Nové volby v Praze nebudou. Ústavní soud zamítl stížnost menších stran

  8:37aktualizováno  15:48
Loňské volby v Praze platí. Ústavní soud zamítl stížnost na ně. Tu podali zelení, SNK Evropští demokraté a Věci veřejné. I když ve volbách dostaly přes pět procent hlasů, žádné křeslo v Praze nemají. Podle soudu nelze z rozdělení města na více obvodů vyvozovat, že měly být menší strany úmyslně poškozeny.

Zákon rozdělení města na více volebních obvodů umožňuje, podstatou ústavní stížnosti bylo, že jednotlivé obvody nebyly stejně velké podle počtu voličů. Přesto se v každém ze sedmi pražských volebních obvodů volilo devět zastupitelů. Tím byl podle menších stran porušen princip rovnosti volebního práva.

Většina soudců Ústavního soudu se s názorem Strany zelených, Věcí veřejných a SNK ED neztotožnila. "Nepřinesli důkaz o úmyslné manipulaci voleb," řekl ve zdůvodnění verdiktu soudce-zpravodaj Jiří Nykodým. Vysvětlil, že menší strany se ve své stížnosti opírají o konkrétní výsledek voleb, ale to samo o sobě nemůže podle soudu sloužit jako důkaz toho, že měly být poškozeny a že konkrétní rozdělení Prahy bylo výsledkem svévole pražského zastupitelstva.

Odlišný názor měla pětice soudců - Pavel Rychetský, Eliška Wagnerová, Vojen Güttler, František Duchoň a Jan Musil. "Ačkoli naše stížnost nebyla úspěšná, jsem přesvědčen, že měla zásadní význam a  hluboký smysl. Již teď je  zřejmé, že se našimi argumenty podařilo výrazně posunout společenský diskurz o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," uvedl vzápětí po verdiktu soudu předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Demonstranti proti koalici ODS a ČSSD v Praze vtrhli do budovy magistrátu. (30. listopadu 2010)

Volební výsledky v Praze umožnily ODS a ČSSD sestavit koalici, vítězná TOP 09 zůstala v opozici. Sestavení "velké koalice" v Praze doprovázely protesty části Pražanů, a to i přímo při ustavujícím jednání zastupitelstva.

Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby Praha rozdělena nebyla, namítaly malé strany

"Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby k rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů nedošlo," řekl před Ústavním soudcem Pavel Uhl, právní zástupce zelených, SNK ED a Věcí veřejných. "Došlo k závažnému porušení rovnosti hlasovacího práva. Dnes kvůli tomu stojím u soudu já, příště zde mohou stát kvůli stejné věci jiní," snažil se přesvědčit ústavní soudce Liška. Za Věci veřejné přišla k soudu místopředsedkyně Karolína Peake a za SNK ED Jiří Witzany.

Karolína Peake, Jiří Witzany a Ondřej Liška u Ústavního soudu, kde napadli způsob rozdělení Prahy při komunálních volbách.

"Rozdělení města na několik vícemandátových obvodů není protizákonné," namítl ve své závěrečné řeči právní zástupce pražského magistrátu Roman Felix.

Politici pražské koalice ODS a ČSSD jsou s verdiktem spokojeni

Verdikt soudu politici ODS a ČSSD, kteří v Praze vytvořili koalici, přivítali. "Od samého začátku jsem ani na vteřinu nepomyslel na to, že by volby mohly být zrušeny. Jsem rád, že dojde k ukončení politické nestability, která vznikla kvůli podání ústavní stížnosti," reagoval na verdikt soudu pro iDNES.cz předseda pražské ODS, zastupitel a poslanec Boris Šťastný.

"Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě vítám, protože několik měsíců po ukončení komunálních voleb řeší stav nejistoty z jejich možného opakování. Všichni se, doufám, už přesvědčili, že důsledně řešíme problémy, na které upozorňovali i kritici současného vedení magistrátu. Rozhodnutí Ústavního soudu je tak dobrá zpráva hlavně pro samotné Pražany," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

"Končí období nejistoty. Dosavadní stav byl určitým provizoriem," uvedl předseda pražské sociální demokracie Petr Hulínský. "Město Praha se vydalo správným směrem, schválili jsme prodloužení metra trasy A do Motola, začali jsme chystat trasu metra D," dodal Hulínský. Chce navrhnout, aby Praha v budoucnu byla jen jedním volebním obvodem, jak to již dříve prosazoval.

Volební výsledky v Praze

TOP 09 30,26 % 26 křesel
ODS 23,1 % 20 křesel
ČSSD 17,85 % 14 křesel
KSČM 6,82 % 3 křesla

Věci veřejné 5,66 % 0 křesel
Strana zelených + SNK ED 5,9 % 0 křesel

TOP 09 podle prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska verdikt Ústavního soudu respektuje. "TOP 09 své voliče ve volbách nepodvedla. Naopak jí bylo současnou koalicí ODS s ČSSD zabráněno, aby naplnila vůli Pražanů ke skutečné změně v hlavním městě. Svojí dosavadní aktivitou nicméně TOP 09 prokázala, že dokáže efektivně korigovat korupčnické praktiky pražských radní i z pozice opozice," uvedl Kalousek.

"Pevně doufám, že to bude velké poučení pro všechny středové strany, stejně jako pro voliče, jakým způsobem se v budoucnosti chovat," řekl faktický šéf Věcí veřejných, ministr dopravy Vít Bárta.

Soudce Güttler: Existovala analýza pražské ODS, jak oslabit malé strany?

Již začátek úterního jednání u Ústavního soudu ukázal, o jak sledovanou kauzu jde. Síň Ústavního soudu se téměř zaplnila, mnohem více, než když soud řešil stížnost ČSSD na škrty, které prosadila Nečasova vláda.

Nykodým nejprve shrnul argumenty stěžovatelů, magistrátu i odborné expertizy politologů Tomáše Lebedy z Univerzity Palackého v Olomouci a Jana Outlého z Metropolitní univerzity v Praze. Oba poukázali na to, že čím více bude Praha pro volební účely rozdělena, tím méně je to výhodné pro menší strany.

Ústavní soudce Vojen Güttler se poté zeptal právního zástupce magistrátu Romana Felixe, zda je pravda, že měla pražská ODS k dispozici analýzu, jak je třeba rozdělit Prahu, aby se do zastupitelstva nedostaly menší strany.

"Ptal jsem se na to jak vedení magistrátu, tak bývalého náměstka Rudolfa Blažka. Nikdo o žádné takové analýze, která by vznikla na základě objednávky zastupitelů nebo magistrátu, nic nevěděl," odpověděl ústavním soudcům Felix.

Ve své závěrečné řeči ale také překvapil. "Ani já jsem nevolil žádnou ze stran, které vládnou na pražském magistrátu," prohlásil Felix, kterého si najal a platí právě magistrát. Pravolevé, modro-oranžové spojení ve vedení Prahy označil za zvláštní. Pak se ale vrátil zpět do role právníka najatého, aby hájil zájmy svého klienta. "Výsledky voleb jsou ale v rukou voličů, ne soudu," řekl Felix. Ústavní soud mu svým verdiktem dal za pravdu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz