo podle něj vhodné lékařské tajemství prolomit.

Pohrdání veřejností

Podle Doležala existuje rozdím mezi informacemi o diagnóze konkrétního člověka a mezi informace, které popisují schopnost toho člověka vykonávat úřad. A podle něj právě proto, že se jedná o osobu prezidenta, je nezbytné zveřejnit informace, které se týkají schopnosti člověka vykonávat dále svůj úřad.

U Zemana bych očekával dietnější stravu než buchty a klobásu, řekl šéf lékařů

„Pokud jsou informace k dispozici zejména pro tu kancelář, mělo by být povinností pravdivě informovat veřejnost, aby mohla očekávat co se bude v rámci politické debaty a vývoje dít,“ upozornil. 

Hrad o tom, jak je na tom prezident republiky mlčí. V úterý nicméně mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že Zeman v úterý poobědval meruňkové buchty a na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle Doležala je takové informování naprosto nedostatečné. 

„Informace, které vycházejí z kanceláře prezidenta republiky, jsou výsměchem. Jsou naprosto nedostatečné a je to v podstatě pohrdání veřejností,“ komentoval. 

Odborník na etiku Černý informování Hradem označil za nevěrohodné. „Máme spoustu důvodu si myslet, že informace jsou zkreslené, nebo dokonce vylhané,“ dodal Černý. 

S prezidentskou funkcí se podle Černého pojí určité povinnosti. Jednou z nich je dokazovat občanům, že je hlava státu schopna úřad vykonávat. Tuto povinnost prezident podle Černého neplní.

Spekulace okolo zdraví prezidenta

Nedostatek informací vyvolává spekulace o Zemanově schopnosti zastávat prezidentský úřad. Deník N ve středu uvedl, že prezidentův stav je vážnější, než jeho okolí přiznává. S odvoláním na tři zdroje z jeho okolí, státní správy a lékařského prostředí napsal, že současná povaha prezidentova onemocnění představuje pro výkon funkce zásadní omezení. Zeman podle serveru trpí jaterní encefalopatií, kterou způsobuje akutní nebo chronické selhání jater, je dezorientovaný, říká nesouvisející věci nebo zapomíná.

K hodnocení stavu prezidenta se přidávají i další odborníci, mezi nimi například i bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Ta například na začátku října uvedla, že lze předpokládat, že Zeman byl v druhé polovině září hospitalizovaný kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy.

Doležal uvedl, že lékaři, kteří nejsou ošetřujícími lékaři prezidenta a nemají k dispozici patřičnou dokumentaci, by se neměli dopouštět jakýchkoliv spekulací. 

Podle Černého by komentáře stavu prezidenta byly v pořádku, pokud by šlo o vyjádření soukromého názoru. Odborné hodnocení na základě fotografií nicméně považuje za nekorektní. „Bylo by lepší, kdyby se lidé takových soudů úplně zdrželi, a nebo je vynášeli jako soukromé osoby, na což má právo každý občan ČR,“ sdělil.

Sdílet, či nesdílet fotografie?

V neděli se v médiích objevily snímky z převozu Zemana z Lán do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Prezident na nich byl v bezvládném stavu, ošetřovatelé mu museli podpírat hlavu. V sanitce údajně usnul.

V souvislosti se snímky se rozproudila veřejná debata, zda je morálně přijatelné takové fotografie zveřejňovat. Podle názoru etika Černého uveřejnění fotografií v pořádku je, a to kvůli tomu, že okolí prezidenta podává veřejnosti zkreslené informace.

„Ve chvíli, kdy nejsme schopni se k faktům o zdravotním stavu prezidenta Zemana dobrat, fotky přináší extrémně důležitou a relevantní informaci. Domnívám se, že je naprosto korektní fotografie pořídit a zveřejnit,“ vysvětlil odborník.

Prezidenta Miloše Zemana převezli do Ústřední vojenské nemocnice. (10. října...

Prezidenta Miloše Zemana převezli do Ústřední vojenské nemocnice. (10. října 2021)

Média by podle Černého měla zveřejnit všechny informace, které mají, jelikož jde o veřejný zájem. „Bylo by eticky plně přijatelné informace o stavu prezidenta zveřejnit, jako veřejnost na to máme právo a nedostali jsme jiný způsob, jak se těchto informací domoci. Média váhat nemusí, být jimi bych nečekal a zveřejnil, co mají, případně i přes prezidentův nesouhlas,“ míní.

Černý zdůraznil, že se nemusí jednat o přesnou diagnózu. „Stačí nám vědět, zda jsou prezidentovi kognitivní funkce v takovém stavu, aby byl schopen svou funkci vykonávat,“ podotkl.

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Nejtěsnější volby vyhráli Fiala a STAN. Piráti propadli, ČSSD a KSČM ze hry

Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny je koalice SPOLU (ODS +TOP 09 + KDU-ČSL). Vyhrála o pouhých šest desetin procenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky voleb spustily novou vlnu politických vtipů. O všech

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, internet se od té doby plní tematickými vtipy. Český humor začal...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

VIDEO: Starý čelákovický most vyrazil na pontonech na poslední cestu

Začala závěrečná fáze stavby železničního mostu přes Labe v Čelákovicích. Původní oblouky starého mostu se pomalu na...

Kulhánek se omluvy od Skotů za urážku českých dětí zatím nedočkal

Česko zatím neobdrželo reakci na žádost ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který chce omluvu od Skotské fotbalové...

Přišla ptačí chřipka přenosná na člověka. Česko přišlo o dvě třetiny kachen

Premium Česko ztratilo status země bez ptačí chřipky. Letos se nemoc objevila v 38 ohniscích, včetně typu přenosného na...

Epidemie se nevyvíjí dobře, připustil Vojtěch a nařídil zpřísnit kontroly

Resort zdravotnictví aktuálně nechce zavádět nová opatření, neplánuje ani plošné testování. „Zásadní je nyní kontrola...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK 28. – 35.000 + 30.000 nástupní bonus

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...