Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Feriho kauza pokračuje. Ústavní soud vrací do hry případ jedné z žen

  12:21aktualizováno  15:28
Exposlanec Dominik Feri si už za znásilnění dívek vyslechl rozsudek a v květnu nastoupil k tříletému trestu do vězení. Jenže na Ústavní soud se obrátilo dalších pět žen, které původně v případu figurovaly jako možné oběti sexuálního násilí. Policie jejich případy odložila, ženy se proti tomu brání. Ústavní soud dal jedné z nich za pravdu. A vrátil její případ k prošetření. Žena tvrdí, že když jí bylo 17 let, Feri si bez jejího souhlasu sundal kondom uprostřed pohlavního styku.

Ústavní soud ve středu odpoledne rozhodl o stížnosti pěti žen, které původně figurovaly jako možné oběti sexuálního násilí v kauze exposlance Dominika Feriho. Policie jejich případy odložila a k soudu nakonec Feri putoval jen kvůli třem jiným skutkům – dvěma znásilněním a jednomu pokusu o něj.

Jedné z pěti žen, které se považují za oběti znásilnění a sexuálního násilí působené Ferim, dali ústavní soudci ve středu za pravdu. Druhý senát Ústavního soudu se jednotlivými případy stěžovatelek zabýval odděleně a u každé z nich samostatně posoudil okolnosti případu. Ve svém nálezu zrušil usnesení orgánů činných v trestním řízení (policie a státního zastupitelství) v části, která se týká jedné z pěti stěžovatelek, a to pro porušení práva stěžovatelky na důstojnost a spravedlivý proces. Vůči ostatním stěžovatelkám stížnost zamítl.

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a jeden pokus o něj si odsedí tři roky a zaplatí odškodnění třem poškozeným. (22. dubna 2024)

„Uprostřed styku s nezletilou si sundal kondom“

Podle soudce zpravodaje Jana Svatoně policisté chybovali, když jeden případ odložili. „Ústavní soud vyhověl přeživší sexuálního násilí ze strany podezřelého. Podle tvrzení stěžovatelky probíhalo jednání podezřelého následujícím způsobem: Během krátkého poměru, který měla stěžovatelka ve svých sedmnácti letech s podezřelým, měli zpočátku konsensuální styk. V jeho průběhu si však podezřelý bez vědomí stěžovatelky sundal kondom a po projeveném nesouhlasu z její strany na ní styk přesto dokonal,“ přiblížil případ soudce Svatoň.

Policie došla k tomu, že sundáním kondomu bez souhlasu podezřelý nenaplnil znaky skutkové podstaty trestného činu, s čímž se státní zastupitelství ztotožnilo. „Ústavní soud takto kategorický a neodůvodněný závěr o netrestnosti jednání odmítl,“ zdůraznil Svatoň.

„Ústavní soud nenašel žádný rozumný důvod, kvůli kterému by vyslovení souhlasu s určitou sexuální aktivitou mělo vylučovat trestní odpovědnost pachatele, který oběť donutí (užitím násilí nebo využitím bezbrannosti) k sexuální aktivitě podstatně odlišné. Ať už je cílem používání prezervativu zabránit těhotenství nebo chránit se před pohlavně přenosnými chorobami, je jeho použití součástí sexuální autonomie jednotlivce a ochrany kvality jeho života v oblastech chráněných ústavním pořádkem,“ vysvětlil Svatoň.

Snaha o prevenci otěhotnění nebo sexuálních onemocnění může být dle soudců základem pro svolení partnera k sexuálnímu styku. „Vnucení potenciálně riskantní aktivity bude mít zásadní vliv na psychické prožívání celé události a může vést k zásahu do duševní integrity jednotlivce,“ poukázal soudce zpravodaj s tím, že odejmutí prezervativu bez souhlasu druhého partnera může být trestným činem. To musí znovu policisté prošetřit.

Kriminalisté nevyslechli svědky, které žena navrhla

Ústavní soud dále policii vytkl, že ponechaly tvrzení stěžovatelky značně neurčité. „Dále se jí nedoptávaly a nic blíže k sexuálnímu násilí nezjišťovaly. Její vysvětlení ani nebylo řádně zaznamenáno. Policejní orgán se nepokusil zajistit elektronickou komunikaci, v níž stěžovatelka podezřelého konfrontovala s jeho chováním a požadovala jeho omluvu. Nepokusil se ani vyslechnout tehdejší partnerku podezřelého, která stěžovatelce měla sdělit, že ví, co jí podezřelý provedl,“ poukázala mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.

