Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Nové volby v Praze nebudou. Ústavní soud zamítl stížnost menších stran

  8:37aktualizováno  15:48
Loňské volby v Praze platí. Ústavní soud zamítl stížnost na ně. Tu podali zelení, SNK Evropští demokraté a Věci veřejné. I když ve volbách dostaly přes pět procent hlasů, žádné křeslo v Praze nemají. Podle soudu nelze z rozdělení města na více obvodů vyvozovat, že měly být menší strany úmyslně poškozeny.

Zákon rozdělení města na více volebních obvodů umožňuje, podstatou ústavní stížnosti bylo, že jednotlivé obvody nebyly stejně velké podle počtu voličů. Přesto se v každém ze sedmi pražských volebních obvodů volilo devět zastupitelů. Tím byl podle menších stran porušen princip rovnosti volebního práva.

Většina soudců Ústavního soudu se s názorem Strany zelených, Věcí veřejných a SNK ED neztotožnila. "Nepřinesli důkaz o úmyslné manipulaci voleb," řekl ve zdůvodnění verdiktu soudce-zpravodaj Jiří Nykodým. Vysvětlil, že menší strany se ve své stížnosti opírají o konkrétní výsledek voleb, ale to samo o sobě nemůže podle soudu sloužit jako důkaz toho, že měly být poškozeny a že konkrétní rozdělení Prahy bylo výsledkem svévole pražského zastupitelstva.

Odlišný názor měla pětice soudců - Pavel Rychetský, Eliška Wagnerová, Vojen Güttler, František Duchoň a Jan Musil. "Ačkoli naše stížnost nebyla úspěšná, jsem přesvědčen, že měla zásadní význam a  hluboký smysl. Již teď je  zřejmé, že se našimi argumenty podařilo výrazně posunout společenský diskurz o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," uvedl vzápětí po verdiktu soudu předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Demonstranti proti koalici ODS a ČSSD v Praze vtrhli do budovy magistrátu. (30. listopadu 2010)

Volební výsledky v Praze umožnily ODS a ČSSD sestavit koalici, vítězná TOP 09 zůstala v opozici. Sestavení "velké koalice" v Praze doprovázely protesty části Pražanů, a to i přímo při ustavujícím jednání zastupitelstva.

Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby Praha rozdělena nebyla, namítaly malé strany

"Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby k rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů nedošlo," řekl před Ústavním soudcem Pavel Uhl, právní zástupce zelených, SNK ED a Věcí veřejných. "Došlo k závažnému porušení rovnosti hlasovacího práva. Dnes kvůli tomu stojím u soudu já, příště zde mohou stát kvůli stejné věci jiní," snažil se přesvědčit ústavní soudce Liška. Za Věci veřejné přišla k soudu místopředsedkyně Karolína Peake a za SNK ED Jiří Witzany.

Karolína Peake, Jiří Witzany a Ondřej Liška u Ústavního soudu, kde napadli způsob rozdělení Prahy při komunálních volbách.

"Rozdělení města na několik vícemandátových obvodů není protizákonné," namítl ve své závěrečné řeči právní zástupce pražského magistrátu Roman Felix.

Politici pražské koalice ODS a ČSSD jsou s verdiktem spokojeni

Verdikt soudu politici ODS a ČSSD, kteří v Praze vytvořili koalici, přivítali. "Od samého začátku jsem ani na vteřinu nepomyslel na to, že by volby mohly být zrušeny. Jsem rád, že dojde k ukončení politické nestability, která vznikla kvůli podání ústavní stížnosti," reagoval na verdikt soudu pro iDNES.cz předseda pražské ODS, zastupitel a poslanec Boris Šťastný.

"Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě vítám, protože několik měsíců po ukončení komunálních voleb řeší stav nejistoty z jejich možného opakování. Všichni se, doufám, už přesvědčili, že důsledně řešíme problémy, na které upozorňovali i kritici současného vedení magistrátu. Rozhodnutí Ústavního soudu je tak dobrá zpráva hlavně pro samotné Pražany," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

"Končí období nejistoty. Dosavadní stav byl určitým provizoriem," uvedl předseda pražské sociální demokracie Petr Hulínský. "Město Praha se vydalo správným směrem, schválili jsme prodloužení metra trasy A do Motola, začali jsme chystat trasu metra D," dodal Hulínský. Chce navrhnout, aby Praha v budoucnu byla jen jedním volebním obvodem, jak to již dříve prosazoval.

Volební výsledky v Praze

TOP 09 30,26 % 26 křesel
ODS 23,1 % 20 křesel
ČSSD 17,85 % 14 křesel
KSČM 6,82 % 3 křesla

Věci veřejné 5,66 % 0 křesel
Strana zelených + SNK ED 5,9 % 0 křesel

TOP 09 podle prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska verdikt Ústavního soudu respektuje. "TOP 09 své voliče ve volbách nepodvedla. Naopak jí bylo současnou koalicí ODS s ČSSD zabráněno, aby naplnila vůli Pražanů ke skutečné změně v hlavním městě. Svojí dosavadní aktivitou nicméně TOP 09 prokázala, že dokáže efektivně korigovat korupčnické praktiky pražských radní i z pozice opozice," uvedl Kalousek.

"Pevně doufám, že to bude velké poučení pro všechny středové strany, stejně jako pro voliče, jakým způsobem se v budoucnosti chovat," řekl faktický šéf Věcí veřejných, ministr dopravy Vít Bárta.

Soudce Güttler: Existovala analýza pražské ODS, jak oslabit malé strany?

Již začátek úterního jednání u Ústavního soudu ukázal, o jak sledovanou kauzu jde. Síň Ústavního soudu se téměř zaplnila, mnohem více, než když soud řešil stížnost ČSSD na škrty, které prosadila Nečasova vláda.

Nykodým nejprve shrnul argumenty stěžovatelů, magistrátu i odborné expertizy politologů Tomáše Lebedy z Univerzity Palackého v Olomouci a Jana Outlého z Metropolitní univerzity v Praze. Oba poukázali na to, že čím více bude Praha pro volební účely rozdělena, tím méně je to výhodné pro menší strany.

Ústavní soudce Vojen Güttler se poté zeptal právního zástupce magistrátu Romana Felixe, zda je pravda, že měla pražská ODS k dispozici analýzu, jak je třeba rozdělit Prahu, aby se do zastupitelstva nedostaly menší strany.

"Ptal jsem se na to jak vedení magistrátu, tak bývalého náměstka Rudolfa Blažka. Nikdo o žádné takové analýze, která by vznikla na základě objednávky zastupitelů nebo magistrátu, nic nevěděl," odpověděl ústavním soudcům Felix.

Ve své závěrečné řeči ale také překvapil. "Ani já jsem nevolil žádnou ze stran, které vládnou na pražském magistrátu," prohlásil Felix, kterého si najal a platí právě magistrát. Pravolevé, modro-oranžové spojení ve vedení Prahy označil za zvláštní. Pak se ale vrátil zpět do role právníka najatého, aby hájil zájmy svého klienta. "Výsledky voleb jsou ale v rukou voličů, ne soudu," řekl Felix. Ústavní soud mu svým verdiktem dal za pravdu.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Svědectví Čecha ze „zóny smrti“: Podchlazení běženci pijou vodu z bažin

Premium Žádné jídlo, teploty okolo nuly, řeky a bažiny. V takových podmínkách uprchlicí na hranicích Polska a Běloruska tráví...

STALO SE DNES: Čechy čeká povinné očkování, Vánoce možná nový hudební hit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování. Česko v sobotu zasáhne silný vítr, hrozí i výskyt...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Okamura zůstává předsedou SPD. Hnutí si ho znovu zvolilo do vedení

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...