Verdikt oznámil ve čtvrtek dopoledne předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který byl zároveň soudcem-zpravodajem v případě Okamurovy stížnosti. Žádný z ústavních soudců si podle nálezu zveřejněného na stránkách soudu nevyhradil odlišné stanovisko.
Rozhodnutí Ústavního souduCelý text čtěte zde |
Rychetský při čtení nálezu uvedl, že Ústavní soud považuje požadavek na 50 tisíc podpisů podporovatelů za přiměřený. "Toto množství vychází z úvahy ústavodárce," uvedl Rychetský. Konkrétní počet 50 tisíc podpisů označil soud za přiměřenou hranici dostatečné podpory kandidáta jako projevu serióznosti jeho kandidatury.
V zákonu je mezera při kontrole podpisů pod peticí, řekl soud
V zákoně o přímé volbě prezidenta je ale podle ústavních soudců mezera, která by mohla být považována za protiústavní, protože zákon neukládá ověření pravosti podpisu petenta. "Ústavní soud je přesvědčen, že zákonodárce v nejbližší budoucnosti tento nedostatek zákona o volbě prezidenta republiky odstraní," citoval z nálezu Rychetský. Podpisy by se měly podle Ústavního soudu kontrolovat při jejich sběru nebo při kontrole kandidátních listin.
Úřad vlády na to reagoval prohlášením, že ministerstvo vnitra v současné době pracuje na novém volebním zákoně, který by kromě volby prezidenta republiky upravoval například i volby do parlamentu.
"V tomto návrhu budou zohledněny i výhrady, které dnes ohledně ověření autenticity podpisů na peticích kandidátů na prezidenta republiky vyjádřil Ústavní soud. Návrh nového volebního zákona by měl být předložen vládě během prvního pololetí letošního roku," sdělil iDNES.cz mluvčí vlády Michal Schuster.
Volba prezidentaON-LINE: Den po dni k prvnímu kolu volby DEBATA: Poprvé se všichni sešli v knihovně VÝSLEDKY: Jak budeme sčítat hlasy VÝZVA: Komunisté, odstupte, žádá Čáslavská SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta KONCERTY: Kdo komu zazpíval a kolik lidí přišlo SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna. |
Okamura zákonu vytýkal, že stanoví příliš krátké lhůty. "Skutečnost, že kandidátní listinu podalo relativně velké množství osob podporovaných peticí občanů, svědčí o tom, že celkové nastavení lhůt nebylo nereálné," shodl se Ústavní soud.
Veřejného vyhlášení nálezu se nezúčastnil ani Okamura, ani jeho právnička Klára Samková. Okamura nepřekročil hranici 50 tisíc podpisů ani poté, co Nejvyšší správní soud rozhodl, že ministerstvo vnitra špatně počítalo a škrtalo kandidátům podpisy pod jejich peticí, které neuznalo. Chybělo mu 1141 podpisů, aby potřebné podpisy získal a prezidentské volby se také mohl zúčastnit.
Okamura se k verdiktu Ústavního soudu vyjádřil až odpoledne. Označil ho za nelogický a lživý, volbu po něm podle něj dále provází pachuť.
"Moje práva byla poškozena tím, že se nikdo nenamáhal a dodnes nenamáhá pravost podpisů ověřit," řekl Okamura. Závěr Ústavního soudu, že nebyl poškozen, označil za "do nebe volající lež i nesmysl". Ústavní soud prý rezignoval na možnost označit volbu za neústavní a rozhodl se raději nenaštvat budoucího prezidenta a politiky.
Ústavní soudci odmítli Okamuru už minulý týden
Už minulý týden soud odmítl návrh Okamury, aby datum volby odložil. Potvrdil tak, že se první kolo uskuteční 11. a 12. ledna a pravděpodobné druhé kolo o čtrnáct dní později. Veřejný zájem podle soudu převážil nad zájmy Okamury.
"Ústavní soud může na návrh stěžovatele odložit vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jestliže to nebude v rozporu s důležitým veřejným zájmem a jestliže by znamenal pro stěžovatele nepoměrně větší újmu, než jaké při odložení vykonatelnosti může vzniknout jiným osobám," napsal soud do odůvodnění rozhodnutí (celý text najdete zde).
Volby prezidenta se zúčastní 9 kandidátů - Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Vladimír Franz, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman.