Senátoři projednají neveřejně ústavní žalobu na prezidenta Zemana

  16:33aktualizováno  17:07
Senát ve středu odpoledne projedná návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. „Jsem mírný optimista,“ hodnotí šéf senátního klubu ODS Miloš Vystrčil šance žaloby na Zemana v horní komoře parlamentu. To, že je mírný optimista, znamená, že podle něj může získat návrh podporu tří pětin přítomných senátorů.

Prezident Miloš Zeman v Senátu (18. prosince 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Špatná zpráva pro veřejnost je, že ústavní žalobu, kterou inicioval předseda Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 Václav Láska ze bude horní komora parlamentu do 17 hodin projednávat neveřejně.

Půl hodiny před tím bude tedy schůze horní komory parlamentu přerušena a všichni, kdo nejsou senátoři, nebudou moci jednání sledovat. Ani novináři.

„Jednání Senátu o návrhu ústavní žaloby a o návrhu na její odvolání je neveřejné. Při jednání o návrhu ústavní žaloby a o návrhu na její odvolání lze podávat pouze návrhy na schválení nebo zamítnutí,“ píše se v zákonu o jednacím řádu Senátu. Až o návrzích na schválení či zamítnutí se hlasuje veřejně podle jmen.

Pro podání žaloby je nutný i souhlas nejméně 120 poslanců, pokud v Senátu ústavní žaloba získá podporu. A ve Sněmovně mají pohodlnou většinu strany, které vůči Zemanovi vystupují spíše přátelsky - ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Nesmířili se s vítězstvím Miloše Zemana, říká prezidentův mluvčí

I tak iniciativa senátorů pobouřila Hrad. „Fakta jsou jasná, takzvaná ústavní žaloba je mimořádný právní paskvil, což autoři velmi dobře vědí. Jde o čistě politický krok neúspěšných politiků, kteří se dodnes nesmířili s dvojnásobným vítězstvím Miloše Zemana v přímých prezidentských volbách,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Návrh žaloby je postaven na tom, že Zeman svými více či méně závažnými skutky ústavu porušuje. Konkrétně je v návrhu prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky.

Pod návrh Lásky na ústavní žalobu se podepsalo zatím 37 senátorů. Jedním z nich je sociální demokrat, bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „V našem klubu by asi větší šanci získat podporu měla jednorázová žaloba,“ řekl. Tedy to, že by senátoři upozornili na to, že Zeman porušuje Ústavu tím, že stále nevyhověl návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a nejmenoval ministrem kultury místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.

Zemana se k tomu bude snažit přesvědčit ve středu odpoledne, ve stejnou chvíli, kdy senátoři budou projednávat návrh ústavní žaloby, premiér Andrej Babiš. Jeho návrhu na změnu ve vládě je prezident podle Ústavy ČR povinen vyhovět. Babiš ale odmít podat kompetenčí žalobu. 

K ústavní žalobě na hlavu státu Senát přistoupil jednou, a to kvůli rozsáhlé amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus před odchodem z funkce v roce 2013. Ústavní soud o ní nerozhodl s odůvodněním, že Klausův prezidentský mandát krátce po podání žaloby uplynul. Pokud by soud žalobě vyhověl, trestem by pro žalovaného mohla být ztráta prezidentského úřadu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš nepřesvědčil Hamáčka, aby přinesl jiné jméno místo Šmardy

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili do Lán na setkání s...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřesvědčil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, aby mu přinesl jiné jméno kandidáta na post...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce se sníží na 500 korun

Ilustrační snímek

Ochranný limit doplatků na léky na recept pro invalidní důchodce 3. stupně bude od příštího roku stejný jako pro...

Zemřel poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Vojmíru Srdečnému bylo 99 let

Vojmír Srdečný (vpravo), jeden ze studentů, které v listopadu 1939 pozatýkali...

Ve věku devětadevadesáti let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu. V...

Najdete na iDNES.cz