V dalším řízení bude úkolem policie a státního zastupitelství případ vyjasnit. Podle Ústavního soudu je potřeba komplexně posoudit, zda si lze na základě již opatřených důkazů udělat jasno v tom, jak se věc odehrála. „A děj buď popsat a následně rozhodnout o jeho právní kvalifikaci, anebo nechat za tímto účelem doplnit dokazování. Úkolem obvodního státního zastupitelství bude také konkrétněji reagovat na obsáhlé námitky uplatněné stěžovatelkou ve stížnosti proti usnesení policejního orgánu,“ poukázal na další kroky Svatoň.

Případy dalších čtyř žen se ke kriminalistům vracet nebudou. Například kvůli protichůdným tvrzením, které žena policistům podávala. Přestože v dalších případech tvrzení neodpovídala důkazům, kriminalisté je podle Svatoně prošetřili dostatečně. Proto bylo podle něj na místě případ odložit.

Projevil se mýtus dokonalé oběti, říká advokát

Podle advokáta Pavla Uhla, který ženy u Ústavního soudu zastupoval, není příliš pravděpodobné, že by Feri znovu stanul před soudem. Policie podle něj jen dostojí procesním náležitostem v případu „sundaného kondomu“ a věc odloží jako čtyři další dnes projednávané případy. „Důvody k vyhovění stížnosti byly v zásadě procesní. Zůstává otevřené, jestli pak soudy stíhání zahájí,“ zmínil Uhl.

S odmítnutím dalších čtyř stížností Uhl nesouhlasí. „Ústavní soud se vydal cestou budování mýtu ideální či dokonalé oběti. Je to sice možná cesta, ale osobně se domnívám, že k posilování spravedlnosti tato cesta nevede. Samozřejmě, že je možné zahajovat trestní stíhání v situacích, kdy jsme si stoprocentně jistí, že dojde k odsouzení toho, kdo je podezřelý či později obžalovaný. Ale takto by justice beze zbytku fungovat nemohla,“ zkritizoval Uhl.

Mýtus dokonalé či ideální oběti podle něj pracuje s myšlenkou, že ochranu před znásilněním požívají jen ty oběti, které se „třeba nedaly před znásilněním ani dvojku vína“ a vždy se chovaly dokonale. „Ale podstatou práva by mělo být, že všechny oběti zasluhují ochranu,“ vyzdvihl Uhl.

Feri je ve vězení od května

Už více než dva týdny je bývalý člen TOP 09 a vzděláním právník ve vězení. Pětice žen ústavní stížností zpochybnila postup policie i státního zastupitelství spočívající v částečném odložení.

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

Policie v případech těchto pěti žen označila Feriho chování za sexuálně predátorské, avšak intenzitou, provedením ani jinými okolnostmi nenaplnilo zákonem požadované znaky žádného trestného činu, a to ani ve stadiu pokusu.

Státní zastupitelství postoj policie potvrdilo. Ženy si stěžují na zásah do práva na lidskou důstojnost či práva na soudní ochranu.

Vězení za znásilnění je přelom, případ Feri může rozmluvit další, míní expertka

Právník Feri si momentálně odpykává tříletý trest vězení za znásilnění dvou jiných dívek, z toho jedné nezletilé, a další pokus o znásilnění. Do vězení nastoupil koncem května. Kvůli trestnímu stíhání už dříve rezignoval na poslanecký mandát a opustil TOP 09 i celou politiku. Proti pravomocnému rozsudku se hodlá dovolat k Nejvyššímu soudu. Obvinění ze sexuálního násilí odmítá a zpochybňuje věrohodnost dívek.

22. dubna 2024

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Terorista, žoldák, záškodník. Běloruský soud poslal německého občana na smrt

V Bělorusku odsoudili německého občana Rica Kriegera k trestu smrti za trestné činy související s terorismem. Muž byl ve vazbě od loňského listopadu, shledán vinným byl 24. června. Za údajnou...

19. července 2024  19:01,  aktualizováno  19:53

Evropa nemá nástroje jak potrestat viníka kolapsu, říká kyberbezpečnostní expertka

Přišlo to v noci. Stačila chyba v aktualizaci antivirového programu, na kterém závisí korporace a veřejné instituce, aby se na mnoha místech na planetě zastavil život a vznikly mnohamiliardové škody....

19. července 2024  19:07

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny, ale třeba i lékárna BENU. Postupně se jim dařilo provoz alespoň částečně obnovit. České banky...

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  18:33

Chci v europarlamentu založit novou frakci, už o ní jednáme, říká Konečná

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Ve svém třetím funkčním období v Evropském parlamentu je Kateřina Konečná poprvé bez síly frakce v zádech. Zůstává s Ondřejem Dostálem (oba Stačilo!) mezi nezařazenými poslanci. „Nemohla jsem jít do...

19. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...