Ústavní soud: Z amnestie by neměl těžit ten, kdo proces zdržoval

  13:46aktualizováno  16:32
I když Ústavní soud odmítl projednat stížnost skupiny senátorů proti druhému článku prezidentské amnestie, konstatoval, že obecné soudy by při rozhodování o zastavení jednotlivých kauz mohly zohlednit případné vyhýbání se stíhání ze strany jednotlivých obžalovaných.

Ústavní soud odmítl stížnost senátorů na amnestii (ilustrační snímek). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Druhý článek amnestie zastavil trestní stíhání, která trvají přes osm let a u kterých trestní sazba nepřesahuje deset let odnětí svobody. Prezident argumentoval tím, že taková délka trestního řízení je nepřiměřená.

Třicítka senátorů však navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby tuto část amnestijního rozhodnutí zrušil. Byla podle nich v rozporu s hodnotami demokratického právního státu. Poukazovali rovněž na to, že zastavení trestních řízení porušuje majetková práva poškozených.

"Byť se abolice nutně - z povahy věci - práv poškozených i citelně dotýká (...), přesto jako taková coby protiústavní být uvažována nemůže," konstatoval v usnesení ÚS a upozornil, že poškození mají vždy možnost uplatnit nároky v občanskoprávním řízení.

Zájmu, který senátoři sledují, by však podle ÚS mohly vyjít vstříc soudy obecné, a to v řízeních o tom, na koho a jak abolice dopadá. "Kupříkladu v případě obviněných, kteří se jako uprchlí vyhýbali trestnímu stíhání, by mohlo být uváženo, zda do rozhodné doby trestního stíhání tomu korespondující dobu nezapočítat," napsali ústavní soudci.

Podle většinového stanoviska je však amnestie v zásadě nezrušitelná. "Bylo by i logicky protismyslné, kdyby si 'vyvažovaná' moc soudní mohla zásah proti sobě samé odstranit tím, že by příslušný akt prostě 'zrušila'," vysvětlují svůj postoj soudci.

Celý text usnesení ÚS si můžete přečíst zde

Rezignace na hledání a nalezení pravdy

Čtyři z dvanácti ústavních soudců však uplatnili odlišné stanovisko. Jedním z nich byl i předseda ÚS Pavel Rychetský. Podle něj měla být stížnost řádně projednána a závěry poté zohledněny v nálezu (byť zamítavém). Senátorský návrh podle něj nabízel kvalitní materiál k argumentaci.

Ústavní soud podle Rychetského stál mezi dvěma možnostmi - principem, podle něhož státní moc lze uplatňovat v případech a mezích stanovených zákonem, a nepřipuštěním možnosti, že bude existovat nepřezkoumatelné a nezrušitelné rozhodnutí. "Mrzí mě, že se (většina, pozn. red) neuchýlila ani k minimální cestě, v jejímž rámci měla možnost konstatovat, že takový stav je v demokratickém právním státu dlouhodobě nepřijatelný," uvedl Rychetský k tomu, že převážila první varianta.

K Rychetskému se připojila i Ivana Janů. Většina se podle ní dostala do rozporu, když na jedné straně říká, že amnestie není přezkoumatelná, neboť není právním aktem. Na druhé straně však připustila, že v extrémních případech by přezkum a případné zrušení v úvahu připadalo. "Pokud je Ústavní soud jednou k řízení o takovém návrhu nepříslušný, nelze v budoucnu příslušnost založit jakoukoliv vlastní úvahou," domnívá se Janů.

Amnestie by podle ní neměla být výrazem libovůle. "Potom již nemusí být aktem milosrdenství, nýbrž prostou rezignací na hledání a nalezení pravdy, rezignací na rozhodnutí o vině, tím zároveň zpronevěřením se jedné ze základních funkcí státu," píše Janů v disentu.

Soudce Vojen Güttler potom souhlasil se senátory, když podle něj bylo zasaženo do práv poškozených. "Námitka, že mohou žalovat občanskoprávně, se jeví spíše jako výsměch," konstatoval. Kromě toho tímto zásahem došlo i k narušení důvěry v právo.

327 zastavených kauz

Podle údajů z února zatím abolice zastavila 327 trestních stíhání včetně závažných kauz hospodářské kriminality. Zhruba třetina zastavených trestních stíhání se týká závažnějších trestných činů, u kterých horní hranice trestní sazby převyšuje pět let.

Převážná většina zastavených trestních stíhání trvala podle nejvyššího státního zástupce přes osm let proto, že stíhání byla dlouhodobě přerušena kvůli nepřítomnosti obviněného, přičemž v těchto starších případech nebylo obviněného možné stíhat v jeho nepřítomnosti jako uprchlého.

Autor:

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Na vlastní otvor. Záchranář podstoupil bolestivá vyšetření. Pomáhá tak lidem

Donedávna byl bezejmenným záchranářem. To se změnilo, když Vít Samek začal lidi zbavovat strachu z lékařských vyšetření...

Sestavujeme téměř skutečný obraz původní podoby hradu, říká archeolog

Národní památkový ústav ocenil cenou Patrimonium pro futuro za rok 2018 uskupení Historie v terénu – Litvínovsko, které...

Do ulic v nových octaviích. Policie převzala prvních 80 moderních aut

Policisté z Prahy, Středočeského, Zlínského kraje a z Vysočiny v pátek na pražské Letenské pláni převzali prvních 80...

Na Chrudimsku vzlétl letoun, na němž se za války cvičili i Čechoslováci

Na letišti v Podhořanech na Chrudimsku se v pátek poprvé v Česku vznesl do vzduchu cvičný letoun Miles M14A Magister...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz