Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opozice si u Ústavního soudu stěžuje na sněmovní schůzi o EET

  6:32
Opoziční strany ODS a TOP 09 podaly v úterý k Ústavnímu soudu stížnost proti sněmovní schůzi, na níž vláda prosadila zákon o elektronické evidenci tržeb. Pravicové opoziční strany jsou přesvědčené, že vládní koalice plně nerespektovala jednací řád, když předčasně ukončila rozpravu. Text stížnosti má k dispozici deník MF DNES.

Ministr financí Andrej Babiš s obřími účtenkami během jednání o elektronické evidenci tržeb na půdě Poslanecké sněmovny. (10. července 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už teď je zřejmé, že by také mohlo jít o jedno z nejsledovanějších řízení v historii. Opozice totiž podobně jako před pěti lety, kdy u soudu svědčil tehdejší předseda vlády Petr Nečas, požaduje výslech vrcholných politiků – Babiše, ale třeba i šéfa Sněmovny Jana Hamáčka nebo předsedů všech poslaneckých klubů trojice koaličních stran.

Pod stížností je podepsaná advokátka Markéta Vaňková, brněnská komunální politička ODS a také advokátka poslance této strany Pavla Blažka. Právě on vystupuje jako stěžovatel v osmistránkovém dokumentu stížnosti, jejíž znění má redakce MF DNES k dispozici.

„Ano, stížnost jsem podal, domnívám se, že má velkou šanci na úspěch. Podrobnosti zveřejníme příští týden, byť dokument, který mi ukazujete, je autentický,“ řekl Blažek.

Tři vady na schůzi

Bývalý ministr spravedlnosti si stěžuje na tři sněmovní usnesení. Předně na to, že koalice na mimořádné schůzi letošního 10. února předčasně ukončila rozpravu o zákoně, přestože byla do diskuse přihlášena ještě skupina poslanců (více čtěte zde). Rozporuje schválení evidence tržeb. A napadá postup předsedajícího tehdejší schůze Hamáčka. „Jednal tak, že zabránil stěžovateli vystoupit ve třetím čtení (...) a předložit návrh usnesení k hlasování,“ stojí v dokumentu.

Senátoři schválili elektronickou evidenci tržeb. Opozice se chce soudit

Předseda Sněmovny Jan Hamáček stížnost nekomentoval, protože text dosud nečetl, ale své řízení schůze hájí. „Všechno, co zaznít mohlo, zaznělo. Třetí čtení slouží pouze k tomu, aby byly předneseny legislativně-technické návrhy a případně aby bylo navrženo opakování druhého čtení. Oba tyto návrhy ve třetím čtení padly a Sněmovna o nich hlasovala,“ řekl.

Elektronickou evidenci tržeb poslanci projednávali od loňského června do letošního února a v prosinci, když přišel zákon do třetího čtení, spustila opozice obstrukce. Koalice se je nejdřív pokusila zkrátit omezením, že každý poslanec může vystoupit nanejvýš dvakrát po dobu deseti minut. Pak však ještě přiostřila a dohodla se, že určí přesný den a hodinu, kdy se bude hlasovat (ve středu 10. února v 11 hodin), ať bude chtít v diskusi vystupovat kdokoli.

Že mohl být porušen jednací řád Sněmovny, připustila v České televizi i místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová, již chce opozice k Ústavnímu soudu také předvolat. Podle Blažkovy stížnosti totiž mělo jít o „organizované spolčení za účelem porušení práv“ opozice. „Vládní většina se fakticky vrací k praktikám před listopadem 1989,“ píše se ve stížnosti.

Mají šanci, tvrdí expert

Odborník na ústavní právo Vladimír Balaš připouští, že by opozice mohla být se stížností úspěšná. „A to s ohledem na skutečnost, že došlo k porušení zákona o jednacím řádu a mohla tím být skutečně zkrácena práva poslanců garantovaná v Listině a navíc i v ústavě, což bych považoval za nejsilnější argument,“ uvedl poté, co ho MF DNES s obsahem stížnosti seznámila.

Ústavní soud nemůže elektronickou evidenci tržeb, která má být spuštěna letos v prosinci, zrušit. Pokud by však Blažkovu stížnost uznal, ve výsledku by to zrušením – alespoň podle Balaše – skončilo.

„Bylo-li by zrušeno usnesení o ukončení projednávání zákona, nebylo by totiž možno zákon považovat za projednaný, a tím ani za schválený a celá procedura by se musela vrátit,“ vysvětluje expert Vladimír Balaš.

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Miláček a aktivista, hlasujte proti. Kovářová grilovala adepta na ústavního soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...