Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Nové volby v Praze nebudou. Ústavní soud zamítl stížnost menších stran

  8:37aktualizováno  15:48
Loňské volby v Praze platí. Ústavní soud zamítl stížnost na ně. Tu podali zelení, SNK Evropští demokraté a Věci veřejné. I když ve volbách dostaly přes pět procent hlasů, žádné křeslo v Praze nemají. Podle soudu nelze z rozdělení města na více obvodů vyvozovat, že měly být menší strany úmyslně poškozeny.

Zákon rozdělení města na více volebních obvodů umožňuje, podstatou ústavní stížnosti bylo, že jednotlivé obvody nebyly stejně velké podle počtu voličů. Přesto se v každém ze sedmi pražských volebních obvodů volilo devět zastupitelů. Tím byl podle menších stran porušen princip rovnosti volebního práva.

Většina soudců Ústavního soudu se s názorem Strany zelených, Věcí veřejných a SNK ED neztotožnila. "Nepřinesli důkaz o úmyslné manipulaci voleb," řekl ve zdůvodnění verdiktu soudce-zpravodaj Jiří Nykodým. Vysvětlil, že menší strany se ve své stížnosti opírají o konkrétní výsledek voleb, ale to samo o sobě nemůže podle soudu sloužit jako důkaz toho, že měly být poškozeny a že konkrétní rozdělení Prahy bylo výsledkem svévole pražského zastupitelstva.

Odlišný názor měla pětice soudců - Pavel Rychetský, Eliška Wagnerová, Vojen Güttler, František Duchoň a Jan Musil. "Ačkoli naše stížnost nebyla úspěšná, jsem přesvědčen, že měla zásadní význam a  hluboký smysl. Již teď je  zřejmé, že se našimi argumenty podařilo výrazně posunout společenský diskurz o systému voleb do obecních zastupitelstev. To samo o sobě považuji za velmi důležité," uvedl vzápětí po verdiktu soudu předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Demonstranti proti koalici ODS a ČSSD v Praze vtrhli do budovy magistrátu. (30. listopadu 2010)

Volební výsledky v Praze umožnily ODS a ČSSD sestavit koalici, vítězná TOP 09 zůstala v opozici. Sestavení "velké koalice" v Praze doprovázely protesty části Pražanů, a to i přímo při ustavujícím jednání zastupitelstva.

Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby Praha rozdělena nebyla, namítaly malé strany

"Mandáty byly rozděleny jinak, než kdyby k rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů nedošlo," řekl před Ústavním soudcem Pavel Uhl, právní zástupce zelených, SNK ED a Věcí veřejných. "Došlo k závažnému porušení rovnosti hlasovacího práva. Dnes kvůli tomu stojím u soudu já, příště zde mohou stát kvůli stejné věci jiní," snažil se přesvědčit ústavní soudce Liška. Za Věci veřejné přišla k soudu místopředsedkyně Karolína Peake a za SNK ED Jiří Witzany.

Karolína Peake, Jiří Witzany a Ondřej Liška u Ústavního soudu, kde napadli způsob rozdělení Prahy při komunálních volbách.

"Rozdělení města na několik vícemandátových obvodů není protizákonné," namítl ve své závěrečné řeči právní zástupce pražského magistrátu Roman Felix.

Politici pražské koalice ODS a ČSSD jsou s verdiktem spokojeni

Verdikt soudu politici ODS a ČSSD, kteří v Praze vytvořili koalici, přivítali. "Od samého začátku jsem ani na vteřinu nepomyslel na to, že by volby mohly být zrušeny. Jsem rád, že dojde k ukončení politické nestability, která vznikla kvůli podání ústavní stížnosti," reagoval na verdikt soudu pro iDNES.cz předseda pražské ODS, zastupitel a poslanec Boris Šťastný.

"Rozhodnutí Ústavního soudu samozřejmě vítám, protože několik měsíců po ukončení komunálních voleb řeší stav nejistoty z jejich možného opakování. Všichni se, doufám, už přesvědčili, že důsledně řešíme problémy, na které upozorňovali i kritici současného vedení magistrátu. Rozhodnutí Ústavního soudu je tak dobrá zpráva hlavně pro samotné Pražany," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

"Končí období nejistoty. Dosavadní stav byl určitým provizoriem," uvedl předseda pražské sociální demokracie Petr Hulínský. "Město Praha se vydalo správným směrem, schválili jsme prodloužení metra trasy A do Motola, začali jsme chystat trasu metra D," dodal Hulínský. Chce navrhnout, aby Praha v budoucnu byla jen jedním volebním obvodem, jak to již dříve prosazoval.

Volební výsledky v Praze

TOP 09 30,26 % 26 křesel
ODS 23,1 % 20 křesel
ČSSD 17,85 % 14 křesel
KSČM 6,82 % 3 křesla

Věci veřejné 5,66 % 0 křesel
Strana zelených + SNK ED 5,9 % 0 křesel

TOP 09 podle prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska verdikt Ústavního soudu respektuje. "TOP 09 své voliče ve volbách nepodvedla. Naopak jí bylo současnou koalicí ODS s ČSSD zabráněno, aby naplnila vůli Pražanů ke skutečné změně v hlavním městě. Svojí dosavadní aktivitou nicméně TOP 09 prokázala, že dokáže efektivně korigovat korupčnické praktiky pražských radní i z pozice opozice," uvedl Kalousek.

"Pevně doufám, že to bude velké poučení pro všechny středové strany, stejně jako pro voliče, jakým způsobem se v budoucnosti chovat," řekl faktický šéf Věcí veřejných, ministr dopravy Vít Bárta.

Soudce Güttler: Existovala analýza pražské ODS, jak oslabit malé strany?

Již začátek úterního jednání u Ústavního soudu ukázal, o jak sledovanou kauzu jde. Síň Ústavního soudu se téměř zaplnila, mnohem více, než když soud řešil stížnost ČSSD na škrty, které prosadila Nečasova vláda.

Nykodým nejprve shrnul argumenty stěžovatelů, magistrátu i odborné expertizy politologů Tomáše Lebedy z Univerzity Palackého v Olomouci a Jana Outlého z Metropolitní univerzity v Praze. Oba poukázali na to, že čím více bude Praha pro volební účely rozdělena, tím méně je to výhodné pro menší strany.

Ústavní soudce Vojen Güttler se poté zeptal právního zástupce magistrátu Romana Felixe, zda je pravda, že měla pražská ODS k dispozici analýzu, jak je třeba rozdělit Prahu, aby se do zastupitelstva nedostaly menší strany.

"Ptal jsem se na to jak vedení magistrátu, tak bývalého náměstka Rudolfa Blažka. Nikdo o žádné takové analýze, která by vznikla na základě objednávky zastupitelů nebo magistrátu, nic nevěděl," odpověděl ústavním soudcům Felix.

Ve své závěrečné řeči ale také překvapil. "Ani já jsem nevolil žádnou ze stran, které vládnou na pražském magistrátu," prohlásil Felix, kterého si najal a platí právě magistrát. Pravolevé, modro-oranžové spojení ve vedení Prahy označil za zvláštní. Pak se ale vrátil zpět do role právníka najatého, aby hájil zájmy svého klienta. "Výsledky voleb jsou ale v rukou voličů, ne soudu," řekl Felix. Ústavní soud mu svým verdiktem dal za pravdu.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Vzácné sochy opouštějí klášter v Kladrubech, chrání je speciální matrace

Jeden z největších převozů památek v Česku začal v Kladrubech na Tachovsku. Tamní klášter opustilo prvních osm...

Střelce z Ostravy udala matka. Její informace byly pro policii klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výjimka, kterou si můžeme dovolit, zastal se šéf ODS starosty Novotného

Špičky ODS se postavily za Pavla Novotného. Starosta Řeporyjí přitáhl pozornost nápadem postavit pomník vlasovcům,...

Přišli jsme, protože s nimi cítíme, říkali lidé na mši v nemocnici

Dvě stovky lidí zaplnily aulu v ostravské fakultní nemocnici, kde se konala zádušní mše za oběti úterní střelby. Přišli...

Najdete na iDNES.cz