Obviněný z nájemné vraždy chtěl uniknout vazbě, Ústavní soud mu nevyhověl

  11:52aktualizováno  11:52
Ústavní soud v úterý zamítl stížnost muže z Litvínovic u Českých Budějovic obviněného z přípravy nájemné vraždy svého obchodního partnera. Muž se cítil dotčen na svých ústavně zaručených právech tím, že o uvalení vazby rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1 a ne soud v místě jeho bydliště.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu muže obvinili z přípravy nájemné vraždy loni 19. září. Viní jej z toho, že si za úplatu objednal fyzickou likvidaci muže, s nímž měl obchodní spor. Hned v říjnu ho vzal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby.

Obviněný se však odvolal k Městskému soudu v Praze s tvrzením, že o jeho vazbě rozhodoval špatný soud. Nabídl také složení slibu, že neuteče a zůstane s justicí v kontaktu a k tomu záruku důvěryhodného člověka, protože prý vazba zpřetrhá jeho vztahy s rodinou a znemožní mu vydělávat.

Městský soud se sice neztotožnil s argumentem obvodního soudu, že by muž mohl spolu s dalšími spoluobviněnými chtít skutek dokončit, avšak zdůraznil, že podle policie měl jednomu z údajných kumpánů předat 60 tisíc eur, tedy přes 1,6 milionu korun, jako zálohu za likvidaci obchodního partnera. To společně s 12 až 20 lety, které muži za přípravu vraždy hrozí, shledal jako dostatečný důvod pro vazbu.

Tvrzení obviněného, že to byla krátkodobá půjčka, o níž nepožadoval žádné potvrzení, označil městský stejně jako obvodní soud za nedůvěryhodné. Stejně tak odmítl, že by Obvodnímu soudu pro Prahu 1 rozhodování nepříslušelo. V Praze 1 se údajná oběť o přípravách své vraždy dozvěděla.

Soud, který řešil odposlechy, správně řešil i vazbu

Obviněný následně využil ještě poslední možnost a podal stížnost k Ústavnímu soudu. „Kritérium místa, kde čin vyšel najevo, je v hierarchii nejníže a smí se uplatnit toliko tehdy, nelze-li místní příslušnost určit ani na základě místa, kde se čin stal, ani na základě místa, kde obviněný bydlí, pracuje nebo se zdržuje. V nyní projednávaném případě však právě tato situace nastala,“ uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vysvětlil, že stejný pražský obvodní soud rozhodoval už předtím o vydání příkazu k odposlouchávání mužových telefonních hovorů. „Stěžovatel v okamžiku podání návrhu na vydání příkazu k záznamu telekomunikačního provozu ještě nebyl obviněn, neměl tedy postavení obviněného ale pouze podezřelého ze spáchání trestného činu,“ doplnil Fenyk.

Ve chvíli, kdy ještě nebylo zahájeno trestní stíhání, se podle něj nelze řídit příslušným paragrafem trestního zákoníku o příslušnosti k soudu, i když je jméno včetně kontaktních údajů dotyčného známé.

„Jestliže takto byla založena příslušnost soudu k úkonům v přípravném řízení, trvá tato příslušnost až do skončení přípravného řízení a vztahovala se následně i na rozhodování o vazbě stěžovatele. Proto jsme dospěli k závěru, že ústavní stížnost není důvodná,“ doplnil soudce zpravodaj.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Najdete na iDNES.cz