Okamura u soudu pohořel. Ale příště se má kontrolovat pravost podpisů

  10:03aktualizováno  19:46
Ústavní soud jednomyslně zamítl stížnost Tomia Okamury na zákon o přímé volbě prezidenta i změnu ústavy. Senátor, kterého ministerstvo vnitra vyřadilo ze seznamu kandidátů na Hrad, žádal odložení volby a zrušení povinnosti 50 tisíc podpisů pro registraci. Soud doporučil, aby se příště kontrolovala pravost podpisů.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyhlásil verdikt ke stížnosti Tomia Okamury na přímou volbu prezidenta. Soud ji zcela odmítl, ve všech bodech stížnosti. | foto: Igor ŠefrČTK

Verdikt oznámil ve čtvrtek dopoledne předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který byl zároveň soudcem-zpravodajem v případě Okamurovy stížnosti. Žádný z ústavních soudců si podle nálezu zveřejněného na stránkách soudu nevyhradil odlišné stanovisko.

Rozhodnutí Ústavního soudu

Celý text čtěte zde

Rychetský při čtení nálezu uvedl, že Ústavní soud považuje požadavek na 50 tisíc podpisů podporovatelů za přiměřený. "Toto množství vychází z úvahy ústavodárce," uvedl Rychetský. Konkrétní počet 50 tisíc podpisů označil soud za přiměřenou hranici dostatečné podpory kandidáta jako projevu serióznosti jeho kandidatury.

V zákonu je mezera při kontrole podpisů pod peticí, řekl soud

V zákoně o přímé volbě prezidenta je ale podle ústavních soudců mezera, která by mohla být považována za protiústavní, protože zákon neukládá ověření pravosti podpisu petenta. "Ústavní soud je přesvědčen, že zákonodárce v nejbližší budoucnosti tento nedostatek zákona o volbě prezidenta republiky odstraní," citoval z nálezu Rychetský. Podpisy by se měly podle Ústavního soudu kontrolovat při jejich sběru nebo při kontrole kandidátních listin.

Úřad vlády na to reagoval prohlášením, že ministerstvo vnitra v současné době pracuje na novém volebním zákoně, který by kromě volby prezidenta republiky upravoval například i volby do parlamentu.

"V tomto návrhu budou zohledněny i výhrady, které dnes ohledně ověření autenticity podpisů na peticích kandidátů na prezidenta republiky vyjádřil Ústavní soud. Návrh nového volebního zákona by měl být předložen vládě během prvního pololetí letošního roku," sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Michal Schuster.

Volba prezidenta

ON-LINE: Den po dni k prvnímu kolu volby 

DEBATA: Poprvé se všichni sešli v knihovně

VÝSLEDKY: Jak budeme sčítat hlasy

VÝZVA: Komunisté, odstupte, žádá Čáslavská

SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta

KONCERTY: Kdo komu zazpíval a kolik lidí přišlo

SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta

TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna.

Okamura zákonu vytýkal, že stanoví příliš krátké lhůty. "Skutečnost, že kandidátní listinu podalo relativně velké množství osob podporovaných peticí občanů, svědčí o tom, že celkové nastavení lhůt nebylo nereálné," shodl se Ústavní soud.

Veřejného vyhlášení nálezu se nezúčastnil ani Okamura, ani jeho právnička Klára Samková. Okamura nepřekročil hranici 50 tisíc podpisů ani poté, co Nejvyšší správní soud rozhodl, že ministerstvo vnitra špatně počítalo a škrtalo kandidátům podpisy pod jejich peticí, které neuznalo. Chybělo mu 1141 podpisů, aby potřebné podpisy získal a prezidentské volby se také mohl zúčastnit.

Okamura se k verdiktu Ústavního soudu vyjádřil až odpoledne. Označil ho za nelogický a lživý, volbu po něm podle něj dále provází pachuť.

"Moje práva byla poškozena tím, že se nikdo nenamáhal a dodnes nenamáhá pravost podpisů ověřit," řekl Okamura. Závěr Ústavního soudu, že nebyl poškozen, označil za "do nebe volající lež i nesmysl". Ústavní soud prý rezignoval na možnost označit volbu za neústavní a rozhodl se raději nenaštvat budoucího prezidenta a politiky.

Ústavní soudci odmítli Okamuru už minulý týden

Už minulý týden soud odmítl návrh Okamury, aby datum volby odložil. Potvrdil tak, že se první kolo uskuteční 11. a 12. ledna a pravděpodobné druhé kolo o čtrnáct dní později. Veřejný zájem podle soudu převážil nad zájmy Okamury. 

"Ústavní soud může na návrh stěžovatele odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jestliže to nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem a jestliže by znamenal pro stěžovatele nepoměrně větší újmu, než jaké při odložení vykonatelnosti může vzniknout jiným osobám," napsal soud do odůvodnění rozhodnutí (celý text najdete zde).

Volby prezidenta se zúčastní 9 kandidátů - Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Najdete na iDNES.cz